Şimleuanii, prima victorie în deplasare !

decembrie 1, 2012 | Administrator

CSM AGRONOMIA Bucureşti – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3
(-22, -22, -21)

A patra deplasare a şimleuanilor dincolo de Carpaţi (dacă socotim şi meciul din Cupa României cu Dinamo Bucureşti) s-a încheiat cu o frumoasă şi meritată victorie, una de trei puncte, prima în deplasare (!), prin care sălăjenii se menţin la mijlocul clasamentului cu 14 puncte. Orice s-ar zice, în aceste condiţii, în etapa a IX-a din campionat, şimleuanii au repurtat un succes remarcabil, dobândit după 81 de minute de joc. În ciuda ratării calificării în semifinalele Cupei României, în urma confruntarii cu Dinamo Bucureşti (1-3), pe teren propriu (!), ai noştri nu s-au pierdut cu firea, mobilizându-se la maximum în efortul comun de acumulare a punctelor pentru realizarea obiectivului declarat: menţinerea în primul eşalon al voleiului românesc. După cum s-a văzut, pauza (Agronomia a stat în etapa precedentă) nu le-a adus “roade”… agronomilor, visul lor de învingători în această partidă fiind spulberat de elevii antrenorului Mircea Abraham. Bravo, şimleuani!

Şimleuanii au început bine meciul, conducând cu 3-1, 5-2 şi 7-4. Constănţenii au revenit în forţă, cu patru puncte consecutive, având 8-7 la primul T.O. tehnic. După patru egalităţi de scor, ultima la 14-14, oaspeţii au reuşit o serie de cinci puncte (19-14), prin serviciile puternice ale lui Bala şi acţiunile eficiente ale lui Bokor, Toth şi Teuşan, aflaţi în linia întâi. Acest avantaj le-a fost suficient ardelenilor pentru a câştiga primul set cu scorul de 25-22. Actul secund a fost deosebit de disputat. După 2-3, şimleuanii – cu un joc excelent şi cu o serie de şase puncte – au avut 8-3 la primul T.O. tehnic. Atunci servea Pop, iar la fileu se aflau: Bala, Bokor şi Toth. Diferenţa de scor s-a mărit (17-11 pentru ai noştri), însă gazdele s-au mobilizat exemplar, reuşind şapte puncte la rând (18-17), pe serviciul lui Drăghici şi reuşitele coechipierilor de la plasă: Macovei, Dumitru şi Didorciuc. A urmat un “joc de urmărire”, cu avantaj pentru sălăjeni (23-21), adjudecându-şi setul cu acelaşi scor: 25-22. Şi setul trei a fost unul de angajament pentru ambele combatante. Au început mai bine localnicii (5-3, 8-5, 10-6), dar oaspeţii au făcut patru puncte consecutive, egalând scorul (10-10), cu Teuşan la serviciu şi cu Rus, Pop şi Bala la fileu. După un parcurs mai bun (16-14, 21-17, 23-20), şimleuanii s-au impus cu scorul de 25-21 şi nu 25-22, cum – eronat – a înregistrat arbitrul scorer Cristian Cristea, încheind incomplet foaia de arbitraj, sub neatenţia arbitrilor şi a observatorului federal (?!). Desigur, graba …

Agronomia: Andrei Butuc (Claudiu Dumitru), Didorciuc Igor – cpt., Marius Măcicăşan (Cristian Stoica), Andrei Alexăndruţ (Gabriel Bonţea), Marius Drăghici (Alex Mihărtescu), Petrişor Macovei şi Milos Gavrilovic – libero. Prezent: Veniamin Aldea. Antrenori: Vicenţiu Dumitrescu – principal şi Corneliu Andrieş – secund.

Phoenix: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Ovidiu Teuşan (Ionuţ Silaghi – cpt.), Ionuţ Rus, Cristian Pop, Marian Bala (Florin Filip), Bokor Gabor şi Paul Olar – libero. Prezent: Kis Gabriel. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat: Aurelian Ştefu – principal şi Tudorel Arbunea – secund (ambii din Brăila). Observator F.R.Volei: Mihai Vlădescu (Braşov).
Sâmbătă, 8 decembrie a.c., bucureştenii vor juca, în deplasare, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare, iar şimleuanii, acasă, cu echipa “U” Cluj-Napoca.