Din nou, un derby sălăjean onorat

februarie 19, 2014 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – CSV Municipal Zalău = 0 – 3 (- 14, – 26, – 21)

Miercuri, 19 februarie 2013, urbea de la poalele Măgurii Şimleului a fost într-o frumoasă sărbătoare sportivă, pentru că sute de sălăjeni, şi nu numai (peste 500), au fost prezenţi în sala “Măgura”, la desfăşurarea meciului de volei dintre echipa locală, Phoenix, şi cea din Zalău, Volei Municipal. A fost frumoasă, întrucât partida s-a desfăşurat într-o notă bună de “fair-play”, adeverindu-se prezicerile primarului oraşului Şimleu Silvaniei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş: […]”au trecut rivalităţile dintre Şimleu şi Zalău şi îmi pare bine că am trecut într-o altă etapă, în care galeriile celor două formaţii sunt unite şi se ajută reciproc !”[…]. Da, aşa este, acest derby al voleiului sălăjean, aşteptat de mulţi iubitori ai acestui sport tehnic şi spectacular, a fost – din nou – onorat, constituindu-se într-o adevărată întrecere în care cele două combatante şi-au măsurat forţele, etalând capacităţile tehnico-tactice proprii, în vederea stabilirii echipei câştigătoare. Publicul spectator şi cele două galerii au fost “la înălţime”, creând o atmosferă potrivită pentru un meci din prima divizie voleibalistică a României !

Victoria a revenit, pe merit, zălăuanilor, după o oră şi 33 de minute de la fluierul de începere, consolidându-şi poziţia a doua în clasamentul Diviziei A1. în ciuda scorului, făcând abstracţie de rezultatul primului set, voleibaliştii antrenorului Aurel Vlaicu s-au întrebuinţat la maximum pentru a ieşi învingători. Ei au tras cum se cuvine învăţămintele după înfrângerea din campionatul trecut ( scor: 3-0 pentru şimleuani), având un început “fulminant” în această partidă. Coordonatorul Lamb şi-a dirijat bine coechipierii, în special, pe Bala, Nagy şi Birău, iar multe blocaje au fost eficiente. Elevii antrenorului Mircea Abraham au fost surprinşi de dezlănţuirea oaspeţilor din primul act, rămânând, parcă, în “bloc-starturi”, fiind conduşi cu şapte puncte la primul T.O. tehnic şi cu 13 la cel de-al doilea !! şi-au revenit “din mers” prin reuşitele ridicătorului Toth, care i-a pus în evidenţă pe Paşcan şi pe Vâlcelean, putând să câştige setul doi, la scorul de 26-25, fapt ce ducea la alt deznodământ al meciului. N-a fost să fie… Din păcate, şimleuanii au coborât pe locul VIII în clasament şi-i aşteaptă un meci greu, unul “de foc”, la Craiova.

Setul întâi a fost fără istoric, cu două desprinderi rapide şi necruţătoare ale oaspeţilor. În prima, au realizat şase puncte la rând ( de la 2-1, la 8-1), pe serviciul lui Lamb, iar în cea de-a doua şapte ( de la 8-2, la 15-2), când servea Dall Agnol Leonard, iar în linia întâi se găseau: Birău, Nagy şi Bala. După ce diferenţa s-a mărit la 15 puncte (19-4, 20-5), zălăuanii au închis tabela de scor cu 25-14, când Silaghi a servit în aut. Actul secund a fost echilibrat ( 17 egalităţi de scor !), cu multe faze de joc spectaculoase, apreciate de întreaga asistenţă. Localnicii porniseră bine, când au avut o serie de patru puncte ( de la 4-5, la 8-5), pe serviciul lui Ivan şi cu: Rus, Toth şi Paşcan la plasă. Până spre final, au urmat multe alternanţe la conducerea ostilităţilor. Oaspeţii au avut două mingi de set: la 24-23, a fost anulată de atacul lui Vâlcelean, iar la 25-24, de cel al lui Paşcan. şi gazdele au avut minge de set (26-25), zădărnicită de atacul lui Nagy. Serviciul “semi-as” al lui Gheorghiţă (pe Paşcan), a pus capăt acestui set (de 34 de minute): scor 28-26, pentru zălăuani, spre amărăciunea fanilor şimleuani. Setul trei a avut, aproape, aceeaşi configuraţie cu precedentul: 10 egalităţi de scor şi perindări ale fiecărei echipe la conducere. Din nou, localnicii au avut o serie de patru puncte (de la 2-5, la 6-5), în timp ce servea Vâlcelean, după două inspirate schimbări simultane de jucători: Kostadinov în locul lui Ivan şi Dacovic în al lui Rus. La mijlocul acestui parţial, gazdele erau în avantaj: 13-11 şi 14-13, dar oaspeţii au preluat conducerea, reuşind şi ei patru puncte consecutive: de la 14-15, la 18-15, cu Birău la serviciu şi cu: Nagy, Bala şi Mihalcea la fileu. Odată echilibrul rupt, zălăuanii şi-au păstrat avantajul de trei puncte (19-16, 21-18, 23-20), adjudecându-şi setul cu scorul de 25-21, prin atacul lui Nagy, din pasa lui Dall Agnol Leonard. întâlnirea s-a încheiat sportiv, cu strângeri de mâini între jucători, antrenori şi staff-urile celor două cluburi, precum şi între cele două active galerii, în aplauzele spectatorilor !

Şimleu Silvaniei: Ionuţ Rus, Tot Gabor, şerban Paşcan (Paul Olar), Dacovic Rade (Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă), Răzvan Vâlcelean ( Ovidiu Teuşan), Kostadinov Nikolay (Sergiu Ivan) şi Mihai Mărieş – libero. Prezent: Ion Teleleu. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Zalău: Mihai Gheorghiţă (Răzvan Mihalcea), Lamb Adriano – căpitan de echipă, Dall Agnol Leonard, Fabian Birău, Nagy Peter, Marian Bala şi Andrei Feher – libero. Prezenţi: Vlad Tebieş, Gabriel Cherbeleaţă, Krause Sebastian şi Andrei Georgescu. Antrenori: Aurel Vlaicu – principal şi Nicolae Bogdan – secund.

Au arbitrat bine: Dinu Olăhuţ – principal (Baia Mare), Andrei Savu – secund (Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mircea Temian, Cristian Boroeanu şi Ionuţ Buciu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Ioan Buhăţel (Dej).

Sâmbătă, 22 februarie a.c., şimleuanii vor juca la Craiova, iar zălăuanii, acasă, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.