Şimleuanii au “spart Piatra” Neamţ !

noiembrie 10, 2012 | Administrator

PHOENIX Şimleu Silvaniei – VCM LPS Piatra Neamţ = 3 – 0
( 12, 16, 22)

Iată că, în etapa a VI-a, şimleuanii au obţinut o victorie categorică şi meritată, una de trei puncte, în urma unui joc combinativ şi eficient. A fost o mare izbândă sportivă prin care, ai noştri – pur şi simplu – au “spart Piatra” Neamţ (!), după 72 de minute de joc efectiv, într-o atmosferă frumoasă , creată de publicul spectator şi de inimoasa galerie şimleuană. Voleibaliştii şimleuani au crezut în puterea lor, întrucât antrenorul Mircea Abraham a ştiut să-i menţină într-o formă sportivă optimă, diminuându-le oboseala fizică şi psihică acumulată în cele două deplasări, în cinci zile, la Craiova şi la Bucureşti. În plus, antrenorul şimleuan şi-a condus foarte bine echipa în teren, iar elevii lui i-au ascultat şi aplicat întocmai indicaţiile tehnico-tactice. Astfel, coordonatorii Toth şi Harlişca i-au pus în valoare pe trăgătorii Pop, Bala şi Teuşan. Moldovenii au fost surprinşi de aplombul ardelenilor, chiar din debutul meciului, negăsind soluţii de contracarare a jocului pragmatic al gazdelor. În absenţa voleibaliştilor Rareş Gavril şi Răzvan Purice, antrenorul Dan Gavril a efectuat toate schimbările de jucători şi a utilizat cele şase T.O. la cerere, dar fără rezultatul scontat, întrucât ridicătorul Moisa, rar a reuşit să-i servească eficace pe Iosif şi Afloarei, la care adăugăm şi 10 servicii greşite ale oaspeţilor.

În primul set, scorul a luat proporţii progresiv, până la 13 puncte pentru gazde, mai ales după cele două serii de câte cinci puncte fiecare ( de la 8-5, la 13-5 şi de la 19-11, la 24-11), în aceeaşi aşezare (!): în linia întâi – Teuşan, Rus şi Pop, iar în a doua – Bala, Bokor şi Toth, la serviciu. Oaspeţii n-au contat în joc, pentru că cele 12 puncte au fost obţinute doar pe câştigarea serviciului (?!), iar localnicii s-au impus clar, cu 25-12, prin atacul lui Pop. După câteva egalităţi de scor la începutul actului secund (la 1, 2 şi 3), sălăjenii s-au distanţat serios, datorită şi celor patru puncte realizate consecutiv (de la 16-11, la 20-11), cu Pop la serviciu şi cu: Bala, Bokor şi Harlişa la fileu, câştigând cu 25-16, prin atacul lui Teuşan. Setul al treilea a fost mai disputat, pentru că nemţenii şi-au pus speranţa într-o redresare evidentă, refuzând o înfrângere de… “forfăit”. De aceea, în prima jumătate a acestui act au fost egali partenerilor de întrecere, ba chiar au şi condus pe tabela de marcaj: 6-2, 8-3, 11-7, ce-i drept şi pe seama celor cinci servicii greşite ale gazdelor (!). Şimleuanii au întrezărit pericolul, au revenit în joc cu mai multă determinare, au egalat scorul la 12, 13, şi 14, preluând, apoi, iniţiativa cu o conducere substanţială (23-18), prin două serii de puncte: una de trei şi alta de patru, prin serviciile puternice ale lui Bala şi Bokor, cu aportul coechipierilor din ambele linii. Atacul puternic al lui Bala a pus capăt ultimului set (25-22) şi meciului, într-o bucurie totală a sălăjenilor, momente în care o parte dintre oficialităţi şi spectatori a pătruns pe terenul de joc, felicitându-i pe voleibaliştii şimleuani. Bravo, băieţi !

Şimleu Silvaniei: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Claudiu Teuşan, Ionuţ Rus, Cristian Pop, Marian Bala, Bokor Gabor şi Paul Olar – libero. Prezenţi: Ionuţ Silaghi – cpt., Ivan Sergiu, Kis Gabriel şi Florin Filip. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Piatra Neamţ: George Moisa – cpt.(Cristian Zaha), Ciprian Viţelaru (George Ciupe), Codrin Mocanu, Alin Bălan (Ştefan Cazacu), Laurenţiu Iosif, Vasile Afloarei şi Ionuţ Harbuz – libero. Antrenori: Dan Gavril – principal şi Nicolae Buruş – secund.

Au arbitrat corect: Tudor Pop – principal (Cluj-Napoca), Niculae Stan – secund (Bucureşti), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei) , Nicolae Sârb şi Cristian Boroeanu – asistenţi (ambii din Zalău).

Observator F. R. Volei: prof. Nicolae Călimac (Cluj-Napoca).

Sâmbătă, 17 noiembrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CVM TOMIS Constanţa, iar nemţenii, acasă, cu ŞTIINŢA EXPLORĂRI Baia Mare