Şimleuanii, furaţi de arbitri !

octombrie 16, 2010 | Administrator

CSS2 UKRO Baia Mare – CS PHOENIX Şimleu Silvaniei = 3 – 0

( 18, 24, 10 )

Şimleuanii au avut o “misiune” grea la Baia Mare, privită prin prisma victoriei localnicilor asupra echipei din Dej, cea care i-a învins pe ai noştri, acasă, cu scorul de 3-0, dar şi prin “prietenia” dintre arbitrul Marius Şanta (Cluj-Napoca) şi antrenorul băimărenilor, Virgil Rău ! În plus, sala de joc (Şcoala Gimnazială “Avram Iancu”) a fost inadecvată pentru desfăşurarea unui meci din Divizia A2, cu doar 1 metru de siguranţă de la liniile laterale ale terenului de joc (?!). De aceea, sălăjenii şi-au pus destule probleme, dar şi speranţe pentru acest meci. Totuşi, chiar dacă a jucat şi Abraham (!) şi au revenit Ilieş şi Kiraly, ai noştri n-au putut ţine piept băimărenilor, ajutaţi de arbitrul principal Şanta şi scorerul Muth Sergiu.

Arbitrul secund Demostene Şofron a arbitrat corect. Au putut, însă, câştiga – cel puţin – setul de onoare, dar au fost opriţi de arbitrul Şanta, pe finalul setului al doilea, când au avut minge de set: 24-23 ! Aşa a rămas echipa şimleuană fără set câştigat, după trei meciuri jucate, fiind furată de arbitri. Cât îl priveşte pe arbitrul Marius Şanta, dl. Ioan Puşcaş – preşedintele CS PHOENIX Şimleu Silvaniei, spunea că v-a fi recuzat la Federaţia Română de Volei, la meciurile echipei şimleuane!!

Partida a debutat sub auspicii favorabile pentru şimleuani: 3-0, 6-2, 7-5. Din păcate, băimărenii (şi prin maniera de arbitraj)au avut o puternică revenire şi, punctând de şapte ori consecutiv, scorul a devenit 12-7 pentru ei. Mărindu-şi treptat avantajul, până la şase-opt puncte (20-14, 24-16), gazdele au câştigat primul set cu scorul de 25-18.

Al doilea act a avut, în prima treime, aproape acelaşi curs ca în primul: 2-1, 4-2, 6-3, 8-5 pentru oaspeţi. Din nou, echipa gazdă punctează la rând (11-8), distanţându-se, apoi, la 15-11. şimleuanii, cu o primă linie bună (Abraham, Kiraly şi Ilieş), au reuşit să egaleze (16-16) şi să conducă cu: 19-18, 21-19, 24-23. Cum spuneam, la mingea de set pentru şimleuani, a intrat în jocul băimărenilor şi arbitrul şanta. Astfel, gazdele şi-au adjudecat, nesperat, setul în prelungiri:26-24.

Efortul depus şi, mai ales, acest deznodământ dezgustător i-a afectat pe şimleuani, care au făcut – parcă – figuraţie în ultimul set (2-7, 3-12, 10-18), când maramureşenii, iarăşi, au făcut şapte puncte la rând, impunându-se cu scorul de 25-10!

Antrenorul Mircea Abraham a utilizat formaţia: Andrei Harlişca, Darius Pop (Vlad Moşincat), Dacian Ardelean, Mircea Abraham – căpitan de echipă (Ioan Puşcaş – junior), Kiraly Andras şi Eugen Ilieş.

Sâmbătă, 23 octombrie a.c., echipa şimleuană va sta, urmând să joace, acasă, în data de 30 octombrie 2010, cu echipa CS REMAT din Zalău.