Şimleuanii, “abonaţi” la setul de onoare !

decembrie 7, 2013 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – SCM “U” Craiova = 1 – 3 ( 21, – 17, -18, – 17 )

1Meci de mare luptă sportivă, care a dat câştig de cauză, în 96 de minute de joc, craiovenilor. Şimleuanii, cu mulţi accidentaţi (fapt care, până la urmă, a făcut diferenţa), au reuşit să se bată pentru un rezultat care să le fie favorabil şi să le aducă puncte numai în primul set, când coordonatorul Toth şi-a servit bine atacanţii, în special, pe Vâlcelean (evidenţiat în toată partida, cu atacuri în forţă şi bine orientate), iar blocajul a fost destul de eficient, mai ales, prin Rus, care l-a anihilat pe Lică. Din păcate, gazdele au slăbit ritmul şi eficienţa acţiunilor de joc în următoarele trei seturi, cedând iniţiativa oaspeţilor, pe fondul unor greşeli la serviciu (nouă) şi la preluare (10 evidente), chiar dacă Vâlcelean, Paşcan şi Teuşan s-au străduit să fructifice pasele lui Toth şi Teleleu, iar antrenorul Mircea Abraham le-a insuflat multă încredere la timpii de odihnă şi în perioadele dintre seturi. Spre regretul fanilor, şimleuanii n-au mai câştigat de cinci etape (una au stat), fiind “abonaţi” doar la seturile de onoare !!… Oltenii, vicecampioni ai României, au o echipă omogenă, cu multă experienţă competiţională. Elevii antrenorului Dănuţ Pascu, profitând de căderea localnicilor, s-au impus cu autoritate în seturile doi, trei şi patru, datorită jocului combinativ, în viteză, la fileu, şi o mai bună organizare în apărare, chiar dacă au avut şi ei unele greşeli la serviciu şi la preluare. Ridicătorul Vînătoru a reuşit să-şi pună în valoare coechipierii, cu precădere, pe: Lică, Stevanovic şi Voinea. Au fost şi câteva faze controversate, cu contestarea punctelor, culminând cu penalizarea lui Iosifov Gyoko, în setul trei (cartonaş roşu şi punct pentru olteni: 8-5 ).

2Cum era de aşteptat, şimleuanii au început bine partida (1-0, 3-1, 4-2, ), continuând cu o serie de cinci puncte (de la 8-8, la 13-8), când la serviciu era Sajnberger, iar în linia întâi acţionau: Rus, Vâlcelean şi Paşcan. După 16-13, la al doilea T.O. tehnic, sălăjenii s-au distanţat la patru-şase puncte (18-14, 21-15). Totuşi, prin patru puncte consecutive (de la 17-22, la 21-22), oltenii s-au apropiat la o “lungime”, dar ardelenii au forţat finişul, cu trei reuşite la rând, câştigând primul set cu scorul de 25-21, în urma atacului în aut al lui Lică. Spre surprinderea generală, în următoarele seturi ai noştri au fost de nerecunoscut. Jocul a fost controlat în permanenţă de oaspeţi (2-0, 4-1, 8-5, 17-10, 22-13), cu serii de câte două-trei puncte, care s-au impus în actul doi cu scorul de 25-17, prin mingea “pusă” de Aleksic. Aceeaşi soartă au avut şi următoarele două seturi. În parţialul trei gazdele au condus doar la început (1-0), iar oaspeţii (după: 4-2, 8-5, 16-9, 22-16) au câştigat la 18, prin atacul puternic al lui Voinea. Prima treime a setului patru a fost, din nou, la discreţia craiovenilor (3-0, 8-3), însă şimleuanii s-au apropiat de două ori la un punct (9-10, 10-11), momente în care şi-a revenit şi galeria, tăcută din cauza jocului bun al craiovenilor. Cum-necum, oltenii au făcut de două ori patru puncte la rând (15-10 şi 25-21, de la 21-17), impunându-se, iarăşi, cu scorul de 25-17, în urma serviciului “as” al lui Vînătoru, care a încheiat setul şi meciul, spre bucuria oltenilor şi dezamăgirea ardelenilor.

Şimleu Silvaniei: Toth Gabor (Ion Teleleu), Sajnberger Jovan (Ovidiu Teuşan), Ionuţ Rus, Răzvan Vâlcelean, Şerban Paşcan (Sergiu Ivan), Iosifov Gyoko şi Mihai Mărieş – libero. Prezenţi: Ionuţ Silaghi – căpitan (accidentat) şi Adrian Preda. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Craiova: Laurenţiu Vînătoru – căpitan, Stevanovic Nemanja, Aleksic Vladan, Laurenţiu Lică, Mihai Dumitrache (Bogdan Bratosin, Florin Voinea), Teodor Milotin şi Jovic Vladimir – libero. Antrenori: Dănuţ Pascu – principal şi Nuţu Claudiu Mitru – secund.

Au arbitrat: Tudor Pop – principal, Dan Buhăţel – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Dan Hadade şi Ionuţ Buciu – asistenţi ( toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: Adrian Pustiu (Braşov).

Sâmbătă, 14 decembrie 2013, şimleuanii vor juca, în deplasare, cu CSM Bucureşti, iar craiovenii, acasă, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.