Punct final pentru sălăjeni!

martie 12, 2011 | Administrator

CS REMAT Zalău – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 3 – 1 ( -22, 21, 23, 26)

Meci disputat în devans la cererea gazdelor, contând pentru etapa a XX-a, ultima a fazei întâi a Diviziei Naţionale A2 de volei. Din păcate, acesta este punctul final al celor două echipe sălăjene, pentru că ele au ratat calificarea în faza a II-a, play off, a campionatului. Merg mai departe echipele din Baia Mare (locul I, cu 12 victorii şi 38 de puncte) şi Cluj-Napoca ( locul II, 11 victorii şi 34 de puncte). Zalăuanii s-au clasat pe locul III (opt victorii şi 22 de puncte), iar şimleuanii pe locul IV ( şapte reuşite şi 20 de puncte). Gazdele au avut un început bun de campionat, cu trei victorii consecutive, pe când oaspeţii s-au aflat la polul opus: trei înfrângeri la rând !

Revenind la joc, în Sala Sporturilor din Zalău, s-a desfăşurat un meci frumos, de angajament, cu multe momente spectaculare şi răsturnări surprinzătoare de scor, câştigat de zălăuani după o oră şi 45 de minute de la fluierul de începere. Ambele combatante şi-au dorit victoria în această rivalitate sportivă sălăjeană. Au reuşit zălăuanii, care s-au mobilizat exemplar pentru a evita setul decisiv, fructificând a treia minge de set din ultimul act. Se pare că, şimleuanilor nu le-a priit pauza din etapa precedentă, dând impresia ieşirii din forma sportivă etalată în meciul cu Baia Mare, mulţumindu-se doar cu setul de onoare. Poate alta era soarta meciului dacă în formaţia şimleuană ar fi fost Eugen Ilieş şi Kiraly Andras …

Meciul a debutat într-o evidentă dominare a oaspeţilor: 8-3, 12-7, 16-12. Încet-încet, însă, gazdele au revenit şi, după ce au egalat (17-17), s-au distanţat în trei rânduri la două puncte: 20-18, 21-19 şi 22-20. Totuşi, finalul primului set a aparţinut şimleuanilor, care au punctat de cinci ori consecutiv, când la serviciu era Ardelean, iar la fileu se găseau Abraham, Ivan şi Silaghi. Astfel, prin atacul decisiv al lui Ivan, oaspeţii s-au impus cu scorul de 25-22. În cea de-a doua parte jocul a fost controlat în permanenţă de localnici (6-4, 14-8, 23-18), momente în care coordonatorul Ilieş i-a pus în valoare pe Ciupe, Pantea şi Pop. Setul a revenit gazdelor (25-21), după ce mingea atacată de Abraham din zona patru a terenului propriu a ajuns în aut.

Seturile trei şi patru au fost de mare luptă sportivă, cu prestaţii spectaculoase, cu faze lungi de joc şi cu răsturnări interesante de scor. în cel de-al treilea, fiecare echipă a avut avantaj pe tabela de scor în mai multe rânduri. Şimleuanii au fost la două puncte de câştigarea setului (23-21), dar gazdele, cu Pantea la serviciu şi cu Palage, Ilieş şi Ciupe în linia întâi, au făcut patru puncte la rând, câştigând la limită: 25-23. Ultimul set a fost aprig disputat, chiar dramatic, cu 13 egalităţi de scor. La jumătatea lui, şimleuanii aveau 13-9 şi se întrezărea intrarea în setul decisiv. N-a fost aşa, pentru că zălăuanii au revenit eficient în joc, au avut un bun final, când au valorificat cea de-a treia minge de set, câştigând în prelungiri cu scorul de 28-26. De remarcat că şi oaspeţii au avut o minge de set (26-25), anulată de atacul bombă, din linia a doua, al lui Ciupe.

La CS Remat, profesorul Marin Silaghi – directorul CSS Zalău, a folosit formaţia: Marius Ilieş, Mihai Ciupe, Adrian Pop, Raul Mastan, Adrian Pantea – căpitan de echipă, Silviu Palage şi Florin Ciobanu – libero. Au fost prezenţi: Mihai Criste şi Radu Predescu.

La CS Phoenix, antrenorul Mircea Abraham a utilizat formaţia: Ionuţ Silaghi, Sergiu Ilieş, Ioan Puşcaş, Dacian Ardelean, Mircea Abraham – căpitan de echipă şi Sergiu Ivan (Darius Pop). A fost prezent: Vlad Moşincat.
Au arbitrat bine: Vasile Bucşa – principal (Baia Mare), Demostene Şofron – secund (Cluj-Napoca), Mircea Bărdaşu – scorer, Mihai Bujor şi Daniel Hadade – asistenţi (toţi trei din Zalău).