octombrie 27, 2012 | Administrator

Publicul, al şaptelea jucător şimleuan !

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS STEAUA Bucureşti = 3 – 2
( -16, -16, 25, 16, 10)

Iată că, după trei înfrângeri consecutive, şimleuanii “au spart gheaţa”, obţinând o mare victorie, una de răsunet, după două ore şi 18 minute de la fluierul de începere a partidei, cu un câştig de două puncte în economia clasamentului. A fost o victorie mult aşteptată, obţinută cu greu în cele din urmă, pentru că gazdele erau conduse cu 2-0 la seturi şi s-au “văzut” învinse, când steliştii au avut minge de set şi de meci în actul al treilea ! Ai noştri au avut puterea să revină în joc, renăscând precum pasărea Phoenix, fiind mobilizaţi la maximum de schimbările inspirate ale antrenorului Abraham, dar, mai cu seamă, de atitudinea formidabilă a numerosului public spectator, care a fost… al şaptelea jucător al şimleuanilor !

A fost o izbândă meritată şi apreciată, pentru că, se ştie, victoria este unul dintre cele mai sublime sentimente! E-adevărat că, bucureştenii şi-au stricat maniera de joc, prin eliminarea “colericului” jucător Dacovic Rade (şi căpitan de echipă !), pentru comentarii şi gesturi nesportive în setul al treilea, când gazdele conduceau cu 26-25, dar, localnicii, venind tare din urmă şi încurajaţi până la paroxism de o galerie extraordinară, erau de neoprit. Meciul, în ciuda aşteptărilor şimleuanilor şi sălăjenilor, a debutat într-o notă dominantă a oaspeţilor, când coordonatorul Mandea i-a pus în valoare pe: Grigoraş, Carpen şi Nicolov. Primele două seturi au avut, aproape, acelaşi istoric: bucureştenii, eficienţi în acţiunile tehnico-tactice, iar şimleuanii, ezitanţi, cu destule nereuşite, mai ales, la preluarea mingii, cu efecte negative în construcţia jocului, chiar dacă Toth şi Harlişca s-au străduit să-şi servească bine coechipierii, cu precădere, pe Bala şi Pop.

De aceea, primele două acte au fost câştigate de stelişti cu acelaşi scor ( 25-16), după desprinderi serioase, de serii de câte patru puncte (setul I) şi cinci puncte (setul II). În primele trei sferturi din setul al treilea, jocul a fost controlat tot de oaspeţi ( 6-2, 8-3, 16-12, 19-15), dar, cum spuneam, şimleuanii n-au cedat şi au egalat scorul: 19-19 (!), printr-o serie de patru puncte, reuşite prin serviciul puternic, din săritură, al lui Ivan şi acţiunile celor din linia întâi: Bokor, Teuşan şi Bala.

A urmat un final incandescent, cu două anulări de câştig, la: 24-22, pentru noi şi 25-24, pentru ei. Şimleuanii, susţinuţi frenetic de public, au făcut trei puncte la rând, pe serviciul lui Rus, adjudecându-şi setul, în prelungiri (27-25), după 33 de minute de joc, cât a durat acest act ! Ajunşi în setul decisiv, pe care şi l-au dorit atât de mult, sălăjenii s-au văzut conduşi: bucureştenii au făcut repede 4-0. Ai noştri, însă, nu şi-au pierdut speranţa şi, într-o atmosferă sportivă nemaipomenită, au schimbat terenul la scorul de 8-6, s-au distanţat la cinci-şase puncte (12-7, 14-8) şi au câştigat cu scorul de 15-10, când Rus, printr-un atac puternic, a pus capăt setului şi meciului.

Declaraţie după meci: Ionuţ Silaghi – căpitanul echipei şimleuane:

“În primul rând, felicit sincer publicul, care a fost fantastic, susţinându-ne de la început până la sfârşit, şi la bine şi la rău: la început rău, apoi bine, când am spart gheaţa, care a fost cam groasă şi, reuşind să depăşim acel prag psihologic nefast, am obţinut prima victorie în acest campionat. Am revenit de la 0-2, conform zicalei aceleia, întrucât, dacă am încasat-o de la 2-0 la 2-3, cu Baia Mare, iată că şi alţii o încasează… Echipa este într-o creştere de formă sportivă, ne pregătim în funcţie de adversar. Steliştii au o echipă bună, este printre primele în clasament, dar, cum vedeţi, nu se mai ţine cont de numele echipelor. Este şi va fi un campionat strâns, cu multe surprinze. în ceea ce ne priveşte, noi vom merge la Craiova pentru a învinge”.

CS Phoenix: Claudiu Teuşan (Florin Filip), Ionuţ Rus (Bokor Gabor), Cristian Pop (Kis Gabriel), Marian Bala (Sergiu Ivan), Ionuţ Silaghi – cpt., Toth Gabor (Andrei Harlişca) şi Paul Olar – libero. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

CS Steaua: Cătălin Miron, Dacovic Rade – cpt.(Alexandru Borcoş), Andrei Grigoraş (Radu Toboşi), George Carpen (Cornel Miron), Nicolov Risto, Ionuţ Mandea (Raul Oprişor) şi Marius Voicu – libero. Antrenori: George Grigore – principal şi Răzvan Roşu – secund.

Au arbitrat: Alin Mateizer – principal (Ploieşti), Adrian Paşcan – secund (Târgu Mureş), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Gheorghiţă Mitraşca şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R.Volei: prof. Ioan Bogendorfer ( Blaj ).

Sâmbătă, 3 noiembrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa SCMU Craiova, iar steliştii, acasă, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.