Victorie la limită, dar meritată ! CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS UMF UNIREA Cluj-Napoca 3-2 (20,15,-20,-16,13)

octombrie 10, 2009 | Administrator

1După victoria de prestigiu de la Arad, nimic nu prevestea un meci greu, dificil, în tabăra şimleuanilor. Mai ales, când aceştia conduceau cu 2-0 la seturi şi aveau 7-4 în setul al treilea. Atunci, conducerea clubului, zecile de spectatori fideli din Sala de Sport a Grupului şcolar Agricol “Ioan Ossian” şi, chiar, jucătorii “vedeau” – deja – o tabelă de scor închisă la 3-0, la seturi.

N-a fost aşa, pentru că ai noştri, pe fondul unei ambiţioase atitudini de joc etalată de clujeni, s-au debusolat aproape complet. Apatici şi, uneori, într-o prestaţie enervant de încordată, şimleuanii au săvârşit greşeli la serviciu, la preluare şi la construcţia atacului, situaţie oportună oaspeţilor, care au egalat şi au dus partida în setul decisiv.

2Finalul a fost, însă, unul fericit pentru sălăjeni, obţinând victoria mult dorită, chiar dacă ea a fost la limită (3-2), cu un punctaveraj general de doar trei puncte în plus (101 – 98 !), după aproape două ore de joc.
Paradoxal, meciul a debutat în favoarea oaspeţilor (5-0, 7-3), rezistând presiunii gazdelor până la scorul de 16-16.

Cele patru puncte diferenţă (21-17, 23-19) au facilitat câştigarea primului set de către şimleuani, la 20. Şi în setul secund jocul a fost echilibrat până la jumătatea acestuia (12-12), dar, ai noştri s-au mobilizat bine, au punctat de nouă ori consecutiv (21-12 !), cu Ilieş la serviciu şi cu Abraham, Berar şi Kis în linia întâi, impunându-se autoritar, la 15.

Din păcate, cum spuneam, următoarele două seturi au revenit, meritat, clujenilor. În setul trei, gazdele, după 8-8, au pierdut ritmul, permiţând tinerilor parteneri de joc să se distanţeze la şapte-opt puncte (18-11, 22-14) şi să-şi adjudece acest act cu 25-20. Al patrulea set a fost, pur şi simplu, la discreţia clujenilor (6-3, 10-6, 17-11, 23-15), câştigând cu 25-16 ! Setul decisiv a fost “controlat” două treimi de gazde (2-0, 9-7, 11-9), dar clujenii au venit din urmă (12-11, 13-12), spre stupefacţia sălăjenilor.

Noroc cu orgoliul şimleuanilor, care i-a trezit la realitate pe-ai noştri, punctând exemplar de trei ori la rând (15-13), spre bucuria lor şi dezamăgirea clujenilor.
Directorul tehnic Teofil Chiş şi antrenorul Mircea Abraham au aliniat următoarea echipă: Mihai Silaghi, Andrei Harlişca, Eugen Ilieş, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Bogdan Berar (Radu Năstase) şi Kis Gabriel.

Au condus corect arbitrii: Sebastian Borota – principal, Radu Sindreştean – secund (ambii din Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mircea Temian şi Mircea Bărdaşu – asistenţi (ambii din Zalău).
Sâmbătă, 17 octombrie 2009, echipa CS PHOENIX Şimleu Silvaniei, va juca în deplasare, cu CNE LAPIŞ Dej.