Şimleuanii au ajuns în “play-out” !

februarie 16, 2013 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – CVM Tomis Constanţa = 1 – 3
( -18, -21, 21, -16 )

1Surpriza etapei a XVIII-a nu s-a produs, ba mai mult, şimleuanii – cu excepţia setului trei – nu s-au mai ridicat la valoarea voleibalistică etalată în partida din tur, când au câştigat două seturi şi punctul cuvenit la Constanţa. A fost un meci cu miză mare, în care antrenorii Abraham şi Stoev au întreprins diverse acţiuni tactice, folosind toţi jucătorii înscrişi pe foaia de arbitraj. Victoria a revenit constănţenilor, pe merit, după aproape două ore (o oră şi 51 de minute), cu un joc foarte bun în toate privinţele (mai puţin în actul trei), arătând destulă acurateţe în execuţiile tehnice.

Totuşi, misiunea oaspeţilor a fost facilitată şi de riposta nehotărâtă a gazdelor, care, în multe momente, au jucat crispat, irosind destule ocazii de fructificare a acţiunilor proprii de atac şi de apărare. Sălăjenii şi-au propus şi şi-au dorit mai mult de la acest meci şi, în general, n-au jucat rău, fiind susţinuţi de un numeros public şi de excelenta galerie. Multe preluări au fost nesigure, dar ridicătorii Toth şi Harlişca s-au străduit să-i servească bine pe Kis, Teuşan şi Bala. Echipa dobrogeană, vicecampioană şi lider autoritar în actualul campionat, cu mai puţine greşeli în linia a doua, cu coordonatorul Gonzales bine orientat şi cu Gontariu, Bojovic, Trezic, Spînu şi Stoykov eficienţi la fileu, a făcut diferenţa, câştigând toate cele trei puncte. Aşadar, şimleuanii au ajuns în “play-out”, însă, în urma rezultatelor din cele patru etape rămase de disputat (Phoenix mai are doar trei partide) ar putea să părăsească această zonă nedorită a fazei a II-a a Diviziei A1.

3Meciul a debutat într-o notă de superioritate evidentă a constănţenilor, marcată şi prin evoluţia scorului: 3-0, 8-4, 11-6, 14-8, 20-12, 24-15. Antrenorul Abraham a încercat stoparea ascensiunii oaspeţilor şi prin cele trei schimbări efectuate: Bokor cu Silaghi (scor: 5-9), Pop cu Kis (scor: 6-11) şi Toth cu Harlişca (scor: 11-17), însă n-a reuşit şi constănţenii au câştigat primul set la 18, prin atacul lui Bojovic. În actul secund, după un început echilibrat, dobrogenii au avut o serie de cinci puncte ( de la 4-3 la 9-3, pe serviciul lui Gonzales) şi, imediat, alta de patru puncte (de la 9-4 la 13-4, pe serviciul lui Merkushev), după care s-au distanţat la nouă puncte (16-7, 19-10).

Prin cele cinci schimbări făcute de Abraham, başca indicaţiile date în timpii de odihnă, localni- cii s-au apropiat la trei puncte: 20-23 şi 21-24. Totuşi, setul a revenit oaspeţilor, cu 25-21, prin atacul lui Merkushev, drept în Kis. Setul trei a fost unul de luptă sportivă aprigă.

De la scorul de 1-3, gazdele au făcut 4-3, însă replica oaspeţilor a fost pe măsură: 6-4 şi, apoi, 8-6, la primul “time-out” tehnic. După şapte egalităţi le scor (!), de la 17-18, gazdele au reuşit patru

2

puncte la rând (21-18), când servea Silaghi, iar în linia întâi se aflau Kis (evidenţiat), Bala şi Rus. După 22-19 şi 23-20, şimleuanii şi-au adjudecat setul la 21, prin atacul surprinzător al lui Toth în Trezic. Astfel, ardelenii au prins curaj şi au început foarte bine setul patru: 4-0, 8-6, 10-9. Din acel moment s-a întâmplat ceva inexplicabil: dobrogenii au realizat 10 puncte consecutive: 19-10 (!), pe serviciul lui Gonzales şi acţiunile celor de la plasă: Merkushev, Stancu şi Stoykov. Sfaturile şi cele patru schimbări operate de Abraham n-au avut efectul scontat şi după 21-11 şi 24-14, constănţenii au pus capăt setului şi meciului, impunându-se la 16, prin atacul lui Spînu, direct în Rus.

Şimleu Silvaniei: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Ovidiu Teuşan (Florin Filip), Bokor Gabor (Ionuţ Silaghi – cpt.), Cristian Pop (Kis Gabriel), Marian Bala, Ionuţ Rus (Sergiu Ivan) şi Paul Olar – libero. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Constanţa: Merkushev Igor (Răzvan Tănăsescu), Sergiu Stancu, Adrian Gontariu (Andrei Laza, Stoykov Konstandin), Terzic Milos, Bojovic Mladen (Andrei Spînu), Gonzales Panton Javier – cpt. (Marin Lescov) şi Samardzic Marco – libero. Antrenor: Stoev Martin.

Au arbitrat: Cristian Şerei – principal, Răzvan Lupuţan – secund (ambii din Baia Mare), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Ionuţ Buciu, Dan Hadade şi Cristian Boroeanu – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R. Volei: prof. Nicolae Călimac (Cluj-Napoca).
Miercuri, 20 februarie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa Remat Zalău, iar constănţenii, acasă, cu Explorări Baia Mare.