Şimleuanii au pierdut “in extremis” !

octombrie 13, 2012 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – ŞTIINŢA EXPLORĂRI Baia Mare = 2 – 3
( 23, 24, – 17, -15, -7 )

2Iată că, şimleuanii n-au reuşit să iasă învingători nici în cel de-al doilea meci desfăşurat pe teren propriu, după ce în urmă cu o săptămână pierdeau confruntarea sportivă cu DINAMO Bucureşti ( scor: 0-3 ) , echipă cu nume sonor în voleiul de performanţă, multiplă campioană naţională şi câştigătoare a Cupei Campionilor Europeni şi a Cupei Cupelor. De data aceasta, victoria a aparţinut, surprinzător pentru mulţi şimleuani şi sălăjeni, echipei din Baia Mare, o formaţie cu multă experienţă de concurs, clasată în anul competiţional trecut pe locul cinci. Gazdele, în urma rezultatului, s-au ales doar cu un punct, dar, mobilizator pentru configuraţia clasamentului.

Oaspeţii, deosebit de bătăioşi, au câştigat această partidă “maraton” ( cinci seturi, în două ore şi şapte minute ! ) şi două puncte, reuşind să profite de greşelile gazdelor din partea a doua a întâlnirii, parcă, pe un fond de cădere moral-volitivă, în ciuda folosirii tuturor jucătorilor şi a îmbărbătărilor antrenorului Mircea Abraham, precum şi a încurajărilor publicului spectator, venit – din nou – în număr mare, cu o galerie însufleţitoare, cu steaguri, tobe şi vuvuzele ! Aşadar, şimleuanii au pierdut în cele din urmă (în extremis), într-o dezamăgire totală a suporterilor sălăjeni …

Prin importanţa lui, meciul a fost dârz disputat, având o mare încărcătură psihologică, cu un joc angajant şi în forţă, cu servicii puternice şi cu atacuri diversificate din ambele linii ale terenului. Sub acest aspect, au existat, însă, şi multe nereuşite: servicii greşite ( 29, din care: 15 la gazde şi 14 la oaspeţi ) , preluări ale mingii, atacuri şi blocaje ratate.

Primul set a revenit la limită, dar meritat, localnicilor (scor: 25-23, prin atacul lui Pop), după ce au condus aproape tot timpul ( 5-2, 13-11, 17-16), cu excepţia a trei situaţii din final, când băimărenii au egalat şi au avut, apoi: 19-17, 20-19 şi 22-21. Mai mult de jumătate din setul secund, scorul era în favoarea maramureşenilor: 6-3, 12-10, 13-12. Sălăjenii au egalat (14-14) şi s-au distanţat la trei puncte: 17-14, 21-18.

3Finalul a fost palpitant, cu trei egalităţi de scor: 21-21, 23-23 şi 24-24. Şimleuanii s-au impus în prelungiri ( 26-24 ), când Socaciu n-a reuşit să blocheze atacul lui Bala. Din păcate pentru şimleuani, prestaţia lor din următoarele trei seturi a lăsat de dorit. Cum spuneam, elevii antrenorului Marius Botea au ştiut să gestioneze oportunitatea ivită prin demobilizarea gazdelor. De aceea, egalitatea de 2-2, la seturi, s-a produs după o dominare categorică a echipei vizitatoare ( cu diferenţe mari de scor, chiar 21-7, în setul patru !), impunându-se cu: 25-17 şi, apoi, cu 25-15. În setul decisiv, şimleuanii au început foarte rău, cu trei servicii consecutive greşite ( Teuşan, Rus şi Pop), în timp ce, la băimăreni, Negrean a servit impecabil, în forţă, cu trei “semiaşi”. Terenul de joc s-a schimbat la 8-3, iar setul al cincilea a fost adjudecat de oaspeţi cu scorul de 15-7, când Teuşan a servit în plasă (?!).

Prezent la meci, directorul sportiv al echipei din Baia Mare, prof. Adrian Arbuzov, maestru emerit al sportului, fost jucător şi antrenor secund al echipei naţionale a României, cel care a jucat la echipa “SILVANIA” din Şimleu şilvaniei, cu promovarea în Divizia “A”, în anul 1978, a declarat:

“A fost primul meci al nostru, pentru că am stat în prima etapă, din cauza retragerii echipei din Oradea, reuşind până la urmă, o victorie meritată şi importantă, după primele două seturi în care echipa din Şimleu, zic eu, a jucat foarte bine. E-adevărat, pe un fond mai slab de joc al băimărenilor… Ne-am revenit în seturile trei şi patru, prin cele două schimbări importante, în care – efectiv – Vlad Negrean, cel care a jucat atât la Zalău, cât şi la Şimleu, a fost jucătorul nr.1 al meciului. A existat o atmosferă deosebită, plăcută, într-o sală plină cu iubitori ai voleiului, lucru care contează în asemenea împrejurări. În continuare, noi sperăm şi la alte victorii, chiar dacă avem un program destul de greu în acest tur de campionat, cu Dinamo în etapa următoare şi, apoi, cu Dejul. Obiectivul nostru este acela de situare în primele cinci locuri ale clasamentului, poate chiar în primele patru. Felicit echipa din Şimleu şi cred că puţine echipe îi vor crea probleme în afară de Constanţa şi, poate, de Zalău, celelalte cu greu vor putea câştiga la Şimleu, dacă vor câştiga… Campionatul este la început, iar Şimleul are şanse în continuare pentru salvare”.

La CS PHOENIX, antrenorii: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au utilizat formaţia: Ovidiu Teuşan (Florin Filip), Ionuţ Rus, Ciprian Pop ( Kis Gabor), Marian Bala (Sergiu Ivan), Bokor Gabor (Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă), Toth Gabor (Andrei Harlişca) şi Paul Olar – libero

La ŞTIINŢA EXPLORĂRI, antrenorii: Marius Botea – principal şi Sorin Pop – secund, au folosit formaţia: Robert Ţuţea – căpitan de echipă, Vlad Cuciureanu, Andrei Veber (Vlad Negrean), Hoboth Akos, Gheorghe Socaciu (Patriciu Păştean), Dragoş Răileanu şi Ciprian Tofan – libero. Au fost prezenţi: Ciprian Neamţ, Kecskemeti Peter şi Dănuţ Mititelu.

Au arbitrat bine: Cristian Şanta – principal, Mircea Rus – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Nicolae Sîrb, Daniel Hădade şi Marius Lazăr – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator al Federaţiei Române de Volei a fost Sorin Macavei – preşedintele Comisiei de Observatori şi membru al Biroului Federal.

Vineri, 19 octombrie a.c., băimărenii vor juca, acasă, cu echipa DINAMO Bucureşti, iar sâmbătă, 20 octombrie a.c., şimleuanii la Dej, cu echipa C.S. UNIREA.