Derbi sălăjean câştigat de şimleuani

februarie 5, 2011 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS REMAT Zalău = 3 – 0 (16, 8, 20)

Iată, s-a încheiat turul II al fazei I a Diviziei Naţionale de Volei A2, când ambele echipe sălăjene au câte cinci victorii din 12 partide jucate în Seria Nord-Vest. În confruntarea sportivă dintre ele, conduc şimleuanii cu două victorii din trei întâlniri.

Acest meci, constituit într-un derbi sălăjean în cadrul eşalonului voleibalistic secund al ţării, a fost dominat autoritar de gazde, obţinând această victorie clară în exact o oră de joc efectiv. Demult nu i-am mai văzut pe şimleuani jucând aşa de bine. Au reuşit servicii “as”, blocaje individuale şi în perechi şi, mai cu seamă, au realizat combinaţii subtile în construcţia atacului, când Sergiu Ilieş, prin pase scurte, în urcare sau lungi, i-a pus în valoare pe Abraham şi pe Kiraly.

Zălăuanii, cu tot efortul lui Predescu şi cel al lui Pantea, n-au putut contracara prestaţia bună a gazdelor. Ei au fost surprinşi de eficienţa combinaţiilor adverse, mai ales în actul secund, când au fost conduşi cu scorul de 24-5(!). Au reuşit să pună ceva rezistenţă doar în prima parte a setului al treilea.
Meciul a debutat într-o notă dominantă a gazdelor. În primul set, oaspeţii nu s-au aflat niciodată la conducere pe tabela de marcaj. Diferenţa de scor s-a mărit treptat în favoarea localnicilor (2-0, 8-4, 15-9, 21-12), care s-au impus cu 25-16. Cum spuneam, în setul secund, zălăuanii au fost – parcă – figuranţi în terenul de joc. După 5-0 şi 12-5, gazdele au făcut 12 puncte consecutive (24-5), momente în care Silaghi şi de două ori Ardelean erau la serviciu, iar Sergiu Ilieş, Pop şi Eugen Ilieş se aflau în linia întâi. Atunci, de partea cealaltă, la fileu, se găseau Palage, Predescu şi Criste. Setul a revenit gazdelor cu scorul de 25-8 (!). În prima jumătate a setului al treilea, printre altele, scorul a fost egal: 5-5, 10-10, 12-12. Treptat-treptat, însă, şimleuanii cu acelaşi joc elaborat, s-au distanţat vizibil (15-12, 18-13, 23-17), câştigând setul cu scorul de 25-20.
La CS PHOENIX, directorul tehnic Teofil Chiş şi antrenorii Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au utilizat formaţia: Ionuţ Silaghi (Dacian Ardelean), Sergiu Ilieş – căpitan de echipă, Ioan Puşcaş – senior (Darius Pop), Eugen Ilieş, Mircea Abraham (Andrei Harlişca) şi Kiraly Andras (Vlad Moşincat).
La CS REMAT, antrenorul Dan Predescu a folosit formaţia: Silviu Palage, Radu Predescu, Mihai Criste, Adrian Pop, Raul Mastan (Florin Ciobanu), Adrian Pantea – căpitan de echipă şi Vlad Tamba – libero. A fost prezent: Marius Ilieş.
Au arbitrat bine: Sebastian Borota – principal, Muth Sergiu – secund (ambii din Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu şi Mihăiţă Bujor – asistenţi (ambii din Zalău).
Sâmbătă, 12 februarie a.c., şimleuanii vor juca acasă cu echipa CS CHIMSZED UMF din Cluj-Napoca, iar echipa CS REMAT Zalău va sta.