Şimleuanii au “căzut” psihic în unele momente ale jocului!

ianuarie 12, 2013 | Administrator

CS DINAMO Bucureşti – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 3 – 1
( 21, 17, -22, 21)

Şimleuanii au început returul Diviziei A1 cu o înfrângere nedorită. Ei au sperat într-o revanşă, pentru că au pierdut cele trei confruntări sportive anterioare cu dinamoviştii: două în Cupa României şi una în campionat. Dorinţa lor era întemeiată întrucât au beneficiat de o pauză mai mare între tur şi retur, datorită faptului că “au stat” în etapa a XI-a, prin retragerea echipei din Oradea. Cu excepţia setului secund şi a primei treimi a setului patru, sălăjenii au avut o prestaţie bună, reuşind să câştige setul de onoare. N-au reuşit mai mult (cel puţin un punct), din cauza greşelilor tehnico-tactice, pe fondul unor… căderi psihice, dar şi a arbitrajului părtinitor din finalul setului patru, conform declaraţiei antrenorului şimleuan Marius Oniga ! Astfel, dinamovişii au repurtat cea de-a patra victorie în faţa şimleuanilor, în urma unui joc antrenant, după o oră şi 48 de minute.

În primul set, după scorul de 4-4, gazdele s-au distanţat la trei-şase puncte: 7-4, 14-8, 17-11. Apoi, de la 15-19, ai noştri au egalat scorul printr-o serie de patru puncte (19-19), reuşind chiar să conducă: 21-20. Inexplicabil, ardelenii s-au blocat pur şi simplu şi bucureştenii au câştigat cu 25-21(!), în urma celor cinci puncte consecutive, când servea Mureşan, iar la fileu se găseau: Roman, Dobre şi Şoloc. Cam în aceeaşi stare moral-volitivă s-au aflat oaspeţii şi în actul secund, fiindcă gazdele au dominat autoritar (4-1, 8-2, 18-12, 22-16), impunându-se autoritar cu sorul de 25-17.

Jocul a avut aproape acelaşi curs şi în prima jumătate a setului trei, când tabela de marcaj afişa: 3-1, 8-4, 14-10, 15-13 pentru localnici. Din acel moment, şimleuanii s-au trezit din acea apatie… aparentă şi, după un joc bun, cu şase egalităţi ( la: 15, 17, 19, 20, 21 şi 22), au avut un final irezistibil, adjudecându-şi setul cu scorul de 25-22, prin serviciile lui Pop şi acţiunile coechipierilor lui, mai ales, ale celor din linia întâi: Bala, Rus şi Harlişca. Se părea că ai noştri şi-au revenit şi vor fi în stare să ducă meciul în setul cinci, pentru că începuseră bine actul patru: 1-0, 3-1, 4-2. Culmea, bucureştenii au făcut opt puncte la rând: 10-4 (?!), în timp ce servea Dobre, iar la plasă acţionau Şoloc, Despotovski şi Dincă. Totuşi, după 6-13 şi 9-14, oaspeţii s-au apropiat în trei rânduri la un punct: 15-16, 18-19 şi 21-22. Din păcate, şimleuanii a fost “stopaţi” de arbitrul principal Nicolae Marin, acordând, eronat, punctul gazdelor atunci când Şoloc, prin atacul său, a lovit plasa cu mâna şi, în loc de 22-22, scorul a devenit 23-21 pentru bucureşteni, care au scăpat în câştigătorii setului (25-21) şi în… învingătorii meciului !

Dinamo: Cristian Dincă, Bogdan Mureşan, Mircea Roman – cpt.(Răzvan Oltean), Bogdan Dobre, Marius Şoloc, Filip Despotovski şi Alexandru Călin – libero. Prezenţi: Paul Crăciun, Răzvan Bogdan, Radu Predescu şi Ricardo Patran. Antrenori: Daniel Rădulescu – principal şi Cristache Catană – secund.

Phoenix: Toth Gabor (Andrei Harlişca), Claudiu Teuşan (Florin Filip), Bokor Gabor ( Ionuţ Silaghi – cpt.), Cristian Pop, Adrian Bala, Ionuţ Rus şi Paul Olar – libero. Prezenţi: Dacian Ardelean şi Sergiu Ivan. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat: Nicolae Marin – principal şi Florin Dimachi – secund (ambii din Galaţi). Observator al F.R.Volei: Mihai Marin (Ploieşti).

Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, ambele echipe vor juca în deplasare: Dinamo la Constanţa, iar Phoenix la Baia Mare.