Şase pentru victorie !

februarie 19, 2011 | Administrator

CNE CSS LAPI Dej – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3 ( -13, -16, -18)

Doar şase voleibalişti şimleuani au fost la Dej, unde au obţinut o victorie categorică, în 65 de minute de joc efectiv. Din cele patru întâlniri dintre cele două combatante în acest campionat, ai noştri au câştigat trei meciuri. Totuşi, aceasta a fost cea mai clară izbândă, realizată pe fondul unui joc colectiv eficace. Duşul rece după înfrângerea din partida cu clujenii i-a ambiţionat pe sălăjeni, dorind să şteargă repede impresia negativă instalată în rândul susţinătorilor. Tonul l-a dat veteranul echipei, Ioan (Onuţ) Puşcaş (foto), cel care la 49 de ani(!) şi-a mobilizat exemplar coechipierii, etalând unul dintre cele mai bune jocuri ale sale din ultimii 15 ani.

Meciul a debutat într-o notă dominantă a oaspeţilor. Dejenii au condus doar la început cu scorul de 1-0, apoi, şimleuanii s-au instalat comod la conducere (5-2, 8-4, 18-10, 22-12), impunându-se cu categoricul scor de 25-13. Actul secund a avut aproape acelaşi istoric. Ai noştri au avut permanent iniţiativa (4-0, 12-5, 18-12, 24-14), adjudecându-şi setul cu scorul de 25-16. Mai mult de o treime din setul al treilea, localnicii au opus o bună rezistenţă, reliefată şi de mai multe egalităţi de scor, printre care: 2-2, 6-6, 9-9. În plus, gazdele au preluat conducerea, distanţându-se la 12-9. Cei şase şimleuani s-au mobilizat total şi, cu Puşcaş la serviciu şi cu Ardelean, Abraham şi Pop la fileu, au realizat şase puncte la rând: 15-12, descurajându-i pe localnici. După 20-14 şi 22-17, oaspeţii au câştigat setul cu scorul de 25-18, spre dezamăgirea dejenilor.

La CS Phoenix au jucat: Sergiu Ilieş – căpitan de echipă, Ioan Puşcaş, Dacian Ardelean, Mircea Abraham (şi antrenor), Darius Pop şi Mihai Silaghi.

Au condus corect, arbitrii: Mihai Soroceanu – principal şi Victor Şimon – secund (ambii din Cluj-Napoca).

Sâmbătă, 26 februarie a.c., şimleuanii vor juca, acasă, cu echipa CSS UKRO din Baia Mare.