Prima victorie a şimleuanilor !

octombrie 30, 2010 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS REMAT Zalău = 3 – 0 ( 23, 15, 23 )

După trei înfrângeri consecutive, a venit şi rândul şimleuanilor să câştige, fapta petrecându-se în prima confruntare voleibalistică sălăjeană a campionatului. Cu excepţia părţii a doua a meciului, jocul celor două echipe combatante (în ansamblu ) a fost echilibrat, mai ales, pe finalurile seturilor de debut şi sfârşit, aşa cum arată şi scorurile: gazdele s-au impus la limită (25-23). Jocul a fost destul de antrenant, având de toate: servicii “as”, dar şi greşite (câte opt de fiecare parte!) , atacuri în forţă (Kiraly şi Abraham pentru localnici, Ciupe pentru oaspeţi), blocaje eficiente, dar şi nereuşite. A fost o victorie meritată a şimleuanilor, obţinută după 75 de minute de la fluierul de începere a partidei.

În prima jumătate a setului întâi, scorul a fost favorabil zălăuanilor: 2-0, 8-5, 13-11. Cu Kiraly la serviciu şi Ilieş, Abraham şi Ivan la fileu, gazdele au punctat de patru ori la rând (15-11), reuşind – apoi – să se distanţeze clar: 21-15, 23-17. Elevii antrenorului Dan Predescu au avut, însă, o frumoasă revenire, reuşind cinci puncte consecutive (22-23), când Pantea, Criste şi Predescu erau în linia întâi, iar Ivan şi Abraham au ratat trei preluări ale mingii repuse în joc de Mastan. Totuşi, cu Kiraly activ în atac, şimleuanii au câştigat, cum spuneam, la limită: 25-23.

Actul al doilea n-a prea avut istoric, întrucât gazdele, printr-un joc mai elaborat, s-au distanţat progresiv până la 10 puncte: 3-1, 8-2, 16-7, 23-13, impunându-se cu scorul de 25-15. În ultimul set, după un început bun (2-0, 4-2), zălăuanii au cedat iniţiativa şimleuanilor, care şi-au făcut repede un avantaj de cinci-şase puncte (13-8, 17-11, 23-17). Spre finalul setului, însă, oaspeţii au avut, iarăşi, o revenire spectaculoasă (23-24), dar Palage a servit în aut şi gazdele şi-au adjudecat setul, din nou, la limită:25-23 !

La şimleuani, antrenorul Mircea Abraham a aliniat formaţia: Andrei Harlişca, Kiraly Andras, Eugen Ilieş, Mircea Abraham – căpitan de echipă, Sergiu Ivan şi Mihai Silaghi. Au fost prezenţi: Ioan Puşcaş-junior, Cristian Lazăr, Vlad Moşincat, Darius Pop şi Adrian Preda.
La zălăuani, antrenorul Dan Predescu a folosit formaţia: Raul Mastan, Constantin Pantea – căpitan de echipă (Florin Ciobanu), Mihai Criste, Radu Predescu (Marius Ilieş), George Ciupe şi Silviu Palage. Au fost prezenţi: Adrian Pop şi Vlad Tampa.
Au condus bine arbitrii: Koto Erika – principal (Cluj-Napoca), Georgiana Grădinaru – secund (Oradea), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Oana Mastan şi Mircea Bărdaşu – asistenţi ( ambii din Zalău).
Sâmbătă, 6 noiembrie a.c., SC PHOENIX va juca, acasă, cu echipa CS CHIMSZED UMF din Cluj-Napoca. Echipa CS REMAT Zalău stă.