Şimleuanii – doar setul de onoare

februarie 15, 2014 | Administrator

Ştiinţa Explorări Baia Mare – CS Phoenix Şimleu Silvaniei = 3 – 1 (21, 18, -23, 11)

Băimărenii, cu mai multă experienţă competiţională, au fost superiori la toate capitolele şi au câştigat pe merit, după 100 de minute de joc efectiv, graţie unor atacuri mai hotărâte şi a unei apărări destul de bine pusă la punct. Preluarea din serviciu a fost, în general, bună, fapt pentru care coordonatorul Răileanu şi-a pus în valoare coechipierii, în special, pe: Socaciu, Ţuţea şi Şuşon. Elevii antrenorului Marius Botea au recuperat mai mult şi au avut nenumărate blocaje eficiente. Inexplicabil, gazdele au clacat în setul trei, când aveau un avantaj de şapte puncte (15-8), dar s-au răzbunat imediat, umilindu-şi partenerii de întrecere, prin “maniera” şi scorul cu care au câştigat ultimul set. Şimleuanii au venit cu intenţii bune la Baia Mare, însă au obţinut doar setul de onoare, când i-au “taxat” pe maramureşeni pentru relaxarea din actul trei. Antrenorul Mircea Abraham şi-a motivat bine elevii pentru o ripostă cât mai bună, aducătoare de puncte, însă preluările greşite au influnţat buna construcţie a jocului, cu toată osteneala ridicătorului Toth în a-i servi bine pe atacanţi, cu precădere, pe Dacovic şi pe Vâlcelean.

volei14

Aproape o jumătate din primul set jocul a fost echilibrat, cu nouă egalităţi de scor, însă de la 11-12, gazdele au reuşit o serie de cinci puncte (16-12), cu Răileanu la serviciu şi cu: Ţuţea, Socaciu şi Negrean în linia întâi. Localnicii şi-au menţinut un avantaj de patru-cinci puncte (19-15, 22-17, 24-19), câştigând cu scorul de 25-21. Şi în primul sfert al parţialului doi tabela de scor arăta un joc egal: 6-6.

A urmat o desprindere de patru puncte a gazdelor (10-6), pe serviciul lui Cuciureanu. Chiar dacă oaspeţii s-au apropiat la o lungime (9-10), maramureşenii şi-au păstrat un avantaj liniştitor (13-9, 17-12, 19-14), reuşind, apoi, un finiş tăios, cu cinci puncte consecutive: de la 19-16, la 24-16, din nou pe serviciul foarte bun al lui Cuciureanu.

volei15

Aşa au reuşit să-şi adjudece acest act cu scorul de 25-18. Setul trei a fost unul de… poveste ! De la 9-8, băimărenii au dus scorul la 15-8 (!), cu şase puncte la rând, când servea Ţuţea, iar la fileu erau: Socaciu, Negrean şi Şuşon, reuşind să aibă, în continuare, trei puncte avantaj: 18-15, 20-17, 21-18. Şimleuanii, impulsionaţi şi de galeria proprie ( peste 50 de persoane, venite cu autobuz şi maşini proprii), au reuşit să preia conducerea (23-21), prin cinci puncte consecutive, pe serviciul lui Toth şi cu: Paşcan, Dacovic şi Vâlcelean la plasă. După 24-22, ai noştri au câştigat, la limită, cu 25-23, pe serviciul lui Dacovic, spre bucuria sălăjenilor şi surprinderea maramureşenilor. Setul patru avea să fie şi ultimul, fiind unul fără istoric. Duşul rece din parţialul anterior le-a priit localnicilor, care au atacat necruţător: 5-0, pe serviciul lui Ţuţea. După ce şi-au creat avantaje de scor liniştitoare( 8-2, 15-6, 21-9, 24-10), pe o prestaţie ineficientă a şimleuanilor, băimărenii s-au impus autoritar, cu scorul de 25-11.

Phoenix: Sergiu Ivan (Kostadinov Nikolay), Ionuţ Rus, Toth Gabor (Ion Teleleu), Şerban Paşcan (Paul Olar), Dacovic Rade, Ovidiu Teuşan (Răzvan Vâlcelean) şi Mihai Mărieş – libero. Prezent: Ionuţ Silaghi – căpitan de echipă ( în teren, căpitani: Şerban Paşcan şi Sergiu Ivan). Antrenori: Mircea Abraham – principal şi Marius Oniga – secund.

Baia Mare: Robert Ţuţea – căpitan de echipă, Gheorghe Socaciu, Vlad Negrean (Andrei Veber), Silviu Şuşon (Nagy Roland), Vlad Cuciureanu, Dragoş Răileanu (Vlad Moisa) şi Ciprian Tofan – libero. Prezenţi: Ciprian Neamţ şi Patriciu Păştean. Antrenori: Marius Botea – principal şi Sorin Pop – secund.

Au arbitrat bine: Dan Buhăţel – principal şi Andrei Savu – secund (ambii din Cluj-Napoca). Observator F.R. Volei: Vasile Duşa (Zalău).

Miercuri, 19 februarie a.c., băimărenii stau, iar şimleuanii vor joca, acasă, cu CSVM Zalău.