Patru victorii, consecutiv! SC PHOENIX Şimleu Silvaniei – UNIVERSITATEA Timişoara = 3 – 0 (21, 18, 26 )

octombrie 18, 2008 | Administrator

volei_4Prin această nouă izbândă, şimleuanii au realizat patru victorii, consecutiv, cu maximum de setaveraj: 12 – 0 (!), fiind dornici şi de alte reuşite viitoare. Totuşi, în partida cu studenţii timişoreni, ai noştri au … “intrat” în jocul acestora, evoluînd fluctuant, cu 11 greşeli la serviciu, dar şi cu destui “aşi”, cu atacuri în forţă, dar şi ratate, cu blocaje reuşite, precum şi neeficiente etc. Mai mult, în finalul setului trei, gazdele s-au jucat cu “cinci mingi de meci”, intrând în prelungiri ! Dacă oaspetii câştigau acest set, partida se relansa. Dacă !?

Până la urmă, a fost o victorie meritată şi binevenită a sălăjenilor, obţinută în 68 de minute de joc efectiv. Păcat că numărul spectatorilor a fost mic, fără renumita galerie, dătătoare de un vădit impuls jucătorilor noştri. Să-i fi reţinut vremea frumoasă la treburile gospodăreşti?

volei_2Remarcăm, însă, prezenţa renumitului voleibalist Mircea Tutovan, la acest meci, jucător de excepţie al echipelor Dinamo Bucureşti şi Silvania Şimleu Silvaniei (şi nu numai), precum şi al echipei naţionale a României, aplaudat de întreaga asistenţă !

Partida a debutat într-o notă de evidentă superioritate a şimleuanilor (4-1 şi 8-4), dar câteva nereuşite, printre care, trei servicii greşite şi două atacuri clar ratate, au dus la egalarea situaţiei pe tabela de scor şi, chiar, la avantaj al oaspeţilor: 13-11 şi 14-12. Al doilea “TO – tehnic”(16-15) i-a oferit un bun prilej antrenorului Mircea Abraham pentru a-şi “monitoriza” elevii, care, după 19-16 şi 22-17, au câştigat primul set la 21, printr-un atac final al lui Boroianu.

volei_3Şi cel de-al doilea set a avut cam aceeaşi caracteristică, pentru că, după 3-1 pentru localnici, timişorenii au condus cu 6-5, 11-9, 12-11 şi 13-12. In continuare, maturitatea şi experienţa gazdelor au dat roadele scontate, făcând diferenţe de patru-cinci puncte (18-14, 20-15 şi 22-17), mai ales, prin prestaţia jucătorilor Lung şi Boroianu, puşi în valoare de coordonatorul Mascovits. Astfel, şimleuanii s-au impus cu 25-18, după finalizarea lui Stoica.

În general, până spre final, setul trei a avut o evoluţie asemănătoare celui de debut. Primul sfert al acestuia a fost controlat de gazde (2-0 şi 7-3), în următorul situaţia s-a echilibrat (11-11, 12-12, 13-13 şi 14-14), iar după 16-14 (la timpul tehnic de odihnă) localnicii s-au distanţat repede la şase puncte diferenţă: 23-17 şi 24-18.

volei_1La această “minge de meci”, Boroianu ( de altfel, foarte bun, alături de Lung şi Holhoş ) a servit în aut, iar oaspeţii, profitând de “pasivitatea” noastră, au egalat la 24 !! Finalul a fost destul de tensionat: şimleuanii au reuşit să câştige, în prelungiri (28-26), iar bănăţenii au ratat “setul de onoare”, spre dezamăgirea totală a antrenorului Sorin Grădinaru.

După meci, dl. Ioan (Onuţ) Puşcaş – preşedintele CS Phoenix, declara:

” Victoria, este victorie şi ea se constituie într-o bună opţiune, o oportunitate, de a ocupa un loc fruntaş în clasamentul seriei A2 Vest. A fost obţinută într-un mod de tratare superficială a jocului (şi nu a adversarului !), fapt care trebuie să schimbe modul de abordare a partidelor viitoare de către voleibaliştii noştri. Este un campionat lung, cu trei faze, în care orice este posibil. Trebuie spus că ne confruntăm cu insuficiente posibilităţi materiale şi financiare şi, de aceea, aşteptăm un ajutor real din partea Consiliului Judeţean Sălaj, precum şi de la alţi sponsori”.

La CS Phoenix: Teofil Chiş – director tehnic şi Mircea Abraham – antrenor, au aliniat următoarea formaţie: Mihai Silaghi, Andrei Harlişca (Marius Mascovits), Silviu Suson (Cristian Boroianu), Radu Stoica – căpitan de echipă, Vlad Negrean (Dejan Bocereg), Emanuel Lung şi Adrian Holhoş – libero.

Au arbitrat corect: Tudor Pop – principal, Rareş Duşa – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Daniel Hadade şi Mircea Bărdaşu – asistenţi (ambii din Zalău).

Sâmbătă, 25 octombrie 2008, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu CSS BEGA Timişoara.