PHOENIX Şimleu Silvaniei, în sferturile Cupei României !

septembrie 29, 2012 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – VCM LPS Piatra Neamţ = 3 – 1 ( -24, 24, 23, 28 )
şi 15 – 9 în “setul de aur”

Meci deosebit de disputat, antrenant, în care ambele combatante sportive au vrut să câştige pentru a merge, mai departe, în faza a doua a Cupei României, cea a sferturilor. Acest drept a revenit nou-promovatei echipe în Divizia A1, PHOENIX Şimleu Silvaniei, reuşind să fructifice avantajul terenului propriu şi cel al sprijinului însufleţitor al publicului. Astfel, şimleuanii au produs o surpriză plăcută în rândul iubitorilor de volei sălăjeni după egalarea scorului general ( 1 – 1, la meciuri, după ce pierduseră cu scorul de 1 – 3 la Piatra Neamţ ) şi adjudecarea “setului de aur”, adică a unui set decisiv, având echivalentul unui meci ! Oaspeţii, constituiţi într-o echipă cu un statut onorant în primul eşalon al voleiului românesc, au jucat cu multă ambiţie, bine coordonaţi de ridicătorul Moisa, cedând foarte greu, mai ales, în setul al patrulea, în care şi-au pus marea speranţă. În acel act, antrenorul Dan Gavril a epuizat toate cele şase schimbări regulamentare de jucători şi cele două “time out-uri” la cerere, iar elevii lui au avut trei mingi de set (!), pierzând în prelungiri, cu scorul de 28 – 30, după 42 de minute, cât a durat acel set, nerecomandat celor cu inima slăbită!!

Totuşi, şimleuanii – dirijaţi eficace de Toth şi chiar de Harlişca – au avut tăria şi iscusinţa de a juca pentru echilibrarea situaţiei generale (mai cu seamă, după pierderea primului set), aşa cum i-a pregătit şi, mai ales, cum le-a cerut antrenorul Mircea Abraham, în permanenţă. De aceea, merită evidenţiată întreaga echipă pentru această performanţă ! Setul de aur a revenit, fără probleme, sălăjenilor (scor: 15 – 9 ), într-o bucurie totală a localnicilor, dar şi într-o notă de cumpătare a nemţenilor ! Întrecerea ( două ore şi 46 de minute !), în general, a avut destule valenţe tehnico-tactice, însă, s-au văzut carenţe la amândouă echipele, privind: serviciul (25 greşeli, din care 18 la gazde !), preluarea mingii şi, implicit, construcţia jocului, în unele momente ale acestuia. Ambii jucători libero, Olar ( la gazde ) şi Gavril ( la oaspeţi ), au avut prestaţii pe măsura sarcinilor acestui post în terenul de joc.

În primul set, după 3-0 pentru gazde şi câteva alternanţe la conducere, a urmat o desprindere de patru puncte a oaspeţilor ( de la 7-6, au ajuns la 11-6 ), când servea Iosif, iar în linia întâi se aflau: Afloarei, Moisa şi Viţelaru. Au urmat alte alternanţe şi egalităţi de scor ( 13-13, 16-16, 21-21), după care oaspeţii s-au impus, în prelungiri, la a treia minge de set, cu scorul de 26-24, prin atacul lui Iosif. Mai mult de jumătate din setul secund s-a mers “cap la cap”, în ceea ce priveşte scorul (5-5, 9-9, 15-15). Din nou, moldovenii au avut o serie de patru puncte (19-15) şi după egalitate (23-23), au ratat mingea de set (24-23).

Finalul a fost al localnicilor, cu trei puncte consecutive ( 26-24), când la serviciu se găsea Rus, iar la plasă acţionau: Toth, Filip şi Bokor. Atunci, Viţelaru a pus capăt acestui act, atacând în afara terenului de joc. În două treimi din setul trei, scorul de pe tabela de marcaj era în favoarea nemţenilor: 2-0, 6-4, 10-7, 15-12. De la ultimul scor, a urmat şi pentru gazde un “reviriment” de patru puncte la rând ( 16-15), când servea Pop, iar la fileu se aflau: Bala, Rus şi Toth, menţinând un avantaj de trei puncte: 22-19, 23-20. Setul s-a încheiat, la limită, cu scorul de 25-23, prin atacul inteligent al lui Bala, mingea ajungând în aut din blocajul lui Afloarei. Cum spuneam, setul patru a fost unul dramatic, cel mai disputat.

După câteva egalităţi ( 2-2, 5-5) şi 6-5 pentru ai noştri, nemţenii au reuşit o serie de cinci puncte ( 10-6), exact prin aşezarea avută la seria de patru puncte din primul act. A sosit, apoi, şi rândul gazdelor, cu trei puncte consecutive: de la 7-11, s-au apropiat la un punct: 10-11, dar mai substanţial, de la 11-13, ai noştri s-au revanşat cu o serie de cinci puncte (16-13), prin serviciile lui Bokor şi reuşitele celor din linia întâi: Pop, Bala şi Rus. De remarcat că, punctul 15 a revenit şimleuanilor datorită penalizării căpitanului echipei adverse, Moisa, pentru comentarii la deciziile arbitrilor ! Au urmat câteva egalităţi şi, apoi, şanse de fiecare parte pentru a câştiga setul. Moldovenii au ratat trei mingi de set ( 24-22, 26-25 şi 27-26), iar sălăjenii, s-au impus cu scorul de 30-28, prin blocajul eficient al lui Toth, la atacul lui Viţelaru, după alte două posibilităţi: 25-24 şi 28-27.

A urmat, firesc, setul de aur, în care şimleuanii au fost de nestăvilit, după cum arăta foaia de arbitraj: 1-0, 4-2, 6-4, 10-9. În final, ardelenii s-au dezlănţuit pur şi simplu, cu o serie de cinci puncte ( 15-9 ), într-o atmosferă entuziastă, creată de un public numeros şi iubitor de spectacol sportiv. Ultimul punct al meciului a fost realizat de Bokor, printr-un serviciu “semias”, direct pe moldoveanul Iosif.
La PHOENIX Şimleu Silvaniei, antrenorii Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au utilizat formaţia: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Florin Filip (Claudiu Teuşan), Ionuţ Rus, Cristian Pop, Marian Bala – căpitan de echipă, Bokor Gabor şi Paul Olar – libero. Au fost prezenţi: Dacian Ardelean, Sergiu Ivan şi Kis Gabriel.
La VCM LPS Piatra Neamţ, antrenorii Dan Gavril – principal şi Nicolae Buruş – secund, au folosit formaţia: George Moisa – căpitan de echipă (Cristian Zaha), Ciprian Viţelaru, Codrin Mocanu, Răzvan Purice (Alin Bălan, Ştefan Cazacu), Laurenţiu Iosif (George Ciupe), Vasile Afloarei, şi Rareş Gavril – libero.
Au arbitrat: Răzvan Lupuţan – principal, Cristian Şerei – secund (ambii din Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Marius Lazăr şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator al Federaţiei Române de Volei a fost prof. Ioan Buhăţel din Dej.
Sâmbătă, 6 octombrie a.c., în prima etapă a Diviziei A1, şimleuanii vor juca, acasă, cu echipa DINAMO Bucureşti, iar nemţenii, tot acasă, cu echipa CVM TOMIS Constanţa.