Derby sălăjean, câştigat de zălăuani

noiembrie 6, 2011 | Administrator

CSS Zalău – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS VIITORUL Cluj-Napoca = 3 – 0 ( 21, 16, 21)

Iată că, primul derby voleibalistic al juniorilor I sălăjeni a fost câştigat, pe merit, de zălăuani, într-un meci frumos, antrenant, cu schimbări de scor “în valuri”, după 77 de minute. La început, gazdele păreau neliniştite din cauza absenţei coordonatorului Marius Ilieş (bolnav), jucând – improvizat – cu Dan Băltan, care s-a descurcat onorabil pe acest post. Oaspeţii s-au dovedit destul de bine pregătiţi, ambiţioşi, văzându-se “mâna” antrenorului Abraham în pregătirea lor. Trebuie, totuşi, multă răbdare cu ei, cum zicea profesorul Marin Silaghi – directorul CSS Zalău.
Mai mult de o treime din primul set, scorul a fost egal (7-7), apoi gazdele au avut o serie de şase puncte (13-7), în timp ce servea Adrian Pop, iar la plasă se aflau: Băltan, Ciupe şi Inţe.

După 16-9, localnicii s-au văzut egalaţi (17-17) şi, chiar, conduşi (19-18), dar au ştiut să gestioneze mai bine finalul setului, câştigându-l cu scorul de 25-21. Şi în setul secund au fost mai multe egalităţi de scor, ultima la 14-14. Cum-necum, gazdele au reuşit şapte puncte succesive (21-14 !), cu Ciobanu la serviciu şi cu Adrian Pop, Băltan şi Ciupe în linia întâi, impunându-se clar, cu scorul de 25-16. Setul al treilea a fost deosebit de disputat. De la 9-9, gazdele au realizat, din nou, şase puncte la rând (15-9), însă, s-au văzut egalate şi, apoi, conduse cu 16-15 (!), întrucât şi oaspeţii au făcut o serie de şapte puncte, prin serviciile lui Lazăr şi reuşitele la fileu, ale lui Ivan, Negrean şi Sîrbu. Până la urmă, tot echipa gazdă a fost mai eficace în finalul acestui act, adjudecându-şi-l cu scorul de 25-21.
La CSS Zalău, antrenorii Dan Predescu şi Marin Silaghi au folosit formaţia: Dan Băltan, George Ciupe – căpitan de echipă, Răzvan Inţe, Raul Mastan, Mihai Criste (Florin Ciobanu), Adrian Pop şi Vlad Tamba – libero. Rezerve: Ovidiu Mureşan, Sergiu Pop şi Claudiu Iov.
La CS Phoenix, antrenorii Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au aliniat echipa: Dacian Ardelean – căpitan de echipă, Cristian Lazăr (Antonio Beili), Sergiu Ivan, Gheorghe Negrean, George Sîrbu (Adrian Preda ) şi Darius Pop.
Au arbitrat corect: Rareş Duşa – principal (Cluj-Napoca), Marius Lazăr – secund, Oana Mastan – scorer, Cristian Boroeanu şi Mihai Bujor – asistenţi (toţi patru din Zalău).
Duminică, 20 noiembrie a.c., zălăuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CSS VIITORUL din Cluj-Napoca, iar şimleuanii, acasă, cu echipa CSS 2 UKRO din Baia Mare.