Şimleuanii, în grafic ! CNEV LAPI Dej – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei 0 – 3 (-20, -19, -11)

noiembrie 15, 2008 | Administrator

Victorie, pe cât de scontată, pe atât de meritată a şimleuanilor, obţinută în, doar, 55 de minute de joc. De fapt, ai noştri n-au avut alt gând în pregătirea pentru această partidă şi în timpul desfăşurării ei, decât câştigarea celor două puncte puse “la bătaie”, pentru a se afla în “graficul” devenit , de acum, tradiţional, după desfăşurarea turului campionatului Diviziei Naţionale de Volei, Seria A2 Vest: victorie clară! Cu toate acestea, gazdele – profitând de terenul propriu – au încercat să întrerupă şirul de victorii nete (de 3-0, la seturi) ale sălăjenilor, mai ales, în debutul primelor două seturi.

volei_simleu_dej

Astfel, în primul set, jocul a fost, oarecum, egal până la scorul de 6-6, când echilibrul s-a rupt în favoarea oaspeţilor: 10 – 6 (cu Lung la serviciu, cu Harlişca, Suson şi Stoica la fileu), 14 – 9 şi 15 – 10. Tinerii voleibalişti dejeni au reuşit, totuşi, să se apropie la un punct de partenerii de întrecere (17 – 18 şi 18 – 19), dar au fost, din nou, dominaţi de şimleuani: 18 – 22 şi 19 – 24, pierzând setul la 20.

Şi în actul al doilea localnicii au avut o prestaţie peste aşteptări (5 – 2 şi 8 – 6), până la egalitatea de 12 – 12 ! De aici, elevii antrenorului Mircea Abraham şi ai directorului tehnic Teofil Chiş, cu Boroianu la serviciu, cu Lung, Harlişca şi Suson în linia întâi, au zădărnicit orice speranţă a gazdelor, punctând de şapte ori consecutiv (19 – 12), ca, apoi, după 23 – 18, să se impună cu scorul de 25 – 19. Ultimul act n-a mai avut istoric, pentru că ai noştri s-au dezlănţuit, pur şi simplu, etalându-şi valoarea: 12 – 4, 16 – 6 şi 23 – 9, câştigând setul cu 25 – 11.

“A fost un meci greu, cu o echipă tânără şi ambiţioasă, în real progres, componenţii acesteia formând nucleul de bază al selecţionatei României de juniori mari. A existat o mobilizare bună din partea noastră, având în vedere că veneam după două săptămâni de pauză competiţională, cu Ionuţ Silaghi indisponibil, în continuare, din cauza accidentării. Remarc întreaga echipă şi, în mod special, pe Cristian Boroianu, Andrei Harlişca şi tânărul Silviu Suson ”

a declarat directorul tehnic al echipei CS Phoenix Şimleu, dl. Teofil Chiş, dupa incheierea meciului.

La CS Phoenix au jucat : Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Silviu Suson, Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean ( Dejan Bocereg), Cristian Boroianu, Emanuel Lung şi Adrian Holhoş – libero.