CS Volei Zalău a câştigat Cupa „Phöenix” !

septembrie 24, 2014 | Administrator

P1060838Primăria şi Clubul Sportiv „Phöenix”, ambele din Şimleu Silvaniei, au organizat, în perioada 19-21 septembrie a.c., turneul amical de volei Cupa „Phöenix”, în scopul pregătirii echipelor şi al verificării potenţialului de joc, dinaintea debutului în competiţiile oficiale. Au participat formaţiile: CS Volei Municipal Zalău – vicecampioană a României, CS „U” Cluj – Divizia A2 Vest şi CS Phöenix Şimleu Silvaniei – Divizia A1. Meciurile s-au desfăşurat în Sala de Sport „Măgura”, în prezenţa unui public numeros, iubitor al acestui joc sportiv, pe cât de tehnic, pe atât de spectacular.
Totuşi, în ciuda disputei, meciurile dintre cele trei formaţii au scos în evidenţă diferenţe tehnice, mai pregnante la clujeni şi la şimleuani. Turneul a fost dominat de voleibaliştii zălăuani, care au câştigat, merituos, Cupa „Phoenix”. Mai experimentaţi, ei s-au constituit într-o echipă destul de omogenă, având în coordonatorii Marin Lescov şi Andrei Georgescu şi în atacanţii Leonardo Dal Bosco, Marian Bala şi Gabriel Gherbeleaţă, pe cei mai buni jucători. Aşa au reuşit să se impună în faţa clujenilor cu scorul de 3-0 (19,21,16), după o oră de joc, chiar dacă adversarii s-au apropiat la două puncte de ei (20-22 şi 21-23), în setul al doilea. Tot cu scorul de 3-0 (13, 23, 22), zălăuanii i-au învins şi pe şimleuani, după 70 de minute de joc, însă, nu aşa de uşor… Făcând abstracţie de primul set, când localnicii nu se regăseau, în următorul au existat 16 egalităţi de scor(!), iar şimleuanii s-au aflat de patru ori la conducere, având 23-22 (!). Time out-ul solicitat, inspirat, de antrenorul Stoev Stoyan şi înlocuirea lui Marin Lescov cu Răzvan Olteanu, au făcut…diferenţa! Şi în ultimul act au fost 12 egalităţi de scor (ultima la 22-22), gazdele conducând de şase ori pe tabela de marcaj.

Şimleuanii s-au văzut câştigători, întrecându-i pe clujeni cu scorul de 3-0 (17, 22, 20), după 69 de minute de joc. În ambele meciuri, la gazde s-au remarcat ambii coordonatori, Vlad Moisă şi Dănuţ Florea, precum şi atacanţii: Robert Ţuţea, Ciprian Viţelaru şi Ovidiu Teuşan. Elevii antrenorului Mircea Abraham, dornici de reabilitare după eşecurile din cele două turnee anterioare (la Zalău şi la Baia Mare), au intrat mai greu în joc, fiind lipsiţi de convingere în tot ce încercau să facă în faţa vicecampionilor zălăuani. Au avut, în schimb, prestaţii bune în continuare, mai ales pe finalurile de seturi.
Clujenii, cu o formaţie incompletă, au fost destul de combativi, dar n-au putut face faţă jocului etalat de cele două „garnituri” aliniate de sălăjeni. În partida cu şimleuanii au egalat scorul în mai multe rânduri şi s-au aflat de câteva ori la conducere. În setul secund, la scorul de 22-22, n-au putut reacţiona la cele trei reuşite consecutive ale localnicilor, pe serviciul lui Florin Filip. La fel s-a întâmplat şi în setul trei, la scorul de 20-20, când şimleuanii au punctat de cinci ori la rând, când servea acelaşi Florin Filip! Energicul antrenor Romeo Lotei a avut în ridicătorul Şerban Silaşi şi atacanţii Adrian Pop, Mihai Ciupe, Adrian Briscan şi ex-şimleuanul Sergiu Ivan, jucători cu reale valenţe voleibalistice.

„Era dezastru să nu câştigăm cu „U” Cluj. Hai să fim serioşi, această problemă nu cred că şi-a pus-o cineva, vreodată. Eu îmi exprim speranţa ca în campionat să avem rezultatele pe care ni le dorim. Echipa Zalăului este pretendentă la titlu, însă, dacă şimleuanii erau mai concentraţi, probabil, puteau câştiga un set-două. Totuşi, nu putem avea pretenţia să batem Zalăul sau Constanţa. Sperăm că ne vom îndeplini obiectivul”

a declarat primarul Şimleului, ing.Septimiu Cătălin Ţurcaş.

Au arbitrat bine: Dan Hadade, Ionuţ Buciu, Marius Lazăr, Cristian Boroeanu, Adrian Pantea (toţi cinci din Zalău) şi Marin Ştefan (Şimleu Silvaniei).

Zalău: Mihai Tarţa, Leonardo Dal Bosco-căpitan de echipă, Răzvan Mihalcea, Rareş Bălean, Mihai Gheorghiţă, Marin Lescov, Gabriel Gherbeleaţă, Marian Bala, Andrei Georgescu, Răzvan Olteanu şi Adrian Feher-libero. Antrenori: Stoev Stoyan – principal şi Bogdan Nicolae – secund.

Şimleu Silvaniei:Duduj Ognjen, Robert Ţuţea, Lucian Tofan, Dănuţ Florea, Ionuţ Rus, Ciprian Viţelaru, Vlad Cuciureanu, George Preda, Vlad Moisă – căpitan de echipă, Florin Filip, Ovidiu Teuşan şi Joel Silva – libero. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Ovidiu Teuşan – secund.

Cluj-Napoca: Sergiu Ivan, Romeo Lotei, Şerban Silaşi, Adrian Pop, Mihai Ciupe, Mădălin Dăineanu, Silviu Morar, Adrian Briscan – căpitan de echipă şi Adrian Hăşmăşan – libero. Antrenor: Romeo Lotei.