Meci dramatic, de infarct !

februarie 23, 2013 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – CSM Agronomia Bucureşti = 3 – 2
(-22, -20, 17, 23, 12)

După “duşurile reci” (adică înfrângeri) din cele cinci meciuri anterioare, şimleuanii şi-au recăpătat “gustul” victoriei, în urma unui joc dramatic, nerecomandat celor slabi de inimă! A fost o victorie muncită şi meritată, obţinută în urma unui joc “maraton”, după două ore şi 17 minute ! Pentru că îi bătuseră în Capitală, pe bucureşteni, în meciul tur, cu scorul de 3-0 ( 22, 22, 21), multă lume se aştepta la o victorie de trei puncte a şimleuanilor. Încă o dată s-a demonstrat că un meci nu seamănă cu celălalt şi, cu precădere, că la scorul de 2-0 victoria nu este întotdeauna sigură! Ambele echipe îşi păstrează locurile în clasament, cu o diferenţă de trei puncte, aşteptând rezultatele “jocurilor” (!) din ultimele două etape, pentru poziţionări mulţumitoare.

2Partida a debutat surprinzător, cu bucureştenii la conducere: 1-0, 3-2, 8-5, 9-7. A urmat un joc bun al gazdelor cu o serie de patru puncte ( de la 7-9 la 11-9), când servea Filip, iar în linia întâi se aflau: Silaghi, Pop şi Bala. Diferenţa de două puncte s-a menţinut până la al doilea timp de odihnă tehnic (12-10, 14-12, 16-14), urmată de o revenire a oaspeţilor, cu trei puncte consecutive (de la 14-16 la 17-16), pe serviciul lui Didorciuc. După două egalităţi (17-17, 18-18), finalul de set a aparţinut oaspeţilor (20-18, 23-21), când coordonatorul Butuc i-a pus în valoare pe Didorciuc şi pe Drăghici, ultimul atacând decisiv pentru 25-22. în actul al doilea, după 1-0, localnicii au avut o prestaţie slabă, cu tot efortul coordonatorilor Toth şi Harlişca pentru construcţia unui joc eficace.

Antrenorul Abraham a încercat repoziţionarea elevilor săi prin efectuarea celor şase schimbări de jucători. Nu s-a reuşit pentru că bucureştenii au prins curaj, cu acumulări evidente de puncte (8-3, 16-8, 23-17) remarcându-se Didorciuc, Alecsăndruţ şi Drăghici, ultimul încheind, din nou, setul (25-20) printr-un atac în Toth, după 31 de minute ! Văzându-se ameninţaţi cu o înfrângere categorică, şimleuanii au avut tăria să revină în joc, susţinuţi frenetic de publicul spectator şi de galerie. Astfel, ai noştri au condus permanent “ostilităţile”, printr-un joc pragmatic reliefat şi de evoluţia scorului: 2-0, 8-3, 16-10, 21-12. Aşa s-au impus gazdele cu 25-17, când Toth l-a blocat pe Drăghici. Setul patru a fost unul de mare luptă, chiar dramatic, de infarct ! Începutul a fost promiţător pentru sălăjeni (1-0, 3-1, 5-2, 7-4), însă a urmat un reviriment al bucureştenilor, cu patru puncte consecutive (de la 4-7 la 8-7), pe serviciul lui Macovei şi reuşitele celor de la plasă: Butuc, Didorciuc şi Măcicăşan. În continuare, oaspeţii şi-au creat un avantaj de trei puncte (11-8, 13-10, 16-13), dar gazdele au egalat la 17, pe serviciul lui Toth. Din nou, au revenit oaspeţii (19-17, 20-18), însă dârzenia şimleuanilor şi-a spus cuvântul, materializată prin patru puncte la rând (de la 18-20 la 22-20), pe serviciul lui Bokor şi prestaţia coechipierilor, mai cu seamă a celor de la fileu: Pop, Bala şi Silaghi. După 23-21 şi 24-22, setul a fost câştigat la limită de gazde (25-23, când Drăghici a servit în aut), într-o atmosferă entuziastă a şimleuanilor, pentru disputarea setului decisiv. În acest ultim act, gazdele s-au mobilizat la maximum şi, după scorul de 5-1 (pe serviciul lui Pop), au schimbat terenul în avantaj decisiv: 8-2 (!).

1Antrenorul Vicenţiu Dumitrescu a fost penalizat pentru “comentarii”, la scorul de 8-5 pentru localnici, care au primit, automat, punctul nouă în foaia de atrbitraj ! După 10-6, 12-10 şi 13-11, şimleuanii au câştigat cu 15-12, prin serviciul “semias” al lui Bala, cu banda fileului, Butuc ratând preluarea mingii.

Şimleu Silvaniei: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Florin Filip (Ovidiu Teuşan), Ionuţ Silaghi – cpt. (Bokor Gabor, Sergiu Ivan), Cristian Pop, Marian Bala, Ionuţ Rus şi Paul Olar – libero. Prezent: Kis Gabriel. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Bucureşti: Andrei Butuc (Claudiu Dumitru, Cristian Stoica), Didorciuc Igor, Marius Măcicăşan, Florea Alecsăndruţ (Gabriel Bontea), Marius Drăghici, Petrişor Macovei şi Gavrilovic Milos – libero. Prezenţi: Alexandru Mihărtescu şi Veniamin Aldea. Antrenori: Vicenţiu Dumitrescu – principal.

Au arbitrat: Dinu Olăhuţ – principal (Baia Mare), Adrian Paşcan – secund (Târgu Mureş), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Marius Lazăr, Dan Hadade şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: prof. Nicolae Călimac (Cluj-Napoca).

Miercuri, 27 februarie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa “U” Cluj, iar bucureştenii, acasă, cu Explorări Baia Mare.