Şimleuanii şi-au arătat adevărata “faţă” doar în setul trei !

februarie 2, 2013 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – SCMU Craiova = 1 – 3
( -20, – 15, 14, – 19)

1

După înfrângerea de la Bucureşti, când Steaua a câştigat greu, scor 3-1 (23, 25, -23, 23), ne aşteptam la o victorie a şimleuanilor, mai ales că în Bănie, în meciul din turul campionatului, ei au luat două seturi şi, implicit, punctul cuvenit. N-a fost să fie… Le-a fost, parcă, mai greu decât în întâlnirea de la Craiova ! Deplasarea în Capitală, la mijlocul săptămânii trecute, a avut un efect nefavorabil asupra jucătorilor şimleuani, iar craiovenii au beneficiat pentru că “au stat” în acea etapă a XV-a (!).

Totuşi, orgoliile ardelenilor şi ale oltenilor au fost… “activate”, fiindcă fiecare combatantă şi-a declarat, nonşalant, victoria (?!). Aceasta le-a surâs oaspeţilor, pe merit, după o oră şi 46 de minute, într-o atmosferă incendiară, creată de un public numeros (peste 500 de spectatori) şi de fidela galerie, întregită, din nou, cu reprezentanţi de la galeria Remat Zalău ! Elevii antrenorului Dănuţ Pascu, cunoscându-i bine pe ex-craiovenii Bala, Pop şi Rus, au făcut un joc tactic adecvat, fiind superiori în multe faze ale partidei (excepţie setul trei), cu un joc combinativ, în viteză, cu atacuri mai hotărâte şi cu o apărare destul de bine pusă la punct. Coordonatorul Vînătoru le-a servit mingi excelente coechipierilor, cu precădere pentru: Borota (nr.9, cel mai bun de pe teren), Dumitrache şi Ghionea. Voleibaliştii antrenorului Abraham s-au bătut pentru un rezultat bun, dar şi-au arătat adevărata “faţă” doar în setul trei.

Dificultăţile de la preluare au îngreunat construcţia atacurilor, multe dintre ele slab orientate. Din păcate pentru gazde, revenirea din setul trei n-a fost vizibilă şi în cel de-al patrulea, când Abraham a încercat să fructifice oportunităţile oferite de cei patru timpi de odihnă şi trei schimbări de jucători. Astfel, fără punct în acest meci, echipa Phoenix a ajuns pe locul VIII în Divizia A1.

2

În primul set, după scorul de 4-2, gazdele s-au văzut conduse cu 7-4, prin cele cinci puncte consecutive ale oaspeţilor, pe serviciul lui Dumitrache. În continuare, doljenii şi-au asigurat un avantaj liniştitor (10-6, 16-11, 21-15, 24-17), câştigând cu 25-20, după ce Teuşan a trimis, din atac, mingea în plasă. Cam acelaşi istoric a avut şi actul secund, cu două serii de puncte în contul oaspeţilor: de la 4-4 s-au distanţat la 9-4, iar de la 14-10 la 18-10, fiindu-le uşor să-şi adjudece setul la 15, prin atacul puternic al lui Borota. Cum spuneam, în setul trei, şimleuanii şi-au arătat adevărata valoare voleibalistică.

După scorul de 5-6, ei au reuşit două serii de puncte în aşezările: Teuşan – la serviciu, Bokor, Pop, Bala, Rus ( Filip) şi Toth, cu Olar – libero. În prima au ajuns la 10-6, iar în a doua, de la 18-14, s-au impus cu 25-14 (!), prin serviciul “as” al lui Teuşan. Oltenii au simţit “ameninţarea” cu setul decisiv şi, pe o inexplicabilă lipsă de determinare şi de iniţiativă a şimleuanilor, şi-au etalat experienţa, reflectată de tabela de scor (2-0, 10-5, 17-11, 24-18), încheind “socotelile” (25-19), prin atacul lui Dumitrache.

Şimleu Silvaniei: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Claudiu Teuşan, Bokor Gabor (Sergiu Ivan), Cristian Pop, Marian Bala (Florin Filip), Ionuţ Rus şi Paul Olar – libero. Prezenţi: Ionuţ Silaghi – cpt. şi Kis Gabriel. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Craiova: Laurenţiu Vînătoru – cpt. (Ion Teleleu), Dan Borota, Nicolae Ghionea, Mihai Dumitrache (Paul Briscan), Tudor Romanescu (Bogdan Bratosin), Teodor Milotin şi Jovic Vladimir – libero. Prezenţi: Ionuţ Ion Velicu şi Ştefan Someşan. Antrenori: Dănuţ Pascu – principal şi Claudiu Mitru – secund.

Au arbitrat bine: Szabo-Alexi Paul – principal (Oradea), Dan Buhăţel – secund (Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Dan Hadade, Ionuţ Buciu, Mircea Bărdaşu şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: prof. Vasile Măşcăşan (Târgu Mureş).

Sâmbătă, 9 februarie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa VCM LPS Piatra Neamţ, iar craiovenii, acasă, cu Explorări Baia Mare.