Şcoala Silvania din Şimleu, Liceul Tehnologic Nr. 1 Sîg şi Şcoala Porolissum Zalău, pe podium la Cupa Văilor în competiţia de minifotbal

iunie 13, 2016 | Administrator

La poalele Măgurii se arată un reveriment în fotbalul juvenil, luând în calcul faptul că elevii de la Şcoala Silvania s-au impus clar la Cupa Văilor, iar juniorii au devenit campioni în Liga a IV-a şi juniorii E sunt campionii Sălajului!

Ediţia a 48-a a Cupei Văilor s-a terminat, dar ecourile se mai aud încă. Astfel, cea mai populară competiţie din România, care aduce la start peste 3.000 de elevi a fost de succes şi de data aceasta După ce am publicat amănunte de la întrecerile de handbal băeţi, revenim acum cu competiţia de minifotbal.

La fel ca şi celelalte ramuri sportive, minifotbalul s-a desfăşurat în două etape, iar faza finală a avut loc joia trecută la Baza Sportivă “ONIX” Traian din Zalău. Dintre cele 12 formaţii calificate după prima etapă, la start s-au aflat 10 dintre ele, adică o prezenţă destul de numeroasă.

Chiar din acest motiv, întrecerea s-a desfăşurat în sistem eliminatoriu. În semifinale s-au calificat echipele Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu, Liceul Tehnologic Nr. 1 Sîg, Liceul Tehnologic Nr. 1 Sărmăşag şi Şcoala Gimnazială „Porolissum” Zalău, iar primele şi-au disputat finala.

După ce a trecut la scor de toate adversarele din fazele precedente, şimleuanii au câştigat fără emoţii şi finala, cu scorul de 5 – 0, devenind câştigătorii competiţiei.

Cuvinte de laudă trebuie să adresăăm şi ocupantei locului secund, este vorba despre echipa de la Liceul Tehnologic Nr. 1 Sîg, care a câştigat înainte două meciuri (unul după loviturile de departajare). Pe podium a mai urcat şi Şcoala Gimnazială „Porolissum” Zalău.

Interesant de precizat faptul că niciuna dintre aceste formaţii nu a urcat pe podium la ediţia trecută, când câştigătoare a fost Şcoala de la Bocşa, urmată de şcolile de la Agrij şi Surduc.