Şimleuanii au început cu “dreptul”!

octombrie 1, 2011 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CS AVÂNTUL TORPI MS Târgu Mureş = 3-0 (13, 12, 16)

Iată, s-a dat “startul” şi în campionatul eşalonului secund al voleiului masculin românesc. În etapa inaugurală, şimleuanii au obţinut o victorie, pe cât de clară, pe atât de meritată, după 53 de minute de joc. Clară, pentru că scorul dovedeşte acest lucru şi meritată, fiindcă ai noştri au fost superiori partenerilor de întrecere în toate acţiunile tehnico-tactice. Oaspeţii, cu excepţia ultimului set, n-au prea reuşit să facă faţă impetuozităţii gazdelor. Atunci, în setul al treilea (cu 27 de schimbări de serviciu), ei au căutat să rămână în meci, dar n-au reuşit, în ciuda dezinvolturii manifestate. La gazde, după înfrângerea surprinzătoare din meciul amical cu echipa LPS CSS BIHORUL Oradea (scor: 1-3 la seturi, pe teren propriu !), antrenorul Mircea Abraham a căutat să îndrepte unele “inadvertenţe” în jocul şimleuanilor şi să-i mobilizeze pentru a câştiga această partidă din etapa întâi a campionatului. Se pare că a reuşit …

În acest context, după încheierea meciului, antrenorul principal Abraham declara:

“Sunt bucuros că am debutat cu dreptul în noul campionat, fapt pentru care evidenţiez întreaga formaţie pe care am folosit-o. Mă preocupă omogenizarea echipei, găsirea şi aplicarea metodelor şi mijloacelor optime pentru aducerea la acelaşi “numitor comun” a voleibaliştilor juniori şi seniori, lucru care nu-i aşa uşor de realizat. Ne aşteaptă un meci foarte greu, sâmbăta viitoare, la Cluj-Napoca. Ce să spun… noi suntem optimişti !”.

Revenind la meci, acesta a fost de un bun nivel tehnic şi spectacular, în care “veteranul” Ioan (Onuţ) Puşcaş, în calitate de căpitan de echipă, şi-a îmbărbătat coechipierii la joc, având şi o prestaţie eficientă, mai ales în linia a doua, la preluarea mingii, oferindu-i coordonatorului Harlişca bune ocazii pentru construcţia acţiunilor de atac. Astfel, în primul set scorul a evoluat rapid şi consistent în favoarea sălăjenilor (7-1, 15-3, 21-8), impunându-se cu 25-13. Setul secund a avut aproape acelaşi istoric: 5-2, 10-5, 16-8 şi, apoi, 24-9 (!), cu opt puncte consecutive, când la serviciu era Silaghi, iar Harlişca, Ivan şi Pop se aflau la fileu. Localnicii şi-au adjudecat acest act cu scorul de 25-12, prin atacul decisiv al lui Ivan. În ultimul set, târgu-mureşenii au încercat, cum spuneam, să rămână în meci, însă, după scorul de 4-4, ai noştri s-au distanţat repede la şase-nouă puncte (14-8, 21-12, 24-15), câştigând fără probleme, cu scorul de 25-16, în urma finalizării lui Pop.

La şimleuani, antrenorii Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au folosit formaţia: Ionuţ Silaghi, Andrei Harlişca (Cristian Lazăr), Sergiu Ivan, Adrian Pop, Eugen Ilieş, Ioan (Onuţ) Puşcaş – căpitan de echipă ( Dacian Ardelean).

Au arbitrat bine: Sebastian Borota – principal (Baia Mare), Mircea Iosif Rus – secund (Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu şi Cristian Boroeanu – asistenţi (ambii din Zalău).

Sâmbătă, 8 octombrie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu echipa CS CHIMSZED UMF Cluj-Napoca.