Şimleuanii, aproape de setul de onoare !

februarie 3, 2015 | Administrator

CS Phöenix Şimleu Silvaniei – CVM Tomis Constanţa = 0 – 3 ( – 16, – 23, – 22 )
Interes mare pentru acest meci, întrucât peste 500 de spectatori au dorit să vadă modul de desfăşurare a confruntării sportive dintre cele două echipe. Pe de o parte, campioana României, Tomis Constanţa, iar pe de alta, echipa şimleuană, Phöenix, în care fanii acesteia şi nu numai, îşi doreau cel puţin un punct… A fost o victorie meritată a constănţenilor, obţinută după 78 de minute de la fluierul de începere a acestei partide, una destul de spectaculoasă.

Totuşi, în toate cele trei seturi, gazdele au avut perioade bune, egalând jocul şi chiar conducându-l, fiind gata-gata să câştige setul de onoare! Victoria de la Caransebeş a ridicat moralul jucătorilor şimleuani, care au început partida foarte bine, fără trac, în faţa campionilor. Din păcate pentru ei, pentru activa galerie şi pentru entuziaştii suporteri proprii, n-au putut să gestioneze cum trebuie finalurile seturilor, cu precădere, ultimele două. Au avut 11 servicii greşite şi câteva preluări nereuşite, mai ales Ciprian Viţelaru. Cu toate acestea, Viţelaru, împreună cu Lucian Tofan, au frunctificat cele mai multe acţiuni de atac construite de coordonatorii: Dan Florea şi, parţial, Valera Rodman.

Constănţenii, fără nicio înfrângere în actualul campionat şi cu un parcurs foarte bun în Liga Campionilor Europeni, au arătat că alcătuiesc o echipă matură şi cu multă experienţă în joc. În ciuda serviciilor greşite (tot 11) şi a unor preluări ale mingii cu dificultate, inventivul coordonator Zhekov Andrey şi-a pus în valoare coechipierii, cu precădere pe: Robert Aciobăniţei, Andrei Spînu şi Simeonov Ventzislav. Oaspeţii, mai dezinvolţi, desfăşurând acţiuni de atac şi de blocaj pe toată lungimea fileului, au reuşit să întrerupă elanul localnicilor printr-o serie de patru puncte şi şase serii de câte trei puncte fiecare, în primele două seturi.

Gazdele au început neaşteptat de bine setul întâi (1-0, 5-1, 6-2, 7-5), însă oaspeţii au preluat conducerea cu o serie de patru puncte ( de la 5-7, la 9-7), cu Simeonov la serviciu şi cu: Aciobăniţei, Spînu şi Zhekov, la fileu. Şimleuanii n-au putut contracara avântul constănţenilor, care, în urma a trei serii de câte trei puncte fiecare, s-au impus cu 25-16, când Florin Filip a greşit atacul. Setul doi a fost deosebit de disputat. După trei egalităţi de scor, localnicii au preluat conducerea ostilităţilor (4-3, 6-4, 7-5), iar de la 7-6, au realizat trei puncte consecutive (10-6), când servea Cuciureanu şi în linia întâi se aflau: Florea, Viţelaru şi Rus. După două serii de câte trei puncte fiecare, oaspeţii au egalat scorul (12-12), ajungând la 18-16. Ai noştri au revenit, au echilibrat jocul (18-18, prin serviciul „semias” al lui Cuciureanu, pe Janic)) şi, între timp, cu trei puncte făcute la rând, au preluat conducerea (22-21, blocaj reuşit de Rus ), având, apoi, 23-22, prin atacul fulgerător al lui Tofan. Cu toată susţinerea galeriei şi cea a spectatorilor, ardelenii n-au putut stopa impetuozitatea dobrogenilor prin suita celor trei puncte, care au câştigat la limită (25-23), în urma atacului ratat de Tofan. Jumătate din setul trei, şimleuanii s-au aflat la conducere (2-1, 5-3, 8-5, 10-8, 12-10), dar au fost egalaţi: 12-12, când Spînu l-a blocat pe Ţuţea. După câteva conduceri alternative şi alte şapte egalităţi de scor (ultima la 18-18), antrenorul Stoev a făcut patru (!) schimbări tactice, prin care constănţenii şi-au adjudecat victoria (25-22), în urma unei combinaţii de efect, finalizată de Janic. În final, ambele echipe au fost aplaudate la „scenă deschisă”, pentru spectacolul voleibalistic oferit, cu generozitate, de cele două echipe!

Phöenix: Valera Rodman ( Dan Florea ), Ciprian Viţelaru ( Florin Filip ), Ionuţ Rus, Lucian Tofan, Robert Ţuţea – căpitan de echipă, Vlad Cuciureanu ( Oramas Robert ) şi Silva Joel – libero. Prezenţi: Vlad Negrean şi Ovidiu Teuşan. Antrenor: Ovidiu Teuşan.

Tomis: Andrei Spînu, Zhekov Andrey – căpitan de echipă, Janic Bojan ( Petkov Stanislav ), Andrei Laza ( Sergiu Stancu ), Simeonov Ventzislav, Robert Aciobăniţei ( Răzvan Tănăsescu ) şi Rodic Nikola – libero. Prezenţi: Dragoş Pavel şi Andrei Stoian. Antrenori: Stoev Martin – principal şi Radu Began – secund.

Au arbitrat bine: Tudor Pop – principal, Cristian Şanta – secund ( ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer ( Şimleu Silvaniei ), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Daniel Hadade şi Mircea Temian – asistenţi ( toţi patru din Zalău ). Observator F. R. Volei: Ioan Buhăţel ( Dej ).

Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa VCM LPS Piatra Neamţ, iar constănţenii, acasă, cu CSM Agronomia Bucureşti.