Şimleuanii, de nerecunoscut !

noiembrie 20, 2011 | Administrator

CS PHOENIX Şimleu Silvaniei – CSS 2 UKRO Baia Mare = 0 – 3 ( -12, -11, -13 )

Demult nu i-am mai văzut pe tinerii jucători şimleuani jucând aşa de rău. Nici chiar când erau… cadeţi. Ei au fost de nerecunosct, cu o prestaţie voleibalistică aproape sub orice critică, inexplicabilă pentru conjunctura în care se aflau, aceea de omogenizare şi consolidare a echipei prin efortul comun, sub coordonarea antrenorului Mircea Abraham. Serviciile greşite ( trei dintre ele, la rând, în debutul meciului !), preluările nereuşite ale mingii, nesincronizările între coordonator şi coechipieri, cu plasamente greşite şi cu atacuri ratate, au configurat un joc confuz în terenul gazdelor. E-adevărat că ei au întâlnit o echipă atletică, cu opt jucători cu talie înaltă, din doisprezece (!), cu o mare capacitate de luptă, etalată printr-un bogat bagaj tehnico-tactic.

De aceea, victoria elevilor antrenorului băimărean Virgiliu Rău a fost, pe cât de autoritară, pe atât de meritată, obţinută în 53 de minute de joc. Aşadar, şimleuanii au încheiat turul campionatului, doar cu o victorie !…

Primul set a revenit oaspeţilor (scor: 25-12), după un sfert de oră, perioadă în care au avut două desprinderi decisive, cu serii de şase-şapte puncte. În prima serie, de la 7-4 s-au distanţat la 14-4, iar în cea de-a doua, de la 17-11, la 23-11. Atunci, coordonatorul de joc al maramureşenilor, Nemeş, i-a pus în valoare când pe Tarţa şi Oprea, când pe Nagy şi Baba, care atacau decisiv, iar gazdele nu reuşeau să se opună eficient. În prima parte a actului secund, ai noştri n-au făcut niciun punct: era 8-0 pentru băimăreani la primul T.O. tehnic ! Diferenţa de scor s-a mărit la 10 puncte (19-9), pentru ca, după cinci reuşite succesive, să ajungă la 14, întrucât, 25-11 a fost scorul cu care s-au impus oaspeţii în acest set. Doar la începutul setului trei sălăjenii au opus ceva rezistenţă (scor: 3-3) contra jocului elaborat al unor băimăreni ambiţioşi şi dezinvolţi. Cu încă o serie de şapte puncte (de la 16-12, la 23-12), maramureşenii au câştigat setul nestingheriţi, cu scorul de 25-13, marcând victoria printr-o “ţinută” sportivă cuviincioasă, pilduitoare, fără o atitudine de superioritate !

La CS Phoenix, antrenorii Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund, au aliniat formaţia: Dacian Ardelean – căpitan de echipă, Cristian Lazăr (Antonio Beili), Sergiu Ivan (George Preda), Gheorghe Negrean, George Sîrbu şi Pop Darius.

Au condus corect, arbitrii: Marius Cristian Lazăr – principal, Dumitru Ionuţ Buciu – secund (ambii din Zalău), Marin Ştefan – scorer (Şimleu Silvaniei), Mircea Temian şi Cristian Boroeanu – asistenţi (ambii din Zalău).

Duminică, 4 decembrie a.c., şimleuanii vor juca, acasă, cu echipa CSS LAPI din Dej, în prima etapă a returului acestui campionat.