Setul patru, maraton…

decembrie 10, 2011 | Administrator

CSM Câmpia Turzii – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 1 – 3 ( 21, -18, -14, -25 )

Şimleuanii au obţinut, din nou, un succes remarcabil. A fost o victorie, pe cât de preţioasă, pe atât de muncită, obţinută după o oră şi 45 de minute. În ciuda scorului, meciul a fost unul disputat, cu un set patru maraton, care a durat 29 de minute ! La ai noştri au funcţionat cel mai bine serviciile (Silaghi, Harlişca, Puşcaş şi Ardelean) şi preluările mingii (Boroeanu), iar finalizările au fost deficitare. Ei au fost lipsiţi de aportul lui Abraham, aflat într-o stare acută de răceală. Totuşi, în calitate de antrenor şi căpitan de echipă nejucător (!), el a avut intervenţii tactice de bun augur. Drept dovadă stă şi cel de-al doilea “time-out” din setul patru, când elevii lui, de la 20-23, au egalat scorul: 23-23 şi, apoi, au câştigat în prelungiri. Gazdele au început nesperat de bine această partidă şi puteau să ducă meciul în prelungiri, dar s-au lovit de abnegaţia sălăjenilor.

Prima parte a setului întâi a fost controlată de gazde: 2-0, 6-4, 11-9. Oaspeţii au egalat la 11 şi chiar au condus cu 13-12 şi 14-13. Localnicii au revenit, s-au distanţat la trei-cinci puncte (17-14, 21-16, 23-18) şi au câştigat cu scorul de 25-21. În mai mult de jumătate din următorul set au existat numeroase egalităţi de scor, printre care: 5-5, 10-10, 16-16. După scorul de 17-16 pentru gazde, şimleuanii şi-au adjudecat setul după o frumoasă serie de cinci puncte (21-17), cu Silaghi la serviciu, Harlişca, Pantea şi Pop în linia întâi şi încă una de patru puncte: de la 21-18, la 25-18, când servea Harlişca, iar Pantea, Pop şi Puşcaş se aflau la fileu. Setul trei a fost clar dominat de sălăjeni, cu alte serii de câte şase şi cinci puncte. În prima, de la 5-3, au făcut 11-3, iar în a doua, de la 12-6, au ajuns la 17-6. După 19-10 şi 24-13, oaspeţii s-au impus cu scorul de 25-14. Cum spuneam, setul patru a fost unul disputat, pentru că antrenorul Liviu Popa şi elevii săi au dorit să restabilească egalitatea la seturi (2-2). Astfel, ei s-au mobilizat bine, reuşind să adune puncte pe tabela de marcaj: 2-0, 7-2, 13-6. Ai noştri n-au cedat şi s-au apropiat la un punct: 12-13, prin şase puncte consecutive!

Atunci, la serviciu se afla Ardelean, iar la plasă acţionau: Puşcaş, Kis şi Silaghi. Totuşi, gazdele au rezistat presiunii oaspeţilor, ţinând de un scor confortabil: 17-13, 20-16, 23-20. Sălăjenii, însă, au revenit puternic şi au egalat scorul:23-23, intrându-se într-un final de set dramatic, cu două mingi de set anulate: a lor la 24-23 şi a noastră la 25-24. După 25-25, cu toată opoziţia gazdelor, prin Remeş, Vanca şi căpitanul de echipă Suciu, aflaţi la plasă, şimleuanii au câştigat cu scorul de 27-25, într-o evidentă dezamăgire a localnicilor.

La CS Phoenix, antrenorii Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au folosit formaţia: Mihai Silaghi, Andrei Harlişca, Ioan (Onuţ) Puşcaş, Adrian Pop (Dacian Ardelean), Kis Gabriel, Sergiu Ivan (Adrian Pantea) şi Cristian Boroeanu – libero.

Au arbitrat bine: Cristian Serei – principal (Baia Mare) şi Marius Lazăr – secund (Zalău).
Sâmbătă, 17 decembrie a..c., şimleuanii vor juca, acasă, cu echipa C.S. PROVOLEI din Arad.