Şimleuanii şi-au luat revanşa !

martie 6, 2011 | Administrator

CSS Zalău – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 1 – 3 (21, -21, -16, -17)

Victorie meritată şi preţioasă a şimleuanilor, obţinută după 86 de minute de joc efectiv, prin care ei s-au calificat la faza a doua a Campionatului Naţional de Cadeţi, cea a turneelor semifinale. S-ar putea, ca în urma rezulatelor meciurilor din ultima etapă a fazei întâi, să participe şi echipa zălăuană. Aceasta, pentru că la semifinale vor fi trei serii de câte şase echipe formate din: primele trei locuri şi cele mai bune trei echipe clasate pe locul patru în cele cinci serii ale fazei întâi. Revenind la meci, pe ansamblu, acesta a fost unul spectacular, de angajament sportiv. De aceea, vrând-nevrând, în ambele tabere au existat servicii greşite (16), preluări nereuşite ale mingii, greşeli la dublaj şi autodublaj şi atacuri ratate.

După un debut de partidă bun, gazdele au fost puse în dificultate de oaspeţi, chiar dominate la multe capitole ale jocului. Ba mai mult, fără antrenor (?!) şi intuind înfrângerea, localnicii au devenit… persiflanţi, dacă amintim că în setul al treilea, la socrul de 13-21, zălăuanul Puşcaş şi-a permis să servească cu ambele mâini!! Totuşi, gazdele au avut destule momente bune, când Ilieş i-a pus în valoare pe Criste şi pe Băltan. Şimleuanii şi-au luat o onorantă revanşă, întrucât în partida din tur câştigaseră zălăuanii, tot cu scorul de 3-1. Oaspeţii au progresat mult în returul campionatului la capitolul tehnico-tactic şi roadele antrenamentelor au fost evidente: trei victorii consecutive. A excelat toată echipa sub coordonarea lui Lazăr şi, cu precădere, Ivan, Ardelean şi Moşincat.

Meciul a început într-o notă dominantă a zălăuanilor, care aveau un avantaj de şase puncte: 13-7. Şimleuani, cu Ivan la serviciu şi cu Negrean, Puşcaş şi Moşincat la fileu, au punctat de şase ori consecutiv, reuşind egalarea:13-13. Totuşi, partea a doua a primului set a aparţinut gazdelor (15-13, 20-18, 23-21), care – prin finalizarea lui Alexandru Puşcaş – au câştigat cu scorul de 25-21. În actul secund, oaspeţii au început în trombă, având la primul T.O. tehnic 8-2 pe tabela de marcaj a scorului din sala de sport a Grupului Şcolar Tehnic “Alexandru Papiu-Ilarian” din Zalău. Gazdele nu s-au lăsat intimidate, au egalat de trei ori scorul (la 15, 17 şi 18), luând chiar conducerea:19-18.
Finalul a fost, în schimb, favorabil oaspeţilor, care, prin atacul decisiv al lui Moşincat, şi-au adjudecat setul cu scorul de 25-21. În setul al treilea zălăuanii n-au condus niciodată. De la scorul de 3-3, pe şimleuani, primul T.O. tehnic i-a găsit într-un avantaj net: 8-3, cu cinci puncte reuşite la rând, când servea Ardelean, iar Lazăr, Ivan şi Negrean erau în linia întâi. Scorul a luat, apoi, proporţii (23-13, 24-14) şi oaspeţii s-au impus, clar, cu 25-16. Jumătate din setul al patrulea jocul a fost echilibrat: 5-5, 8-8, 13-13. în continuare, voleibaliştii de sub Măgura Şimleului – beneficiind de indicaţiile experimentatului antrenor Mircea Abraham – au acumulat un liniştitor avantaj de scor (22-15, 23-16), adjudecându-şi ultimul set cu 25-17, într-o bucurie totală şi cu felicitările sincere ale lui Ioan(Onuţ) Puşcaş – preşedintele CS PHOENIX Şimleu Silvaniei.
La CSS Zalău, au jucat: Dan Băltan (Claudiu Schiffer), Marius Ilieş, Alexandru Bumb, Mihai Criste – căpitan de echipă (Claudiu Schiffer), Paul Peşteleu (Claudiu Iov) şi Alexandru Puşcaş. Au fost prezenţi: Domokos David şi Răzvan Sabou.
La CS Phoenix, antrenorul Mircea Abraham a utilizat formaţia: Dacian Ardelean – căpitan de echipă, Cristian Mihai Lazăr (Antonio Beili), Sergiu Ivan (Adrian Preda), Gheorghe Negrean, Ioan Puşcaş-jr. şi Vlad Moşincat.
Au arbitrat bine: Vlad Hosu – principal (Baia Mare), Mircea Temian – secund, Vasile Duşa – scorer, Cristian Bordeanu şi Mihai Bujor – asistenţi (toţi patru din Zalău).