Victorie “in extremis”

februarie 9, 2014 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS UNIREA Dej = 3 – 2 ( 19, – 19, – 22, 25, 15 )

Meci de bună factură tehnică şi spectaculară, în ciuda unor greşeli de ambele părţi ale fileului, petrecute pe fondul unei lupte sportive încrâncenate pentru câştigarea celor trei puncte aferente, cu contestări ale unor faze de joc, sancţionate cu avertisment la fiecare echipă. A fost o victorie meritată a şimleuanilor, obţinută “in extremis”, după două ore şi 32 de minute (!), în urma derulării celor cinci seturi ale partidei. Dornici de reabilitare după eşecul de la Galaţi, elevii antrenorului Mircea Abraham au jucat mai aproape de valoarea lor reală, răspunzâd cu aceeaşi “monedă” la atenţia şi eforturile financiare şi materiale venite din partea Primăriei şi Consiliului Local, ale CS Phoenix, ale sponsorilor, precum şi ale spectatorilor. N-a fost o victorie clară, de trei puncte, dar prin această izbândă şimleuanii urcă, din nou, pe locul VII în clasamentul Diviziei de Volei A1.

A lipsit “activul” Răzvan Vâlcelean (accidentat), însă Paşcan, Teuşan şi Kostadinov au fost puşi în evidenţă de coordonatorul Toth. Dejenii au dat o replică valoroasă partenerilor de întrecere, pe măsura capacităţii şi experienţei lor voleibalistice, fiind gata-gata să-şi adjudece victoria în finalurile seturilor patru şi cinci, pierdute în prelungiri. Atunci, oaspeţii n-au făcut faţă presiunii psihice exercitate de spectatori şi de inimoasa galerie a gazdelor (Bravo !) cu tot efortul lui Dascălu în a-i servi decisiv pe Tofan, Didorciuc, Cuk şi Dincă. În general, a fost o partidă atractivă, cu faze spectaculoase, cu servicii “as” şi “semi-as” ( şase la localnici, patru la oaspeţi), chiar dacă au existat şi destule nereuşite, demne de luat în seamă de antrenori: servicii greşite ( 12 la şimleuani, din care, şapte – Paşcan; opt la dejeni, din care, trei – Tofan), preluări nereuşite, mai ales, la gazde ( Kostadinov – nouă ) şi destule atacuri şi blocaje ratate în ambele tabere.

Cum era de aşteptat, meciul a debutat într-o notă de echilibru evident, cu 11 egalităţi de scor în prima parte a setului întâi. La 14-13, şimleuanii au reuşit o serie de patru puncte (18-13), pe serviciul lui Rus şi cu Toth, Paşcan şi Dacovic, la fileu. Cu un avantaj consistent ( 19-16, 22-17, 24-18), gazdele s-au impus cu 25-19, prin atacul lui Kostadinov, direct pe Dascălu. După cinci egalităţi de scor în primul sfert al actului secund, oaspeţii au reuşit trei puncte la rând ( de la 6-6, la 9-6, pe serviciul lui Coasă), reuşind să menţină o diferenţă liniştitoare (11-8, 14-10, 16-12). Localnicii s-au apropiat la o lungime (15-16, pe serviciul lui Rus), dar replica dejenilor a fost zdrobitoare, când, de la 17-16 au făcut patru puncte consecutive ( 21-16), pe serviciul lui Didorciuc şi cu Cuk, Tofan şi Dincă, în linia întâi. Cu acest scor convenabil, oaspeţii au câştigat acest parţial cu 25-19, prin mingea pusă surprinzător de Dincă. După aceată egalitate la seturi, dejenii au atacat în forţă actul trei, cu două serii de câte cinci puncte fiecare (de la 1-3, la 6-3 şi de la 7-5, la 12-5 ), însă ai noştri au avut puterea să restabilească egalitatea: 19-19. Oaspeţii au accelerat din nou (23-19, pe serviciul lui Didorciuc), dar localnicii au ripostat cu o serie de trei puncte, apropiindu-se la o lungime: 22-23.

Finalul a aparţinut dejenilor, care şi-au adjudecat setul cu 25-22, prin serviciul “as” al lui Cuk. Setul patru a fost unul de mare luptă: “care pe care”… Astfel, de la 4-4, ai noştri s-au desprins la patru puncte (8-4), cu Teuşan la serviciu şi cu Ivan, Rus şi Toth, la fileu. Totuşi, după un avantaj liniştitor (10-6, 14-10, 15-12), gazdele au fost egalate (15-15), urmând o alternanţă la conducerea ostilităţilor (oaspeţii: 19-17, 20-18, 22-21, 23-22; localnicii: 21-20, 24-23, 25-24 ) şi cu egalităţile aferente. Acest set extrem de disputat, timp de 35 de minute (!), a revenit şimleuanilor, în prelungiri (27-25), în urma serviciului “semi-as” al lui Rus, pe Didorciuc. Setul decisiv a fost la fel de disputat, timp de 25 de minute ! Ospeţii au început bine (2-0, 6-4), însă sălăjenii au contraatacat cu o serie de patru puncte, schimbând terenul în avantaj: 8-6, pe serviciul lui Teuşan. Gazdele au fost egalate (9-9) şi s-a intrat, apoi, într-un joc echilibrat, când, la 13-13, victoria surâdea fiecărei echipe. Dejenii au avut “minge de set şi de meci” (14-13), anulată de atacul lui Dacovic, care a dus ultimul act în prelungiri. După prima “minge de set” (15-14), victoria a revenit şimleuanilor cu scorul de 17-15, în urma atacului greşit al lui Didorciuc, din linia a doua (călcarea liniei de trei metri), spre bucuria sălăjenilor şi dezamăgirea dejenilor, care au contestat vehement această decizie a arbitrilor.

Phoenix: Ionuţ Rus, Toth Gabor, Şerban Paşcan, Dacovic Rade (Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă), Ovidiu Teuşan, Kostadinov Nikolay (Paul Olar, Sergiu Ivan) şi Mihai Mărieş – libero. Prezenţi: Ion Teleleu şi George Preda. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Unirea: Didorciuc Igor, Cuk Gojko, Lucian Tofan, Cristian Dincă (Florin Filip), Mihai Coasă, Marius Dascălu – căpitan de echipă şi Bogdan Rus – libero. Prezenţi: Traian Gemănariu, Ioan Dinu, Dan Rus şi Horaţiu Gavriş. Antrenori: Victor Lazăr – principal şi Szilagyi Tibor – secund.

Au arbitrat: Răzvan Lupuţan – principal, Dinu Olăhuţ – secund (ambii din Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Ionuţ Buciu, Mihai Bujor, Marius Lazăr şi Ovidiu Mureşan – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Nicolae Călimac (Cluj-Napoca).
Miercuri, 12 februarie 2014., şimleuanii stau (vor juca sâmbătă, 15 februarie a.c., la Baia Mare), iar dejenii vor juca, acasă, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.