Setul trei, aprig disputat! UMF UNIREA Cluj-Napoca – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei 0-3 (-16, -17, -23)

noiembrie 22, 2008 | Administrator

Remarcăm victoria şimleuanilor, obţinută în maniera obişnuită, adică, cea de 3-0 la seturi, în mai puţin de o oră de joc ( 57 de minute). Trebuie să spunem, însă, că clujenii şi-au dorit mult să-i “încurce” pe sălăjeni, mai ales în setul al treilea, când întrezăreau, cel puţin, setul de onoare.

phoenix_ionut_silaghi

Astfel, gazdele au demarat jocul în “trombă” (3-0, la T.O. solicitat de oaspeţi), dar au rezistat, doar, până la scorul de 9-9, când ai noŞtri au punctat de şase ori consecutiv (15-9), cu Harlişca, la serviciu şi cu Boroianu, Stoica şi Negrean, la fileu. Diferenţa de puncte a ajuns la şapte-nouă (19-12, 21-13, 23-14 Şi 24-15) pentru şimleuani, impunându-se cu scorul de 25-16. Setul al doilea (după 3-0 şi 8-3) a fost “controlat” în permanenţă de jucătorii Phoenix-ului (17-10, 21-14, 23-15 şi 24-16), fiind câştigat cu scorul de 25-17.

Ultimul set a fost, în schimb, aprig disputat, oarecum dramatic, cu precădere, sub aspectul evoluţiei scorului, după egalităţile de 3-3 şi 5-5. Sălăjenii şi-au asigurat un “confort” liniştitor, 11-7 Şi 16-13, dar s-au văzut egalaţi la 16. Oapeţii şi-au mărit, apoi, zestrea la două puncte (18-16), fiind, însă, depăşiţi de localnici cu 20-18 Şi 22-21 (!), perioadă în care la fileu erau: Silaghi (foto.), Mascovits şi Boroianu, iar în linia a doua: Stoica, Bocereg şi Lung, cu sprijinul libero-ului Holhoş. Cum “timpii de odihnă” se consumaseră la scorurile de 3-3 şi 11-10, cele trei schimbări “inspirate”, efectuate de conducerea tehnică (antrenor, Mircea Abraham şi director tehnic, Teofil Chiş), au salvat onoarea şi “palmaresul” şimleuanilor. De aceea, introducerea în teren a jucătorilor Negrean, Harlişca şi Suson, a dus la echilibrarea jocului (23-23) şi la un final fericit pentru ai noştri, care şi-au adjudecat setul, la limită, cu scorul de 25-23.

Ca de obicei, dl.Teofil Chiş – directorul tehnic al echipei, a declarat despre meci:

“A fost un joc bun, cu o echipă mobilizată exemplar pentru a lua, cel puţin, un set. Noi am controlat în permanenţă partida, cu excepţia finalului setului trei, când am fost conduşi cu scorurile de 20-18 şi 22-21. Evidenţiez toţi componenţii echipei noastre, cu un “plus” pentru Lung, Stoica Şi Boroianu. Sâmbătă ne aŞteaptă derby-ul Seriei A2 Vest, jucând pe teren propriu cu echipa CSV BraŞov, meci hotărâtor pentru ocuparea locului întâi în acest campionat (în tur, 3-0 pentru noi, la Braşov)”.

La echipa Phoenix au jucat: Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Cristian Boroianu (Silviu Suson), Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean (Dejan Bocereg), Emanuel Lung, Mihai Silaghi şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat bine: Vasile Bucşa – principal şi Cristian Serei – secund (ambii din Baia Mare).

Sâmbătă, 29 noiembrie, a.c., de la ora 11,00, şimleuanii vor juca, acasă, cu echipa CSV Braşov. Intrarea la sala de sport a Colegiului Tehnic “Iuliu Maniu”, este liberă !