Set pierdut în prelungiri !

octombrie 15, 2011 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSM Câmpia Turzii = 3 – 1 (20, 15, -25, 14)

Victorie meritată a şimleuanilor, repurtată în fix 90 de minute de la începutul meciului. Încă dinainte, ai noştri n-au acordat prea mare atenţie partenerilor de întrecere, cu precădere, din punct de vedere al valorii tehnico-tactice a echipei acestora. Şi, iată, acest fapt i-a costat pe localnici, pierzând setul al treilea, în prelungiri, într-un final dramatic, cu trei greşeli consecutive ale lui Ivan, aflat la fileu, în zona a patra ! Gazdele s-au cam relaxat după ce conduceau cu scorul de 2-0 la seturi, mai ales, când aveau 19-15, spre sfârşitul actului trei. Elevii antrenorului Liviu Alin Popa – tineri şi dezinvolţi – au profitat de această oportunitate, reuşind “setul de onoare”. În acele momente, sălăjenii – destul de precipitaţi după ce s-au văzut egalaţi (19-19) – au servit greşit , au avut preluări ale mingii nereuşite şi au irosit câteva atacuri şi blocaje.

Meciul a început într-o notă evidentă de superioritate a şimleuanilor, reliefată şi prin evoluţia scorului: 6-0, 17-12, 22-17, 24-19. Harlişca şi Dacz au avut numeroase blocaje reuşite, iar Dacz şi Ivan au finalizat multe atacuri. De fapt, Dacz – cu “bomba” lui – a încheiat acest set, cu scorul de 25-20. Aproape o treime din actul doi, scorul a fost de mai multe ori egal (până la 7-7), după ce echipa vizitatoare a condus cu 2-0 şi 4-2. Sfaturile date de antrenorul Mircea Abraham, la primul T.O. tehnic (8-7 pentru gazde), au prins bine şimleuanilor, care au avut două serii de câte cinci puncte consecutive. În prima, de la scorul de 12-10, au ajuns la 17-10, cu Adrian Pop la serviciu şi cu Ivan, Puşcaş şi Silaghi în linia întâi. În cea de-a doua, de la 17-11, s-au distanţat la 22-11, când servea Ivan, iar la fileu erau Puşcaş, Silaghi şi Harlişca. Setul a fost câştigat la 10 puncte diferenţă (25-15) de gazde, după ce Ormenişan a servit în aut.

Cum spuneam, localnicii s-au cam relaxat după 2-0 la seturi, pentru că oaspeţii au “controlat” aproape jumătate actul al treilea, când scorul le era favorabil: 3-2, 9-6, 11-7 (!). La acest ultim scor, antrenorul Abraham a solicitat “T.O.”, întrerupând elanul oaspeţilor, întrucât s-a produs egalalitatea, prin patru puncte reuşite la rând (11-11), în timp ce servea Puşcaş, iar la plasă se aflau: Silaghi, Harlişca şi Dacz. Firească ni s-a părut şi evoluţia scorului în continuare: 17-13, 19-15 pentru ai noştri. În schimb, a fost ciudată egalitatea de 19-19, când la oaspeţi servea Remeş, iar în atac se găseau: Raţiu, Suciu şi Cozma. A urmat un final dramatic de set, cu alte egalităţi de scor şi cu două posibilităţi pentru ca localnicii să încheie partida: 24-23 şi 25-24. N-a fost aşa, fiindcă Ivan a greşit trei atacuri, ultimul copilăresc, când a trimis mingea cu două mâini în mijlocul plasei!!

Din păcate pentru noi, aşa au câştigat oaspeţii setul de onoare, în prelungiri, cu scorul de 27-25. Acest “duş rece” le-a priit şimleuanilor, pentru că în ultimul set (al patrulea) au tratat jocul cu altă atitudine, aproape de adevărata lor valoare, iar scorul le-a fost net favorabil: 3-1, 10-5, 19-14 şi, apoi, 25-14 (!), cu şase puncte sccesive, când în prima linie atacau sau blocau mingea: Puşcaş, Silaghi şi Harlişca, iar la serviciu era Ivan, ştergându-şi “păcatele” din setul anterior, mai ales, prin ultimele două puncte reuşite: “servicii as”, în forţă, din săritură !

La şimleuani, antrenorul Mircea Abraham a aliniat formaţia: Mihai Ionuţ Silaghi, Andrei Harlişca, Dacz Andras ( Darius Pop ), Adrian Pop ( Eugen Ilieş ), Constantin Pantea ( Sergiu Ivan ) şi Ioan (Onuş) Puşcaş – căpitan de echipă. Rezervă: Florin Vlad Moşincat.

Au condus corect, arbitrii: Demostene Şofron – principal, Mihai Soroceanu – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mihai Bujor şi Ionuţ Buciu – asistenţi (ambii din Zalău).

Sâmbătă, 22 octombrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CS ProVolei din Arad.