A doua victorie consecutivă

noiembrie 4, 2012 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS VIITORUL Cluj-Napoca = 3 – 0
( 21, 20, 21)

Juniorii şimleuani au repurtat a doua victorie consecutivă, una meritată şi tot de trei puncte (şi la Oradea au avut 3-0 ) , după 69 de minute de joc. A fost, însă, un meci de uzură, cu o superioritate evidentă a gazdelor sub toate aspectele tehnico-tactice, dar şi cu unele reuşite ale oaspeţilor.

La jumătatea primului set, clujenii aveau un avantaj de patru puncte (13-9), după ce sălăjenii au condus cu 4-1. Localnicii s-au apropiat la un punct (16-17), au realizat, apoi, o serie de cinci puncte (21-17), când servea Sîrbu, iar la fileu se găseau: Ardelean, Preda şi Lazăr, reuşind să câştige la 21, prin atacul năprasnic al lui Sergiu Ivan. În prima jumătate a actului secund, diferenţa de scor a fost de cinci puncte (5-0, 13-8) în favoarea localnicilor.

Totuşi, oaspeţii au egalat la 13, prin cinci puncte la rând, cu serviciul lui Călin Puia (printre care doi “aşi”) şi atacurile lui Răzvan Băcilă, bine servit de ridicătorul George Buzdugan. Replica gazdelor a venit imediat, cu o serie de patru puncte (17-13), când coordonatorul Cristian Lazăr l-a pus în valoare pe trăgătorul Sergiu Ivan, aflat în linia a doua. Ai noştri şi-au creat, apoi, un avantaj de cinci puncte (23-18, 24-19), impunându-se la 20, prin blocajul lui Ardelean la atacul lui Vasile Moca. În setul al treilea, jocul a fost condus în permanenţă de şimleuani ( 5-2, 16-10, 22-15), adjudecându-şi acest act la 21, după ce clujeanul Andrei Brustur a servit în plasă.

PHOENIX Şimleu Silvaniei: Adrian Preda ( Ovidiu Faragău), Cristian Lazăr (Antonio Beili), Gheorghe Negrean, Sergiu Ivan, George Sîrbu (Raul Pop) şi Dacian Ardelean – căpitan Au fost prezenţi: Ionuţ Moisi şi Dorin Grecu. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.
Au arbitrat bine: Sebastian Borota – principal (Baia Mare), Oana Mastan – secund (Zalău), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu şi Mircea Temian – asistenţi (ambii din Zalău).
Duminică, 18 noiembrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS Zalău.