Şimleuanii, doar setul de onoare !

noiembrie 13, 2013 | Administrator

CS UNIREA Dej – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 3 – 1 ( 14, 23, – 28, 21 )

Miercuri, 13 noiembrie 2013, dejenii au reuşit să câştige acest meci, dar nu fără emoţii, după două ore şi trei minute de la fluierul de începere, coborând, totuşi, pe locul V în clasament, după înfrângerea de la Baia Mare (0-3), de sâmbăta trecută. Şimleuanii au plecat la Dej cu dorinţa de a evolua bine şi de a câştiga puncte, ba chiar cu năzuinţa obţinerii unei victorii surpriză. După cum au jucat în seturile doi şi trei, acest fapt se putea petrece. N-a fost să fie… Chiar dacă au acuzat arbitrajul şi… nenorocul, până la urmă, prestaţia fluctuantă a şimleuanilor şi-a spus cuvântul, câştigând, doar, setul de onoare ! Ei îşi păstrează, în schimb, locul VII în clasament, mai ales că, sâmbătă, 16 noiembrie a.c., în etapa a şaptea, au stat.

Conform aşteptărilor, partida a debutat într-o notă dominantă a gazdelor, care, de la 2-2, au făcut nouă puncte consecutive (!), 11-2, când le-a “ieşit” totul, pe serviciul lui Tofan şi reuşitele celor din linia întâi: Dincă, Coasă şi Dascălu. Oaspeţii nu şi-au găsit deloc cadenţa, iar localnicii, după 16-6, la al doilea T.O. tehnic, s-au impus, destul de autoritar, cu scorul de 25-14. Totuşi, ai noştri nu s-au speriat de acest avânt de nestăvilit al dejenilor şi, în prima jumătate a setului secund şi-au surclasat partenerii de întrecere: 4-0, 8-1 şi 13-5. Chiar dacă localnicii s-au apropiat la trei puncte (10-13), printr-o serie de cinci reuşite, oaspeţii şi-au asigurat un avantaj de şapte lungimi: 18-11, 19-12, 20-13, 21-14, surâzându-le câştigarea acestui parţial. De necrezut, sălăjenii au “picat” inexplicabil în finalul acestui set de 32 de minute (!), favorizându-le dejenilor o reuşită nesperată, după o serie de patru puncte(de la 14-21, la 18-21) şi alta de cinci (de la 20-23, la 25-23), câştigând la limită. Duşul rece le-a priit oaspeţilor în setul trei, au reuşit să reintre în joc, unul echilibrat, cu 16 egalităţi de scor, cu 8-6 pentru gazde, la primul T.O. tehnic şi cu 16-15 pentru noi, la cel de-a doilea.

Finalul a fost unul de mare luptă, cu şimleuanii la conducere, bine dirijaţi de antrenorul Mircea Abraham, care şi-au adjudecat actul trei, în prelungiri ( tot 32 de minute ), după cea de-a şasea “minge de set” (!), cu scorul de 30-28, cu Rus la serviciu şi cu Silaghi, Teuşan şi Iosifov, la plasă. După scorul de 9-9, în actul patru, sălăjenii au realizat şase puncte la rând (15-9), cu hotărârea de a duce meciul în setul decisiv, când la serviciu se afla Teuşan, iar la plasă acţionau: Iosifov, Vâlcelean şi Paşcan. Ca un făcut, ai noştri au avut o nouă “cădere” inexplicabilă, după un confortabil scor de 16-10, la al doilea T.O. tehnic, perioadă în care localnicii au realizat opt puncte consecutive (18-16), pe serviciul lui Cuk şi cu Tofan, Filip şi Coasă, la fileu. Apoi, după o serie de cinci puncte (de la18-17, la 23-17), dejenii au câştigat cu scorul de 25-21, sub privirile descumpănite ale şimleuanilor, care, cu mai multă atenţie, puteau dobândi, cel puţin, un punct.

Unirea: Marius Dascălu – cpt., Igor Didorciuc, Cuk Gojko, Lucian Tofan, Cristian Dincă (Florin Filip), Mihai Coasă şi Bogdan Rus – libero. Prezenţi: Traian Gemănariu, Ioan Dinu, Dan Rus şi Horaţiu Gavriş. Antrenori: Victor Lazăr – principal şi Szilagyi Tibor – secund.

Phoenix: Toth Gabor (Ion Teleleu, Ionuţ Silaghi – cpt.), Sajnberger Jovan, Iosifov Gojko, Răzvan Vâlcelean (Sergiu Ivan), Ovidiu Teuşan (Şerban Paşcan), Ionuţ Rus şi Mihai Mărieş – libero. Prezent: Paul Olar. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat: Dinu Olăhuţ – principal şi Răzvan Lupuţan – secund (ambii din Baia Mare). Observator F.R. Volei: Marian Stoica (Bucureşti).
Sâmbătă, 23 noiembrie a.c., dejenii vor juca, acasă, cu CSVM Zalău, iar şimleuanii, tot acasă, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.