Juniorii de la Sportul Şimleu s-au stins în repriza secundă la meciul cu Victoria Carei

iunie 13, 2016 | Administrator

După o primă repriză bună, în care a avut ocazii mari, campioana Sălajului a cedat în actul secund când a încasat cinci goluri, iar calificarea la faza zonală este deja compromisă

Chiar dacă la nivel de seniori, fotbalul de sub Măgură nu traversează o perioadă tocmai bună, “sportul rege” are viitor, de vreme ce în Şimleu este o pepinieră foarte bună de copii şi juniori .

S-a văzut acest lucru şi prin rezultatele obţinute în acest sezon, în care Sportul Şimleu a ieşit campioană la juniori E, dar şi la juniori A1 din Liga a IV-a.

Pentru juniorii antrenaţi de Eugen Crişan, adevăratul test a fost barajul pentru accederea la faza zonală, unde şimleuanii au avut ghinion şi au dat peste FCM Victoria Carei, o echipă extrem de solidă, care a avut în componenţa lotului jucători care deja au bifat meciuri la seniori în Liga a IV-a Elite din judeţul vecin!

Cu toate acestea, oficialii de la campioana Sălajului erau încrezători şi spuneau înaintea meciului tur că şansele de calificare în faza următoare sunt egale.

Peste 250 de spectatori au venit să vadă la lucru campioana Sălajului, iar tribunele stadionului de la poalele Măgurii au avut un public ca şi în vremurile bune.

În teren însă, spectacolul a lăsat de dorit, iar în primele 20 de minute nu s-a consemnat nicio ocazie la cele două porţi.

Ambele echipe s-au studiat şi nu au dorit să rişte, dar parcă gruparea de sub Măgură a avut mai multă dorinţă pe final de repriză când a avut câteva ocazii importante şi a pus în pericol poarta sătmărenilor. Ce mai mare ocazie s-a petrecut cu doar 3 minute înainte de pauză, când Alexandru Mocan a intrat în careu, a driblat şi portarul şi a şutat spre poartă, însă balonul a fost scos de pe linia porţii de către un fundaş advers, în ultimă instanţă!

Astfel, la cabine s-a intrat cu 0 – 0, dar şi cu speranţe bune pentru actul secund. Din păcate, repriza a doua a început prost pentru elevii lui Eugen Crişan, iar la două minute de la reluare, oaspeţii au deschis scorul prin Ovidiu Ardelean, fază la care o mare parte din vină i-a aparţinut portarului Sipos Jozsef, cel care a scăpat mingea printre mâini, la un şut ce nu anunţa mare lucru.

Din acel moment, doar campioana judeţului Satu Mare a mai contat, iar în minutul 64, Marius Vancea a făcut 0 – 2, după o acţiune personală de toată frumuseţea.

Sportul Şimleu a fost la pământ şi a mai încasat trei goluri în doar patru minute de la Kuzmos Denis, cel care a făcut ce a vrut în faţa porţii adverse.

Cu un sfert de oră înainte de final, scorul a devenit 0 – 5, iar soarta califăcării era deja decisă. Totuşi, pe final, Şimleul a marcat golul de onoare prin Alexandru Mocan.

Cu toate acestea, pare greu de crezut că soarta calificării mai poate fi întoarsă la meciul retur de la Carei, care se va disputa duminică, de la ora 17.30.

Sportul Şimleu – FCM Victoria Carei 1 – 5 (0 – 0)

Au marcat: Alexandru Mocan (85), respectiv Ovidiu Ardelean (47), Marius Vancea (64) şi Kuzmos Denis (73, 75 şi 76)

Sportul Şimleu: Sipos Jozsef – George Pop, Alexandru Mocan, Paul Ardelean, Alexandru Cătuna, Cătălin Bence, Paul Buzea, Vlad Pop (cpt.), Călin Inocan, Daniel Contraş şi Simo Norbert. Rezerve: Raul Vetişan, Laurenţiu Chiş, Daniel Dragoş, Cosmin Vereş, Mălin Chiş, Olimpiu Ardelean şi Debre Istvan. Antrenor: Eugen Crişan. Preşedinte: Bogdan Pop

Victoria Carei: Raul Borlan – Cura Cristian, Griszhaber Gabriel, Pozsonyi Peter, Malinetescu Mark, Marius Vacea, Tilinger Daniel, Petz Parick, Szocsi Gherhard, Marius Puşcaş şi Ovidiu Ardelean. Rezerve: Kuzmos Dennis, Obiş Thomas, Papp Adam şi Antal Aron. Antrenor: Razvan Nintaş.