CNMB VARTEX Râmnicu Vâlcea – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3

noiembrie 12, 2011 | Administrator

CNMB VARTEX Râmnicu Vâlcea – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3 ( – 26, – 19, -19 )

Şimleuanii au încheiat cu o victorie preţioasă turul Campionatului Naţional de Volei, Divizia A2, seria Vest. A fost o victorie meritată, într-un joc de bun nivel tehnic şi spectacular, obţinută în 64 de minute de joc efectiv. Este cea de-a cincea izbândă succesivă (!) a elevilor antrenorului Mircea Abraham , iar cu cele şase victorii şi o înfrângere se află pe locul II în clasamentul seriei, alături de echipa CS CHIMSZED UMF din Cluj-Napoca, cu acelaşi număr de puncte: 17. Pe primul loc este, în continuare, echipa LPS CSS BIHORUL din Oradea, cu 18 puncte. Încă de la plecarea spre Râmnicu Vâlcea, ai noştri s-au ambiţionat pentru a câştiga acest meci, determinaţi şi de rivalitatea sportivă proverbială (şi nu numai) dintre ardeleni şi olteni! Totuşi, cea mai bună motivare le-a produs-o rezolvarea transportului (cu un microbuz) de către Primăria şi Consiliul Local Şimleu Silvaniei, ajutând echipa să plece, peste Carpaţi, cu o zi înainte de disputarea partidei. Numai aşa jucătorii noştri, trecând peste multe sacrificii, au fost odihniţi şi într-o formă sportivă bună, propice abordării întâlnirii cu toate forţele fizice şi psihice. Aşadar, rezultatul a fost cel scontat, evidenţiindu-se toţi cei opt voleibalişti sălăjeni.

În primul set, de 26 de minute, rivalitatea sportivă a fost una acerbă, cu schimbări alternative de scor, dar şi cu multe egalităţi în partea a doua, printre care: 16-16, 19-19, 23-23. Finalul a fost dramatic, întrucât gazdele au avut două ocazii să câştige acest act, la : 24-23 şi 26-25. Oaspeţii au avut tăria să revină şi să se impună cu scorul de 28-26 (!), după o primă tentativă la 25-24. Atunci, la 26-25 pentru localnici, la noi, Pop a servit bine de trei ori, iar Harlişca, Puşcaş şi Ardelean au fost eficienţi la fileu. Aproape o treime din setul secund jocul a fost egal, reliefat şi de scor: 7-7. Imediat, TO tehnic (8-7 pentru oaspeţi) a fost un “sfetnic” bun pentru ai noştri, fiindcă şi-au gestionat bine punctele (14-9, 19-14, 21-16), reuşind să-şi adjudece setul cu scorul de 25-19. Setul al treilea a avut cam acelaşi istoric cu cel precedent. Echipa antrenorului Adrian Cotoranu a încercat să forţeze acumularea de puncte (5-2), însă s-a lovit de ambiţia ardelenilor, care au realizat nouă puncte în două serii, cu un joc pragmatic în ambele linii ale terenului şi în cele două faze ale jocului: atac şi apărare. În prima serie, cinci puncte( de la 2-5, la 7-5), când servea Abraham şi în linia întâi se aflau: Ivan, Pop şi Harlişca, iar în a doua, patru puncte (de la 12-10, la 16-10), pe serviciul lui Pantea. După o evoluţie liniştitoare a scorului (20-14 şi 22-16), oaspeţii au câştigat setul cu scorul de 25-19, într-o vădită stare de satisfacţie.

Şimleuanii au aliniat formaţia: Andrei Harlişca, Ioan (Onuţ) Puşcaş (Constantin Pantea), Dacian Ardelean, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Sergiu Ivan, Adrian Pop şi Gheorghe Boroeanu – libero.

Au condus corect, arbitrii: Nagy Valentin – principal şi Ioan Vasiu – secund (ambii din Sibiu).

Returul campionatului va începe, sâmbătă, 26 noiembrie a.c., când şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CS AVÂNTUL TORPI MS din Târgu Mureş.