Şimleuanii au “spart”… gheaţa !

decembrie 13, 2013 | Administrator

CSM AGRONOMIA Bucureşti – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 0 – 3 ( -10, -22, -19)

Victorie meritată şi mult aşteptată a şimleuanilor, obţinută în 72 de minute de joc. Ei n-au mai câştigat din etapa a cincea (3-0, cu Arcada Galaţi) şi, iată, au “spart”… gheaţa (!), terminând turul de campionat cu fruntea sus, având în vedere plusul de moral înregistrat în Bucureşti, în contextul numeroaselor accidentări ale jucătorilor şi în pofida clevetirilor unora. C-aşa-i în sport… Antrenorul Mircea Abraham a reuşit să-şi motiveze elevii pentru această partidă, etalând un joc echilibrat între atac şi apărare, vizibil pe tabela de marcaj, cu serii de câte trei-patru-şase puncte. Bucureştenii au pierdut, din nou, pe teren propriu , cu sălăjenii: tot 0-3, ca în campionatul trecut. Jucătorii localnici şi antrenorul Iulian Coiculescu (cel care l-a înlocuit pe Vicenţiu Dumitrescu din etapa a V-a), n-au putut stăvili avântul ardelenilor, cu tot efortul lor şi cu cele opt schimbări de jucători.

În primul set şimleuanii s-au impus autoritar (2-0, 8-3, 11-4,13-6), mai ales, prin seria de şase puncte (de la 15-8, la 21-8), când servea Toth, iar în linia întâi se aflau: Teuşan, Iosifov şi Vâlcelean. După scorul de 22-10, sălăjenii au realizat trei puncte consecutive, pe serviciul lui Sajnberger, câştigând cu 25-10 (!). Prima jumătate a actului secund a fost echilibrată, cu şase egalităţi de scor şi cu alternanţe la conducere, printre care: 2-0, 5-3, 10-7, 12-10, 15-14 (oaspeţii) şi 6-5, 14-13, 16-15 (gazdele). Ardelenii au reuşit să se distanţeze la trei lungimi ( 19-16), pe serviciul lui Toth şi, după 24-20, şi-au adjudecat setul cu scorul de 25-22. Ultimul parţial a fost abordat cu mult curaj de bucureşteni, reuşind patru puncte la rând (de la 0-1, la 4-1), pe serviciul lui Prunişoară şi cu Măcicăşan, Alecsăndruţ şi Bontea la plasă, având, apoi, 8-6 la primul T.O. tehnic. Şimleuanii au contracarat imediat (9-8, 12-10, 14-12, 17-14), dar s-au văzut egalaţi: 17-17, pe serviciul lui Macovei. Înlocuirea lui Toth cu Teleleu a dat roadele scontate de antrenorul Abraham, pentru că ai noştri au făcut 19-17 şi, pe urmă, cu două serii de câte trei puncte fiecare, au câştigat setul cu scorul de 25-19, într-o bucurie totală. Prin această victorie clară, de trei puncte, şimleuanii s-au “descătuşat” de apăsarea care plana asupra lor în ultima perioadă, mărindu-le încrederea în posibilităţile lor reale de a “ataca”, cu mult curaj, meciurile viitoare.

Agronomia: Andrei Butuc (Claudiu Dumitru), Andrei Alecsăndruţ (Cosmin Andone), Marius Măcicăşan – căpitan de echipă (Valentin Ioniţă), Tudorel Fărcaş, Cosmin Prunişoară (Gabriel Bontea), Petrişor Macovei şi Alexandru Mihărtescu – libero. Prezent: Veniamin Aldea. Antrenor: Iulian Coiculescu.

Phoenix: Toth Gabor (Ion Teleleu), Ovidiu Teuşan, Iosifov Gyoko (Sajnbergher Jovan), Răzvan Vâlcelean, Şerban Paşcan – căpitan de echipă, Ionuţ Rus şi Mihai Mărieş – libero. Prezent: Sergiu Ivan. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat bine: Florin Dimachi – principal şi Dan Forţu – secund (ambii din Galaţi). Observator al F.R. Volei: Traian Marinescu (Bucureşti).
Sâmbătă, 21 decembrie a.c., în prima etapă a returului, bucureştenii vor juca, acasă, cu Ştiinnţa Explorări Baia Mare, iar şimleuanii, în deplasare, cu Dinamo Bucureşti.