Șimleuanii au ratat obiectivul

aprilie 2, 2014 | Administrator

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – CS Unirea Dej = 0 – 3 (-22, -20, -15)

Spre surprinderea iubitorilor de volei şimleuani, dorinţa lor de a vedea echipa Phoenix jucând în Cupa Challenge sau în Cupa Balcanică – ediţia 2014-2015, s-a făcut… cenuşă! Şimleuanii au pierdut prea repede disputa sportivă cu dejenii, în semifinalele pentru locurile 5 – 8, după doar două jocuri: 1-3 şi 0-3, ratând îndeplinirea obiectivului: locul 6 în Divizia Naţională de Volei A1.

volei03

A fost o victorie meritată a oaspeţilor, obţinută după 74 de minute de joc efectiv. Ei şi-au dorit să încheie “socotelile” din această etapă a competiţiei în două meciuri şi au reuşit. Au acţionat pragmatic, ca o adevărată echipă, cu o bună construcţie a jocului, în care coordonatorul Marius Dascălu şi-a pus în valoare coechipierii, în special pe: Tofan, Dincă şi Didorciuc. În plus, dejenii au excelat la blocaje, remarcându-se Cuk. Antrenorii şi-au condus foarte bine elevii, nefiind obligaţi să facă vreo schimbare de jucători! Şimleuanii au fost aproape de nerecunoscut, cu un joc prea puţin “legat”, cu multe greşeli la preluarea mingii (mai ales Kostadinov) şi, implicit, cu deficienţe în construcţia atacului, chiar dacă ridicătorii Toth şi Teleleu au reuşit să-i servească mai bine pe Vâlcelean şi pe Teuşan. înainte de “startul” partidei, ing. Septimiu Cătălin Ţurcaş – primarul oraşului Şimleu Silvaniei i-a înmânat şefului galeriei şimleuane, Dobai Zoltan, un echipament complet al formaţiei Phoenix, personalizat, mulţumindu-i pentru întreaga activitate desfăşurată, atât la meciurile de volei, cât şi la cele de fotbal.

volei04

Şimleuanii au început bine meciul, având: 2-0, 4-1 şi 5-4 pe tabela de marcaj a scorului. După seria de trei puncte (de la 4-5, la 7-5), oaspeţii au condus confortabil (10-7, 17-14, 20-17), dar s-au văzut egalaţi – 22-22, în urma serviciului “semi-as” al lui Dacovic, direct pe Didorciuc. Totuşi, primul set a revenit dejenilor (25-22), în urma preluării mingii în terenul advers de Paşcan, blocată eficient de Coasă. Afectaţi vizibil de acest eşec, localnicii au început lamentabil setul secund, iar oaspeţii au profitat de această conjunctură, având avantaje substanţiale de scor: 7-0, 10-3, 16-10, 22-14. Aşa au reuşit să câştige cu 25-20, prin serviciul în aut al lui Kostadinov. În setul trei, se părea că ai noştri sunt pe drumul cel bun (2-0, 3-2, 5-3, 6-4, 9-8), însă o serie de cinci puncte ale dejenilor (de la 8-9, la 13-9) a tăiat, pur şi simplu, aripile Phoenix-ului. Dejenii şi-au mărit avantajul (16-10, 21-12, 23-14), impunându-se sever cu scorul de 25-15.

Prezent la meci, prof. univ. dr. Ioan Puşcaş a declarat, printre altele:

“Îmi pare rău că am pierdut acest meci. După modul în care a jucat, n-am recunoscut echipa şimleuană. Fără discuţie, ea s-a bucurat de sprijin din partea Primăriei şi a sponsorilor, li s-a promis jucătorilor chiar o primă de joc, în cazul victoriei. De aceea, jucătorii noştri n-aveau motive de nemulţumire, au fost motivaţi material pentru un joc cât mai bun, care să dea satisfacţie, atât lor, cât şi locuitorilor oraşului şi ai judeţului, având în vedere tradiţia voleiului de performanţă născut în Şimleu Silvaniei şi continuat la Zalău. Ca fost jucător şi conducător al echipei de volei “Silvania” (mi se spune “părintele voleiului”), sunt, desigur, afectat de acest eşec. M-am aşteptat şi eu, ca toţi suporterii şimleuani să facem un meci frumos din care Şimleul să iasă câştigător, pentru a urca în clasament pe un loc prestigios. Cum a început primul set, mi-am întărit această speranţă, însă totul s-a năruit prea repede. După părerea mea, înfrângerea, începând din setul întâi, s-a datorat serviciilor greşite şi, mai ales, preluărilor nereuşite din care coordonatorii ridicau mingea prea aproape de plasă, încât adversarii au realizat multe blocaje eficiente. Egalarea şi avansul luat de oaspeţi au dus la pierderea entuziasmului şimleuanilor, care au picat psihic până la sfârşitul meciului, pierzând ultimul set la 15. După mine, printre vinovaţii acestui eşec ruşinos se află jucătorul cu nr. 10 (n.n. Paşcan), responsabil pentru demoralizarea echipei, încă din primul set, dovedind nesiguranţă în execuţii şi destulă impertinenţă. Mi-a plăcut nr. 16 (n.n Vâlcelean) pentru felul în care a servit şi a atacat din ambele linii ale terenului. Ne-a rămas, acum, lupta pentru locul şapte. Asta e… Dejul are o echipă bună, o trupă valoroasă, care şi în anii trecuţi s-a situat pe locuri fruntaşe. Ei au jucat foarte bine, au trăgători înalţi, antrenori foarte buni. I-am felicitat pentru victorie, iar ei mi-au mulţumit pentru acest lucru”.

volei05

Şimleu Silvaniei: Ionuţ Rus (Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă), Toth Gabor (Ion Teleleu), Şerban Paşcan (Paul Olar), Dacovic Rade, Răzvan Vâlcelean, Kostadinov Nikolay (Ovidiu Teuşan, Sergiu Ivan) şi Mihai Mărieş – libero. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Dej: Didorciuc Igor, Cuk Gojko, Lucian Tofan, Cristian Dincă, Mihai Coasă, Marius Dascălu – căpitan de echipă şi Alexandru B. Rus – libero. Prezenţi: Traian Gemănariu, Florin Filip, Ioan Dinu, Dan Rus şi Horaţiu Gavriş. Antrenori: Victor Lazăr – principal şi Szilagy Tibor – secund.

Au arbitrat bine: Cristian Şanta – principal, Nicolae Cristea – secund (ambii din Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Mihai Bujor, Mircea Bărdaşu şi Mircea Temian – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R Volei: Mihai Marin (Ploieşti).

Echipa Phoenix Şimleu Silvaniei va juca cu echipa Arcada Galaţi, pentru locurile 7-8 (în 11, 17 şi 24 aprilie a.c., cel mai bun din trei jocuri), iar Unirea Dej cu Ştiinţa Explorări Baia Mare (în 11, 12, 17, 18 şi 24 aprilie a.c., cel mai bun din cinci jocuri).