Prima victorie a şimleuanilor – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS 2 UKRO Baia Mare = 3 – 2 ( 23, 19, -17, -13, 17 )

decembrie 12, 2009 | Administrator

Șimleuanii au început returul cu victoria mult aşteptată, prima din actualul campionat (!). Ea a fost obţinută greu, dar meritat, după aproape două ore de joc, într-un meci maraton de cinci seturi, cu un final dramatic “care pe care”. Paradoxal, punctaverajul general este favorabil oaspeţilor: 109 – 99 (!). Era greu de prevăzut o asemenea izbândă, mai ales când partida a intrat în prelungiri. Ambele combatante au avut câte două posibilităţi de a învinge. Au reuşit ai noştri la a treia modalitate, într-o atmosferă pe cât de incendiară, pe atât de entuziastă. Chiar dacă au existat greşeli la serviciu (13) şi la preluarea mingii (mai ales Ardelean şi Beili), remarc progresul elevilor antrenorului Octavian Başti (nota bene !), materializat prin contribuţia creatoare a ridicătorului coordonator Cristian Lazăr, revenit în echipă după o accidentare la antrenament.

În primul act, jocul a fost echilibrat până la scorul de 11-11, când băimărenii s-au distanţat la cinci puncte: 16-11, 19-14. Totuşi, localnicii au avut un final de set fulminant, câştigându-l la limită: 25-23. Prinzând curaj, sălăjenii au dominat setul secund (14-10, 21-14), impunându-se cu scorul de 25-19. Din păcate, oaspeţii şi-au revenit după acest “duş rece”, au condus detaşat în seturile trei şi patru, pe care şi le-au adjudecat la 17 şi, respectiv 13, intrându-se, astfel, în setul decisiv.
În prima parte a acestuia, maramureşenii s-au aflat în avantaj, schimbând terenurile la scorul de 8-6 pentru ei. Sălăjenii, încet-încet, au condus cu 13-11, s-au văzut egalaţi, dar au avut minge de set şi meci (14-13), irosită de Lazăr, care a servit în plasă. Apoi, oaspeţii au putut încheia conturile în două rânduri, la scorurile de 15-14 şi 16-15 (!). După ce şimleuanii au ratat şi a doua posibilitate de câştig (la scorul de 17-16, Moşincat a ratat serviciul), au încheiat victorioşi, adjudecându-şi setul cinci cu scorul de 19-17, într-o bucurie totală, spre dezamăgirea băimărenilor.
Profesorul Octavian Başti a folosit formaţia: Darius Pop ( Ioan Puşcaş ), Cristian Lazăr, Dacian Ardelean, Vlad Moşincat, Antoniu Beili şi Sergiu Ivan – căpitan de echipă. Au mai fost prezenţi: Dan Deac, Gheorghe Negrean şi George Preda.
Au condus bine arbitrii: Demostene Şofron – principal (Cluj-Napoca), Daniel Hadade – secund (Zalău), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mircea Temian şi Adrian Pantea – asistenţi (ambii din Zalău).
Următorul meci al şimleuanilor va avea loc duminică, 17 ianuarie 2010, când vor juca, acasă, cu echipa CSS Topliţa.