Şimleuanii, blocaţi de campioni!

ianuarie 29, 2014 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CVM TOMIS Constanţa = 0- 3 (-17, -22, -14)

Un numeros public şimleuan şi sălăjean, dornic de spectacol sportiv, a fost prezent în sala “Măgura” pentru a încuraja echipa locală, Phoenix, în confruntarea cu echipa campioană a României ! După debutul foarte bun din acest an (două victorii consecutive), fanii şimleuanilor aşteptau o posibilă surpriză sau, cel puţin, câştigarea unui punct, aşa cum au făcut-o în campionatul trecut, chiar la Constanţa (scor: 3-2 pentru gazde).

N-a fost să fie… Prestaţia şimleuanilor a suferit din cauza “blocajelor” (!). În primul rând, ai noştri s-au cam “blocat” din cauza renumelui campionilor, cu evoluţii în Liga Campionilor, jucând fără curaj, cu un trac evident, mai ales, în ultimul set. Apoi, multe atacuri ale localnicilor au fost blocate eficient de oaspeţi. Au existat, totuşi, destule perioade în care Paşcan şi Vâlcelean au fructificat pasele venite de la Toth şi de la Teleleu, cu precădere, în actul secund, chiar dacă unele preluări au fost deficitare. Antrenorul Abraham a utilizat toţi timpii de odihnă şi a efectuat schimbări folosind toţi jucătorii pentru a stăvili avântul oaspeţilor. Dobrogenii au arătat că au o echipă cu experienţă competiţională, cu voleibalişti de certă valoare. Coordonatorul Zhekov şi-a dirijat bine coechipierii, în special pe Nemec şi pe Bahov, iar cei aflaţi în linia întâi s-au constituit, de multe ori, într-o eficientă stavilă a atacurilor adverse. Pe ansamblu, meciul a fost antrenant, cu nenumărate faze spectaculoase, cu servicii “as” şi “semi-as” ( trei, gazdele şi cinci, oaspeţii ), dar şi cu servicii greşite ( opt, şimleuanii şi 11, constănţenii). În aceste circumstanţe au reuşit să câştige constănţenii, meritat, după 68 de minute de joc efectiv. De remarcat sportivitatea spectatorilor, care – la sfârşitul meciului – au aplaudat ambele echipe pentru jocul etalat.

Partida a început într-o notă dominantă a oaspeţilor: 2-0, 10-6, 11-8, 16-14, dar gazdele au ţinut aproape, egalând scorul în trei rânduri: 11-11, 13-13 şi 14-14. Echilibrul s-a rupt după 19-16 pentru oaspeţi, care au avut o serie de cinci puncte (24-16), când servea Spînu, iar în linia întâi erau: Zhekov, Pavel si Massinatori. Au câştigat constănţenii cu scorul de 25-17, când Kostadinov a servit în plasă. O treime din parţialul secund, jocul a fost echilibrat (3-3, 8-8), însă dobrogenii au reuşit trei puncte la rând (11-8, pe serviciul lui Nemec), având, apoi, o diferenţă confortabilă: 16-13, 20-15, 21-18. Au fost interesante şi dătătoare de speranţă apropierile la o lungime ale ardelenilor (20-21 şi 22-23), dar oaspeţii s-au opus cu îndârjire, adjudecându-şi setul la 22, câd atacul lui Paşcan a fost blocat de Nemec. Se părea că la 2-0, în setul trei, au renăscut speranţele în tabăra şimleuană. Nici pomeneală… Constănţenii s-au dezlănţuit cu o serie de cinci puncte (5-2) şi, după ce şi-au creat avantaje liniştitoare ( 10-4, 16-7, 20-10, 24-13), s-au impus cu scorul de 25-14, prin atacul lui Laza.

Phoenix: Toth Gabor (Ion Teleleu), Kostadinov Nikolay (Ovidiu Teuşan), Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă (Ionuţ Rus ), Răzvan Vâlcelean (Sergiu Ivan), Şerban Paşcan (Paul Olar), Dacovic Rade şi Mihai Mărieş – libero. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Tomis: Andrei Spînu (Andrei Laza), Zhekov Andrey – căpitan de echipă (Andrei Stoian), Dragoş Pavel, Massinatori Dias, Nemec Martin, Bahov Dimitrii şi Răzvan Tănăsescu – libero. Prezenţi: Radu Began, Sergiu Stancu şi Rodriguez Calderon Israel. Antrenori: Stoev Martin – principal şi Radu Began – secund.

Au arbitrat bine: Dinu Olăhuţ – principal (Baia Mare), Mircea Rus – secund (Cluj-Napoca), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Viorel Lucaciu, Ioana Prodan, Cristian Boroeanu şi Ovidiu Mureşan – asistenţi (toţi patru din Zalău). Observator F.R.Volei: Ioah Buhăţel (Dej). Sâmbătă, 1 februarie a.c., şimleuanii vor juca, în deplasare, cu Arcada Galaţi, iar vineri, 31 ianuarie a.c., constănţenii, tot în deplasare, cu Ştiinţa Explorări Baia Mare.