Şimleuanii, doar setul de onoare !

octombrie 20, 2012 | Administrator

CS UNIREA Dej – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 3 – 1
( 18, 21, – 24, 22)

Meci de bună factură tehnică şi spectaculară, cu destule reuşite de ambele părţi ale fileului şi cu victoria meritată a dejenilor, după o oră şi 55 de minute. Dornici de reabilitare, după cele două eşecuri anterioare, şimleuanii au jucat mai aproape de valoarea lor reală, dar, zeiţa Fortuna nu le-a surâs, obţinând doar setul de onoare… Oaspeţii au început bine partida, conducând cu 8-6 la primul T.O. tehnic. Din păcate, ei au fost egalaţi în mai multe rânduri, cedând iniţiativa în partea a doua a primului set gazdelor, care s-au impus cu scorul de 25-18, după ce se distanţaseră la şase-şapte puncte (21-15, 23-16).

Cam aşa s-au petrecut lucrurile şi în actul secund, când localnicii de la 7-6, au avut o serie de cinci puncte: 12-6 (!), cu păstrarea unui avantaj considerabil şi liniştitor (16-9, 21-16, 24-18), câştigând cu 25-21. Cel de-al treilea set a fost deosebit de disputat, cu alternanţe la conducere şi cu 17 egalităţi de scor ! Spre final sălăjenii aveau 23-20, dar s-au “văzut”, parcă, învinşi cu 3-0 la seturi, pentru că localnicii, după o serie de patru puncte (24-23), aveau minge de set şi de meci! Totuşi, ai noştri s-au trezit la timp, mai ales, prin cele două schimbări inspirate ale antrenorului Abraham, reuşind să-şi adjudece setul în prelungiri (26-24), prin serviciile lui Bala şi acţiunile celor din linia întâi: Silaghi, Toth şi Teuşan. Actul patru avea să fie şi ultimul, întrucât, de la scorul de 6-6, dejenii s-au desprins repede la patru puncte (10-6), reuşind să menţină relativ diferenţa de scor şi să câştige cu 25-22, după ce Bala a forţat serviciul şi mingea s-a oprit în plasă, sub privirile dezamăgitoare ale şimleuanilor, care-şi puseseră speranţa în disputarea setului decisiv. Păcat …

Declaraţia antrenorului secund Marius Oniga:

“A fost un meci disputat, cu un joc al nostru, pe ansamblu, destul de bun. Au existat perioade de alternanţă în evoluţia scorului, dar ei au fost mai lucizi în acţiuni pe finalurile de set, cu excepţia celui de-al treilea. Puteam să câştigăm şi setul patru, dacă-l tratam mai serios, ne-am apropiat la două puncte: 21-23 şi 22-24, însă ne-am trezit prea târziu. Se vede o creştere considerabilă a valorii echipei, fapt ce ne dă încredere în partida cu Steaua Bucureşti, precum şi în meciurile viitoare”.

CS Unirea: Marius Dascălu – cpt., Ristic Srecko, Mihai Coasă, Lucian Tofan (Tudorel Fărcaş), Ionuţ Badea, Cuk Gojko şi Bogdan Rus cu Horaţiu Gavriş – ambii libero. Au fost prezenţi: Silviu Şuşon, Dan Rus şi Adrian Fuzeşi. Antrenor: Szilagyi Tiberiu.

CS Phoenix: Claudiu Teuşan (Florin Filip), Ionuţ Rus, Cristian Pop (Kis Gabriel), Marian Bala, Bokor Gabor ( Ionuţ Silaghi – cpt.), Toth Gabor ( Andrei Harlişca) şi Paul Olar – libero. A fost prezent: Sergiu Ivan. Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Au arbitrat: Răzvan Lupuţan – principal, Cristian Şerei – secund (ambii din Baia Mare). Observator FRV: Nicu Stoian (Craiova).

Sâmbătă, 27 octombrie a.c., dejenii vor juca la Baia Mare, iar şimleuanii, acasă, cu echipa Steaua Bucureşti.