La Şimleu Silvaniei, victorie zdrobitoare pentru Septimiu Ţurcaş
iunie 9, 2016 | Administrator
Vechiul edil al oraşului de la poalele Măgurii a câştigat detaşat alegerile pentru funcţia de primar, primind aproape 74% dintre sufragii!
“Vă mulţumesc din suflet celor care aţi avut încredere în mine”,
a spus acesta.
Încă dinaintea alegerilor, Septimiu Ţurcaş spunea că aceste alegeri sunt cele mai uşoare, iar pentru acest lucru nici nu s-a stresat să-și facă campanie.
Lucrurile bune realizate în ultimele mandate la Şimleu Silvaniei au fost grăitoare, astfel că şimleuanii şi-a transformat satisfacţia şi respectul în voturi.
Astfel, din cele 5.428 de voturi valide, nu mai puţin de 4.200 dintre ele au mers către Septimiu Ţurcaş, adică un procent de 73.64% din totalul de voturi valide.
Pe locul doi s-a clasat Dan Pop Silvăşan (PSD), cu 1.024 de voturi (17,95%), pentru ca Viorel Creţeanu (UNPR) să primească 204 voturi (3,57%).
La Consiliul Local Şimleu, situaţia va fi astfel: PNL (2.823 de voturi), PSD (1.349), UDMR (906) şi UNPR (305). Altfel spus, PNL va avea majoritate, cu 9 consilieri, pentru ca PSD să aibă 4 consilieri şi UDMR 3 consilieri şi UNPR un consilier.
După numărarea tuturor voturilor, vechiul şi noul primar al Şimleului a spus:
“Vă mulţumesc din suflet celor care aţi avut încredere în mine şi le mulţumesc contracandidaţilor pentru decenţa de care au dat dovadă în timpul campaniei”.
Sursa: www.sportulsalajean.ro