Victorie repurtată „in extremis”!

noiembrie 13, 2014 | Administrator

CS Phöenix Şimleu Silvaniei – CSA Steaua Bucureşti = 3 – 2 (13, 24, -19, -19, 9)

Victorie previzibilă şi pe deplin meritată a şimleuanilor, obţinută după o oră şi 12 minute de la fluierul de începere a meciului, în faţa a peste 350 de spectatori. A fost, totuşi, o partidă de mare tensiune, cu un set în prelungiri şi cu o victorie repurtată „in extremis” a gazdelor, care, după 2-0 la seturi, văzându-se egalate pe tabela de scor (2-2), au găsit resurse (Nota Bene!) să se impună în setul decisiv. A fost o înfruntare sportivă antrenantă, cu un joc bun, ca spectacol. În această dispută,  combatantele şi-au împărţit perioadele de dominare, însă cea a şimleuanilor a fost, oarecum, pe parcursul a trei seturi. Localnicii, venind după trei înfrângeri consecutive, au fost apăsaţi de „obligaţia” de a câştiga această partidă. Păcat de relaxarea din seturile trei şi patru, din cauza căreia s-au ales doar cu două puncte… Steliştii, fără victorie, nici măcar a unui set câştigat, şi-au pus mari speranţe în acest meci, reuşind să câştige două seturi, care le-au adus primul punct în clasament. La şimleuani, Ciprian Viţelaru, Elen Tofan şi Robert Ţuţea, serviţi aproape „pe tavă” de coordonatorul George Moisa, au reuşit – în repetate rânduri – ceea ce şi-au propus. În plus, Ţuţea, Tofan şi Ionuţ Rus s-au evidenţiat la blocaj. De cealaltă parte a plasei, riposta bucureştenilor a fost surprinzător de bună, când ridicătorul Radu Toboşi a reuşit să-şi pună în valoare coechipierii, cu precădere, pe: Paul Crăciun, Nikolov Risto şi Marius Ciortea. De remarcat contrastul în cadrul serviciului la stelişti: pe lângă „aşi” şi „semiaşi”, au avut 15 servicii greşite (?!). La gazde am contabilizat opt servicii nereuşite.

Tabela de scor a fost deschisă de şimleuani şi, apoi, de la 2-2, au avut o serie de cinci puncte (7-2), pe serviciul lui Ionuţ Rus. În continuare, localnicii au fost de nestăvilit, ajungând la 11-12 puncte diferenţă (20-9, 22-10, 24-12). Aşa au reuşit să se impună cu scorul de 25-13, în urma serviciului în aut al lui Radu Toboşi. În setul secund, jocul s-a înăsprit, existând 16 egalităţi de scor(!), ultima la 24-24. Mai înainte, oaspeţii au avut minge de set (24-23), însă gazdele, reuşind trei puncte consecutive ( pe serviciul lui Ţuţea), au câştigat în prelungiri (26-24), când stelistul Paul Crăciun a atacat în aut. Setul trei a început cu un punct fără joc în contul şimleuanilor, ca urmare a penalizării lui Marius Ciortea, după finalul parţialului anterior (atitudine nesportivă, în contextul avertismentului primit mai înainte de Ciprian Tofan, sancţiune disciplinară care se adresează întregii echipe). Totuşi, după un joc echilibrat în prima parte (12-12), bucureştenii au realizat patru puncte la rând (16-12), s-au distanţat la cinci-şase puncte (18-13, 20-15, 23-17) şi s-au impus cu scorul de 25-19, prin finalizarea lui Nikolov Risto.  Şi în setul patru, gazdele, cam lipsite de vigoare, n-au putut contracara impetuozitatea oaspeţilor, fiind doar de două ori la conducere: 1-0 şi 6-5 (?!). Prinzând curaj, steliştii au acumulat, din nou, cinci-şase puncte ( 18-13, 22-17, 24-18), câştigând şi acest act cu scorul de 25-19, prin acţiunea lui Marius Drăghici. Setul decisiv a fost abordat cu multă determinare de şimleuani, în conjunctura pretenţiilor şi dorinţelor exprimate anterior. Schimbând terenurile la scorul de 8-4, ai noştri, în aplauzele susţinătorilor, au reuşit un joc bun în toate compartimentele, şi, având o serie decisivă de patru puncte (de la 9-7 la 13-7, pe serviciul lui Vlad Cuciureanu), s-au impus cu un categoric scor: 15-9, în urma unei frumoase combinaţii, când Elen Tofan a fructificat excelent pasa lui George Moisa.

Phöenix: George Moisa – căpitan de echipă (Duduj Ongjen, Dan Florea), Ciprian Viţelaru (Florin Filip), Ionuţ Rus, Elen Tofan, Robert Ţuţea, Vlad Cuciureanu şi Silva Joel – libero. Prezenţi: Adrian Preda şi Ovidiu Teuşan. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Ovidiu Teuşan – secund.

Steaua: Marius Drăghici – căpitan de echipă, George Carpen, Paul Crăciun, Cătălin Miron, Nikolov Risto (Marius Ciortea), Radu Toboşi ( Filip Constantin, Andrei Grigoraş) şi Ciprian Tofan – libero. Prezenţi: Cornel Miron şi Cătălin Stoenete. Antrenori: Mircea Dudaş – principal şi Silviu Oancea – secund.

Au arbitrat bine: Răzvan Lupuţan – principal, Dinu Olăhuţ – secund (ambii din Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Cristian Boroeanu şi Ovidiu Mureşan – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Nicolae Călimac (Cluj-Napoca).

Vineri, 14 noiembrie 2014, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu SCMU Craiova, iar steliştii, sâmbătă, 15 noiembrie a.c., acasă, cu CSM Agronomia Bucureşti.