“Complexul” Baia Mare !

ianuarie 22, 2011 | Administrator

CSS 2 UKRO Baia Mare – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei= 3 – 0 ( 19, 23, 18 )

Iată, şimleuanii au pierdut pentru a treia oară, în actualul campionat, meciurile cu băimărenii, existând – parcă – un “complex” alor noştri în confruntările sportive cu echipa din Baia Mare. A fost o partidă fără virtuţi tehnice deosebite, câştigată pe merit de maramureşeni, după 67 de minute de joc efectiv. Echipa noastră n-a avut o misiune uşoară în această partidă, chiar dacă a beneficiat de aportul internaţionalului Sergiu Ilieş, venit de la CS REMAT Zalău. Cum spunea Ioan (Onuţ) Puşcaş – preşedintele CS Phoenix, poate că altul ar fi fost rezultatul final dacă ai noştri câştigau setul secund pe care l-au dominat, pierzându-l la limită. Şi absenţa din terenul de joc a voleibaliştilor Mircea Abraham şi Kiraly Andras a contat în această… “ecuaţie”. În plus, sala de sport a şcolii Gimnaziale “Avram Iancu” n-a oferit un cadru adecvat de desfăşurare a meciului, lipsind spaţiile laterale optime ale terenului de joc. Totuşi, prestaţia slabă a juniorilor şi absenţa concentrării generale în formaţia şimleuană au fost cauzele principale ale acestei înfrângeri nedorite.

Un sfert din primul set a existat un echilibru în privinţa scorului: 6-6. Gazdele, după primul T.O. tehnic favorabil lor (8-6), s-au instalat confortabil la conducere (13-8, 18-10, 22-14), impunându-se cu scorul de 25-19. Oaspeţii nu s-au demobilizat şi au abordat setul secund cu mult aplomb: 8-4, 9-5, 15-7. Apoi, de necrezut, ei au pierdut şapte puncte la rând (15-14), moment în care la fileu erau Ardelean, Harlişca şi Eugen Ilieş. După cel de-al doilea T.O. tehnic (16-14), sălăjenii s-au distanţat la trei puncte (19-16, 22-19), dar s-au văzut egalaţi la 22. Au mai reuşit un punct (23-22), pierzând, apoi, la limită: 23-25. Acest eşec şi-a pus amprenta pe jocul şimleuanilor, apatici din cale-afară în setul al treilea. Astfel, localnicii au condus în permanenţă ostilităţile, tabela de scor arătând, printre altele: 3-1, 7-2, 13-7, 22-12 (!). Aşa au reuşit băimărenii să câştige ultimul set cu scorul de 25-18.

La CS Phoenix antrenorul principal Mircea Abraham a utilizat formaţia: Mihai Silaghi, Sergiu Ilieş – căpitan de echipă, Sergiu Ivan (Vlad Moşincat), Dacian Ardelean, Darius Pop (Andrei Harlişca), Eugen Ilieş şi Ioan (Onuţ) Puşcaş – libero. A fost prezent Ioan Puşcaş – junior.