Victorie meritată

noiembrie 6, 2010 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS CHIMSZED Cluj-Napoca = 3-2(-23,20,17,-20,18)

Victorie preţioasă şi meritată a şimleuanilor, obţinută după mai mult de două ore de la fluierul de începere a partidei. Ai noştri au întâlnit o echipă atletică, cu multă mobilitate şi destule valenţe tehnice. A fost un meci antrenant, cu evoluţii şi răsturnări spectaculoase ale scorului şi cu un set decisiv dramatic, mai ales, după scorul de 14-11 pentru clujeni, când victoria acestora părea iminentă. Atunci s-a întâmplat, parcă, o minune în formaţia sălăjeană (poate zeiţa Fortuna !), care a punctat admirabil prin blocaje eficiente şi atacuri în forţă. De fapt, pe lângă unele servicii bune (Kiraly şi Ivan) şi atacurile în forţă sau liftate (Kiraly, Ilieş, Abraham şi chiar Ivan), blocajele în pereche (Harlişca-Silaghi), dar şi cele individuale (Abraham, Ilieş), au făcut “diferenţa” în acest meci.

Primul set a debutat în favoarea localnicilor, care la scorul de 17-12, se vedeau câştigători. N-a fost aşa, pentru că oaspeţii au punctat de şase ori la rând (18-17 )! Ai noştri au revenit (20-19, 21-20, 22-21), dar n-au făcut faţă dezinvolturii clujenilor, care au câştigat la limită: 25-23. în prima parte a setului secund scorul a fost favorabil oaspeţilor.10-7. Gazdele, cu Harlişca la serviciu, cu Kiraly, Ilieş şi Abraham în atac, au realizat şase puncte consecutive (13-7) şi n-au mai putut fi oprite, impunându-se la 20. în cel de-al treilea set, după scorul de 8-8, sălăjenii s-au distanţat la şapte-opt puncte (22-15, 24-16), câştigând uşor, la 17. La jumătatea actului al patrulea era egalitate:13-13. Din păcate pentru gazde, oaspeţii au profitat de unele preluări greşite ale mingii (mai ales Ivan) şi, distanţându-se la cinci-şase puncte (19-14, 23-17), şi-au adjudecat setul, cu scorul de 25-20. Cum spuneam, setul decisiv a fost dramatic.

Terenurile s-au schimbat la scorul de 8-4 pentru echipa vizitatoare, care şi-a păstrat acest avantaj de patru puncte, având minge de meci : 14-11. S-a opus, însă, Silaghi printr-un blocaj perfect, mobilizându-şi la maximum coechipierii, care, egalând scorul (14-14), au dus setul în prelungiri, impunându-se, după cinci mingi de meci, cu scorul de 20-18, într-o bucurie totală.

Directorul tehnic Teofil Chiş şi antrenorii Mircea Abraham (principal) şi Marius Oniga (secund) au folosit formaţia: Andrei Harlişca, Kiraly Andras, Eugen Ilieş, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Sergiu Ivan şi Mihai Silaghi. Au fost prezenţi: Ioan Puşcaş-junior, Cristian Lazăr, Vlad Moşincat, Darius Pop şi Adrian Preda.

Au arbitrat: Muth Sergiu – principal, cu unele ezitări (Baia Mare), Radu Sindreştean – secund (Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Dan Hadade şi Mircea Temian – asistenţi (ambii din Zalău).

Sâmbătă, 13 noiembrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS LAPI CNE din Dej.