Victorie şi flori pentru spectatoare

martie 8, 2014 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – VCM LPS Piatra Neamţ = 3 – 0 (19, 21, 22)

Şimleuanii au debutat cu dreptul în faza a doua, play off, a Diviziei Naţionale de Volei A1, câştigând primul meci după 69 de minute de joc efectiv. A fost o victorie meritată, obţinută într-o ambianţă deosebită, chiar în ziua de 8 Martie.

3

Jucătorii şimleuani au creat o stare de spirit minunată la începutul meciului, oferind flori tuturor spectatoarelor, cu prilejul Zilei Internaţionale a Femeii, în aplauzele unanime ale întregii asistenţe ! Localnicii, jucând cu ardoare, au dedicat victoria sărbătoritelor !! A fost un meci de factură tehnică bună, cu seturi disputate, mai ales în prima parte a acestora, la capătul cărora gazdele au obţinut câştig de cauză. De remarcat că toţi voleibaliştii celor două echipe înscrişi pe foaia de arbitraj au jucat în teren. Partida a fost atrăgătoare, cu servicii în forţă (aşi şi semi-aşi de ambele părţi), cu un joc combinativ, cu multe atacuri finalizate, dar şi cu blocaje reuşite.

Gazdele au confirmat o anumită ascensiune de formă sportivă, iar principalul coordonator Toth Gabor şi-a servit bine coechipierii, cu precădere pe Vâlcelean şi pe Paşcan, care au atacat eficient din ambele linii. Oaspeţii n-au mai reeditat prestaţia din returul campionatului, când au câştigat setul de onoare, aici, în “fief-ul” şimleuanilor. Totuşi, ridicătorul principal Ştefan Cazacu i-a pus în valoare pe-ai săi, în special pe Predius Serghei şi pe Ştefan Lupu.

3

Meciul a început într-o notă de echilibru, cu o bună ripostă a moldovenilor, care aveau avantaj: 5-4. A urmat o dezlănţuire a sălăjenilor cu o serie de cinci puncte (9-5), pe serviciul lui Vâlcelean. În continuare, cu tot efortul elevilor antrenorului Dan Gavril, şimleuanii şi-au menţinut un avantaj de cinci puncte (12-7, 16-11, 23-18), impunându-se cu scorul de 25-19, prin atacul lui Paşcan, din linia a doua. Şi în actul secund nemţenii au început bine (4-1, 9-6), rezistând presiunii ardelenilor prin patru egalităţi, ultima la 13-13. Al doilea T.O. tehnic i-a găsit la conducere pe localnici (16-13), care şi-au creat, apoi, un profit de patru puncte (19-15, 23-19), adjudecându-şi setul doi cu scorul de 25-21, în urma atacului puternic al lui Vâlcelean, direct pe Predius. Exact ca în seturile precedente, oaspeţii au pornit bine şi în parţialul trei, fiind în avantaj (6-5), după câteva egalităţi de scor.

După un parcurs eficient al jucătorilor antrenorului Mircea Abraham, cu patru puncte consecutive (de la 5-6, la 9-6) şi cu diferenţe liniştitoare de scor (14-9, 16-11, 21-15, 23-19), ai noştri au câştigat ultimul set cu scorul de 25-22, prin atacul lui Kostadinov, din pasa lui Teleleu.

Şimleu Silvaniei: Ionuţ Rus, Toth Gabor (Ovidiu Teuşan, Ion Teleleu), Şerban Paşcan (Sergiu Ivan, Paul Olar), Dacovic Rade (Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă), Răzvan Vâlcelean, Kostadinov Nikolay şi Mihai Mărieş – libero. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Piatra Neamţ: Ştefan Cazacu (Alin Bălan), Predius Serghei, Pavel Mocanu, Ştefan Lupu (Dan Predescu), Laurenţiu Iosif – căpitan de echipă (Kis Gabriel), Codrin Mocanu şi Pavel Rareş Gavril – libero. Antrenori: Dan Gavril – principal şi Nicolae Buruş – secund.

Au arbitrat bine: Niculae Stan – principal (Bucureşti), Cristian Şanta – secund (Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mircea Temian, Gheorghiţă Mitraşca şi Ionuţ Buciu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Petrică Stancu (Braşov).

Miercuri, 12 martie 2014, ambele echipe se vor reîntâlni, la Piatra Neamţ, meciul contând în cadrul turului doi al fazei “play off”. Dacă vor câştiga nemţenii, al treilea meci se va juca la Şimleu Silvaniei, duminică, 16 martie 2014. Atunci, câştigătoarea va continua lupta sportivă pentru locurile V-VIII., iar pierzătoarea pentru evitarea retrogradării, în faza “play out”.