Şimleuanii, în careul de aşi !

decembrie 8, 2012 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – “U” Cluj-Napoca = 3 – 0
( 11, 17, 14)

Având în vedere, atât valoarea, cât şi poziţia din clasament ale celor două echipe, victoria Phoenix-ului era mai mult decât aşteptată. De aceea, şimleuanii s-au impus clar şi meritat în faţa clujenilor, fără nicio emoţie, după 64 de minute de joc. A fost ultimul meci al nostru din turul Diviziei Naţionale de Volei A1 (în etapa a XI-a şimleuanii vor sta din cauza absenţei orădenilor), iar prin această victorie netă, de trei puncte ( a patra, cu scorul de 3-0), echipa de sub Măgura Şimleului a urcat două locuri în clasament, aflându-se pe poziţia a IV-a, în “careul de aşi”(!), cu 17 puncte. În general, prestaţia elevilor antrenorului Mircea Abraham s-a apropiat de nivelul tehnico-tactic etalat în partidele anterioare. Au existat, însă, câteva “bâlbâieli” la construcţia jocului, plus 13 puncte făcute cadou studenţilor în urma serviciilor greşite. Cu toate acestea, coordonatorii Toth şi Harlişca au reuşit să-i pună în valoare pe Bala, Pop şi Teuşan. Fără a glumi, putem spune că, în unele momente, “U” Cluj a fost “sparring partner-ul”(sparingpartenerul) gazdelor în această partidă, cu toată străduinţa ridicătorilor Georgescu şi Silaşi în a-i servi bine pe atacanţii Pop, Ţiboacă şi ex-şimleuanul Răzvan Vâlcelean !

Contrar aşteptărilor, oaspeţii au început mai bine meciul: 2-0, 4-1 şi 5-2, în primul set. Ai noştri au ripostat imediat cu o serie de 10 puncte (12-5), pe serviciul lui Pop şi acţiunile coechipierilor, cu precădere, Bala , Bokor şi Toth, aflaţi în linia întâi ! Gestionând foarte bine jocul în continuare (15-6, 17-7, 21-10), şimleuanii i-au surclasat pe clujeni, impunându-se cu scorul de 25-11. Cam la fel au stat lucrurile şi în actul secund: 1-0, 2-1, 3-2, 5-4 pentru studenţi. După egalitatea de 7-7, gazdele au avut două “puseuri” remarcabile de puncte: în prima au ajuns la 11-7, iar în cea de-a doua, de la 13-11 s-au distanţat la 19-11, pe serviciul bun al lui Teuşan. După 21-14 şi 24-16, localnicii au câştigat cu scorul de 25-17. În setul al treilea sălăjenii au început bine (3-0, 4-1), dar s-au văzut conduşi cu 5-4, mai ales, prin cei trei “semiaşi” succesivi pe serviciul lui Cherbeleaţă. Totuşi, de la egalitatea de 6-6, gazdele au intrat în normalitatea acumulării de puncte (11-7, 17-12), iar după 19-14 şi-au pus, din nou, la respect adversarii prin şase puncte reuşite la rând (25-14), în urma serviciilor puternice ale lui Bala (tot el a pus capăt meciului printr-un atac violent) şi realizările celor de la fileu: Ardelean, Harlişca şi Filip.

Phoenix: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Claudiu Teuşan (Florin Filip), Ionuţ Rus (Sergiu Ivan), Cristian Pop, Marian Bala – cpt., Bokor Gabor (Dacian Ardelean) şi Paul Olar – libero. Prezent: Kis Gabriel. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

“U” Cluj: Andrei Georgescu (Gabriel Cherbeleaţă), Mihai Ţiboacă (Nicolae Todoran), Adrian Pop, Răzvan Vâlcelean – cpt. (Ionuţ Silaşi), Bogdan Ene, Romeo Lotei (Liviu Moise), Dragoş Ţârlea şi Mihai Popovici – ambii libero. Antrenor: Bogdan Tănase.

Au arbitrat bine: Ioan Bîrsan – principal (Iaşi), Lică Şofron – secund (Piatra Neamţ), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Marius Lazăr şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Ioan Buhăţel (Dej).

Sâmbătă, 15 decembrie a.c., Phoenix va sta, iar “U” Cluj va juca, acasă, cu echipa Ştiinţa Explorări Baia Mare. Returul campionatului va începe în 12 ianuarie 2013, când şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa Dinamo Bucureşti.