Meci mult disputat, cu doar un punct pentru şimleuani !

decembrie 15, 2012 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS LAPI Dej = 2 – 3
( -16, 21, -14, 24, -11 )

Şimleuanii au debutat în returul de campionat (etapa a VI-a) cu o înfrângere, spre regretul tuturor fanilor tinerilor voleibalişti, care-şi puseseră mari speranţe în această partidă. Ai noştri au acumulat doar un punct în “economia” clasamentului, rămânând cu trei victorii. A fost un meci mult disputat, câştigat pe merit de echipa din Dej, după două ore de la fluierul de începere.

Spre surprinderea tuturor, oaspeţii au abordat întâlnirea cu mult aplomb, etalând un joc eficient, aducător de puncte (3-0, 8-1, 13-3, 24-15), când coordonatorul Todoruţ şi-a pus în valoare coechipierii. Cu toate încercările ridicătorului Lazăr, cu serviciile “as” (două Ardelean şi unul Preda) şi cu unele atacuri reuşite de Ivan, gazdele au pierdut primul set la 16. Trei sferturi din actul al doilea, dejenii s-au aflat la conducere : 6-5, 12-8, 19-18. Indicaţiile antrenorului Abraham la al doilea timp de odihnă (18-19) au schimbat total soarta acestui set. Pe serviciul lui Ardelean şi atacurile lui Ivan din linia a doua, localnicii au realizat cinci puncte la rând (23-19), câştigând cu 25-21. Prinzând curaj, şimleuanii au avut avantaj în prima jumătate a parţialului al treilea : 2-0, 3-1, 5-4, 13-12.

A urmat o cădere inexplicabilă a gazdelor, pe fondul căreia dejenii au avut o serie de nouă puncte ( !) : 21-13, când servea Mihalescu, iar în linia întâi acţionau : Tudor Magdaş, Rodilă şi Peter. Aşa s-au impus oaspeţii cu severul scor de 25-14. Meritul localnicilor a fost acela că nu au cedat setul patru, pentru că – în urma celor 11 egalităţi de scor – ei au reuşit să câştige în prelungiri (26-24), după ce oaspeţii au avut minge de set şi de meci (24-23) !La începutul setului decisiv, buna dispoziţie şi scorul (6-2, 7-4) dădeau câştig de cauză şimleuanilor, susţinuţi frenetic de câteva zeci de spectatori şi de fidela galerie. N-a fost aşa întrucât dejenii au reuşit cinci puncte consecutive (9-7) şi, după 10-8 şi 14-10, şi-au adjudecat setul cu scorul de 15-11, spre totala dezamăgire a şimleuanilor.

Şimleu Silvaniei : Adrian Preda, Cristian Lazăr, Gheorghe Negrean, Sergiu Ivan, George Sîrbu şi Dacian Ardelean – cpt. Prezenţi: Ovidu Faragău, Dorin Grecu, Ionuţ Moisi şi Raul Pop. Antrenori: Mircea Abraham şi Marius Oniga.

Dej: Alexandru Magdaş (Tudor Magdaş), Ionuţ Todoruţ, Andrei Bogdan – cpt.(Andrei Mihalescu, Mihai Ifrim), Cătălin Stoenete, Claudiu Enghiş (Iuliu Rodilă), Peter Marcus şi Kantor Vlad – libero. Prezent: Raul Chender. Antrenor: Dan Florea.

Au arbitrat: Nicolae Tiţa – principal, cu greşeli (Baia Mare), Mircea Temian – secund (Zalău), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mihai Bujor şi Nicolae Sârb – asistenţi (ambii din Zalău).

Duminică, 27 ianuarie 2013, ambele echipe vor juca acasă: şimleuanii cu echipa LPS Bihorul din Oradea, iar dejenii cu CSS Viitorul din Cluj-Napoca.