Set important pentru şimleuani

noiembrie 7, 2012 | Administrator

CS DINAMO Bucureşti – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 3 – 1
( 20, -19, 16, 13 )

Victorie meritată a dinamoviştilor, obţinută după 101 de minute, într-un meci atractiv şi viu disputat, mai ales în primele două seturi. Dorinţa şimleuanilor, aceea de biruinţă într-o mare luptă sportivă, nu s-a împlinit, în schimb, ei au câştigat un set important, ce va cumpăni foarte mult în meciul retur de pe terenul propriu (miercuri, 28 noiembrie 2012), cel care va desemna echipa care va merge mai departe în această populară competiţie voleibalistică.

Bucureştenii au abordat cu seriozitate partida, acumulând puncte în mod progresiv, în urma unui joc ordonat în ambele linii ale terenului. Aşa au ajuns să se distanţeze şi la 10 puncte în primul set (21-11). Ardelenii şi-au găsit ritmul spre final, când, de la scorul de 16-23 s-au apropiat la trei puncte (20-23), pe serviciul lui Teuşan, în linia întâi aflându-se: Rus, Pop şi Bala. A fost, totuşi, prea târziu, pentru că gazdele şi-au adjudecat setul la 20. Oaspeţii şi-au arătat adevărata valoare în actul următor, pe care l-au dominat de la început până la sfârşit ( 4-0, 8-1, 19-9), câştigându-l la 19. Aflaţi în impas, localnicii s-au trezit repede, tăind întregul elan al sălăjenilor, în următoarele două seturi, printr-un joc diversificat şi pragmatic. Astfel, bucureştenii s-au impus clar: 25-16 ( după 9-4, 20-10, 24-13), în actul III şi 25-13 (după 4-0, 17-7, 22-10), în ultimul set. Ai noştri aşteaptă, cu încredere, revanşa …

Dinamo: Cătălin Dobre, Bogdan Mureşan, Mircea Roman – cpt. (Paul Crăciun), Cristian Dincă (Ricardo Pătran), Marius Soloc, Filip Despotovschi şi Alexandru Călin – libero. A fost prezent: Răzvan Bogdan. Antrenori: Daniel Rădulescu – principal şi Cristache Catană – secund.

Phoenix: Florin Filip (Ovidiu Teuşan), Ionuţ Rus, Cristian Pop (Kis Gabriel), Marian Bala, Bokor Gabor (Sergiu Ivan, Ionuţ Silaghi – cpt.), Toth Gabor (Andrei Harlişca) şi Paul Morar – libero. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat bine: Darius Meşca – principal (Ploieşti) şi Lucian Vlad – secund (Constanţa). Observator F.R.Volei: Claudiu Murgulescu ( Bucureşti).