Prima victorie a şimleuanilor ACS Silvania Sport Şimleu Silvaniei – CSS Viitorul Cluj-Napoca = 3 – 0 (18, 23, 25)

decembrie 5, 2016 | Administrator

pozaMeciul, primul din returul campionatului, a fost unul fără virtuţi tehnice deosebite, dar aprig disputat în seturile doi şi trei, când oaspeţii au dat o replică serioasă gazdelor. Până la urmă, şimleunii au câştigat merituos, după 88 de minute de la fluierul de începere al partidei, în prezenţa celor aproape 150 de spectatori din Sala de Sport „Măgura”. Ai noştri şi-au luat revanşa în faţa clujenilor (1-3, în tur), iar aceasta este prima victorie a lor în actualul campionat. Dornici de reabilitare după eşecurile anterioare, localnicii au jucat mai bine, mai ales în primul set, şi au reuşit să gestioneze eficient finalurile ultimelor două seturi. Coordonatorul (şi căpitan de echipă) Ovidiu Man şi-a pus în nenumărate rânduri în valoare coechipierii, iar Paul Pop, Vlad Rusu şi Dan Silvăşan-Paşca au fost cei mai eficienţi. Cum spuneam, oaspeţii au „ripostat” evident în seturile doi şi trei, putând câştiga cel puţin setul de onoare, având în setul al treilea „minge de set”, la scorul de 24-23. Cei mai buni finalizatori ai acţiunilor au fost: Marian Mucileniţa, Dragoş Budea şi Paul Mureşan, bine serviţi de ridicătorii Cătălin Fechete şi Bernard Berari.

În primul set, după 2-4, şimleuanii au egalat scorul (4-4), au condus autoritar (16-11, 22-16, 23-17) şi s-au impus cu 25-18, prin atacul lui Paul Pop, direct pe Marian Mucileniţa. În setul secund, după câteva egalităţi, gazdele s-au distanţat repede printr-o serie de patru puncte (de la 8-6 la 12-6), pe serviciul lui Ovidiu Man şi reuşitele celor din linia întâi: Vlad Rusu, Cristian Julei şi Raul Cherecheş. Localnicii se îndreptau lejer spre un final clar (23-18), însă clujenii au avut o revenire în forţă, egalând scorul (23-23), când servea Marian Mucileniţa, iar la fileu acţionau: Alex Cozma, Cătălin Fechete şi Paul Mureşan. Totuşi, echipa şimleuană a rezistat „presiunii” oaspeţilor, adjudecându-şi setul la limită (25-23), prin blocajul reuşit de Dan Silvăşan-Paşca la atacul lui Paul Mureşan. Mai mult de o treime din setul trei, echipele s-au aflat alternativ la conducerea jocului. După egalitatea de 11-11, clujenii s-au desprins la trei puncte (14-11), pe serviciul lui Paul Mureşan. La scorul de 20-16 pentru oaspeţi, gazdele au realizat patru puncte consecutive (20-20), cu Ovidiu Man la seviciu şi cu: Vlad Rusu, Cristian Julei şi Raul Cherecheş la plasă, aşa cum au făcut-o şi în setul doi. A urmat un final „de foc”, cu cinci egalităţi de scor şi cu posibilitatea „închiderii” setului: oaspeţii la 24-23, iar localnicii la 25-24. Au reuşit să câştige şimleuanii, în prelungiri (27-25), când Ovidiu Man a blocat atacul lui Paul Mureşan.

Şimleu Silvaniei: Dan Silvăşan-Paşca, Ovidiu Man – căpitan de echipă, Vlad Rusu, Cristian Julei, Raul Cherecheş (Mircea Săplăcan), Paul Pop şi Sebastian Gordan – libero. Prezent: Sebastian Cordon. Antrenor: Ovidiu Teuşan.

Cluj-Napoca: Cătălin Fechete (Bernard Berari), Paul Mureşan, Andrei Eniu, Dragoş Budea – căpitan de echipă, Marian Mucileniţa şi Alex Cozma. Prezenţi: Darius Dragonci, Gheorghe Farcaş, Sergiu Ruga, Cosmin Maja şi Mihai Bataragă. Antrenor: Călin Cotuţiu.

Au arbitrat bine: Sorina Dunca – principal (Oradea), Adrian Pantea – secund, Mircea Bărdaşu – scorer, Mihai Bujor şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău).

Duminică, 22 ianuarie 2017, ambele echipe vor juca în deplasare: şimleuanii cu CSS LAPI Dej, iar clujenii cu CSS2 CNE Baia Mare.