Şimleuanii au reuşit doar setul de onoare!

decembrie 10, 2014 | Administrator

SC Phöenix Şimleu Silvaniei – ASC Volei Municipal Zalău = 1 – 3 (-19, -19, 23, -13)

Derby-ul sălăjean al Diviziei Naţionale de Volei A1 a adus în sala sporturilor „Măgura” aproape 400 de spectatori, dând câştig de cauză, după o oră şi 45 de minute, zălăuanilor.

A fost o victorie meritată a acestora, datorită jocului   combinativ, în viteză, la fileu, şi o mai bună organizare în apărare, cu preluări şi cu blocaje eficiente.

Cu excepţia setului trei, zălăuanii au avut – aproape – permanent iniţiativa, conducând în anumite momente la diferenţe liniştitoare. Dal Bosco, Bala şi Cherbeleaţă, serviţi bine de coordonatorul Lescov, au finalizat cele mai multe acţiuni de atac ale oaspeţilor. Afară de ultimul set, riposta şimleuanilor s-a făcut simţită în multe situaţii ale partidei, mai ales în actul trei, câştigat la limită, în urma unui efort susţinut de cei opt jucători introduşi în teren în acel set. Gazdele şi-au dorit mai mult de la acest meci, reuşind doar setul de onoare. Poate că, alta era situaţia dacă nu lipsea din joc Tofan,

accidentat. Totuşi, păcat de „căderea” localnicilor în setul al patrulea. Cu toate acestea, s-a văzut un reviriment în jocul şimleuanilor din ultima perioadă. În acest meci, coordonatorii Moisa şi Florea şi-au pus de multe ori în valoare coechipierii, în special, pe: Ţuţea, Viţelaru şi Cuciureanu.

Zălăuanii au început în forţă meciul (3-0) şi, după ce s-au văzut egalaţi (4-4 şi 5-5), au avut 8-6, la primul T.O. tehnic. Şimleuanii au realizat câteva acţiuni bune (9-8, 11-10 şi 12-11), însă n-au putut stăvili iureşul oaspeţilor cu o serie de patru puncte(de la 11-12, la 15-12, pe serviciul lui Gheorghiţă)) şi cu alta de şase puncte (de la 17-14, la 23-14, când servea Dal Bosco). Aşa au câştigat oaspeţii primul set cu scorul de 25-19, când şimleuanul Viţelaru a atacat în aut. În primul sfert al actului secund, scorul le-a fost favorabil gazdelor (1-0, 3-1, 4-3 şi 6-5), dar zălăuanii au egalat şi, distanţându-se la cinci-şase puncte (16-10, 20-15, 24-18), au câştigat, din nou, cu scorul de 25-19, prin atacul finalizat de Gheorghiţă. Setul trei a fost unul de mare luptă, după ce în prima parte au condus oaspeţii: 3-1, 5-3, 10-7 şi 13-10. Gazdele au avut două reveniri puternice ( de la 10-13, la 14-13, pe serviciul lui Ţuţea şi de la 14-14, la 17-14, când servea Cuciureanu), păstrându-şi, în continuare, unul-două puncte în plus. S-au văzut egalaţi (23-23), dar au reuşit să-şi adjudece setul la limită (25-23), când zălăuanul Bala a trimis mingea în aut. În setul patru, experienţa oaspeţilor şi-a spus cuvântul, conducând progresiv şi consistent pe tabela de marcaj: 5-1, 16-5, 20-10, 24-12. Ca urmare, zălăuanii s-au impus cu scorul de 25-13, când Olteanu a fructificat excelent mingea ridicată de Georgescu.

Phöenix: George Moisa – căpitan de echipă (Dan Florea, Duduj Ognjen), Ciprian Viţelaru, Ionuţ Rus, Florin Filip (Ovidiu Teuşan), Robert Ţuţea, Vlad Cuciureanu şi Silva Joel – libero. Prezent: Adrian Preda. Antrenor: Ovidiu Teuşan.

Volei Municipal: Gabriel Cherbeleaţă, Marian Bala, Mihai Gheorghiţă (Răzvan Olteanu), Lescov Marin (Andrei Georgescu), Dal Bosco Leonardo, Răzvan Mihalcea şi Adrian Feher – libero. Prezenţi: Mihai Tarţa, Claudiu Iov şi Rareş Bălean. Antrenori: Stoyanov Stoev – principal şi Bogdan Nicolae – secund.

Au arbitrat: Cristian Serei – principal (Baia Mare), Szabo-Alexi Paul – secund (Oradea), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Marius Lazăr, Mihai Bujor, Cristian Boroeanu şi Ovidiu Mureşan – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R Volei: Adrian Pustiu (Braşov).

Sâmbătă, 13 decembrie 2014, ambele echipe vor juca acasă: şimleuanii, cu CSM Agronomia Bucureşti, iar zălăuanii, cu CS Unirea Dej.